UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT розповіла про дебати в Білому домі щодо дозволу Україні бити зброєю США по цілях на території РФ

Після “протверезливого” візиту до Києва Блінкен виступає за послаблення обмеження на використання Києвом американської зброї.

З моменту перших поставок сучасної американської зброї Україна була змушена погодитися не бити нею по території Росії. Таке обмеження, на думку президента США, дозволяє "уникнути третьої світової війни". Однак консенсус навколо цієї політики розхитується, пише NYT.

Читайте також: Блінкен прокоментував можливість застосування  американської зброї по Росії

За ініціативи Державного департаменту в адміністрації США зараз точаться активні дебати щодо послаблення заборони, щоб дозволити українцям атакувати ракетні та артилерійські пускові установки РФ, розташовані безпосередньо за кордоном з Росією, - цілі, які, за словами президента України Володимира Зеленського, дозволили Москві досягнути нещодавніх територіальних здобутків у війні.

Пропозиція, на якій наполягає Блінкен після візиту до Києва минулого тижня, все ще перебуває на стадії формування, і незрозуміло, скільки його колег з найближчого оточення Байдена підтримали її. За словами офіційних осіб, запит ще не був офіційно представлений Байдену, який традиційно є найбільш обережним.

Офіційні особи, які брали участь в обговоренні, заявили, що позиція Блінкена змінилася, оскільки росіяни відкрили новий фронт у війні, що призвело до руйнівних наслідків. Війська РФ розмістили зброю прямо через кордон з північно-східною частиною України й націлили її на Харків, знаючи, що у відповідь українці зможуть використовувати неамериканські дрони та іншу зброю для ударів.

Протягом декількох місяців Україна посилює атаки на російські кораблі, нафтові об'єкти та електростанції, але робить це здебільшого за допомогою дронів власного виробництва, які не мають такої потужності та швидкості, як американська зброя. І все частіше росіяни знищують українські безпілотники й ракети або збивають їх з курсу завдяки вдосконаленим методам радіоелектронної боротьби.

Зараз зростає тиск на Сполучені Штати, щоб вони допомогли Україні націлитися на російські військові об'єкти, навіть якщо Вашингтон хоче зберегти заборону на удари по нафтопереробних заводах та інших російських інфраструктурних об'єктах із використанням зброї США. Британія, яка зазвичай має узгоджену з Вашингтоном позицію в питаннях військової стратегії, зняла обмеження, щоб її ракети Storm Shadow можна було використовувати для ширшої націленості на Росію.

Читайте також: Безпекову угоду між Україною та США можуть підписати уже незабаром – Блінкен

Останніми днями з'явився ще один натяк на зміни. Міністр оборони Штатів Ллойд Остін, повторюючи звичну позицію адміністрації про те, що Київ продовжить використовувати американську зброю у межах території України, визнав, що “повітряна динаміка відрізняється”. На думку NYT, таким чином Остін припустив, що можуть бути винятки для російських літаків, які маневрують у безпеці на російській території, безпосередньо над кордоном і це дозволяє пілотам РФ атакувати бомбами схід України.

Росіяни звикли до таких дебатів, і вони відверто грають на американському занепокоєнні щодо ескалації війни.

Але адміністрація США виглядає менш чутливою до таких погроз, ніж на початку повномасштабної війни або в жовтні 2022 року, коли існували побоювання, що Росія, якщо її війська зазнають поразки, може використати ядерну зброю проти українських військових об'єктів. Нинішні ядерні навчання РФ, зокрема, розглядаються як “гра м'язами”.

Колишня заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд заявила, що адміністрація Байдена повинна скасувати заборону на використання своєї зброї проти цілей на території Росії.

"Я думаю, що настав час для цього, тому що Росія, очевидно, вдалася до ескалації цієї війни", - сказала вона.

Нуланд завжди належала до більш яструбиного табору в адміністрації США, і її думка була в меншості. Але з часом вона перемагала в суперечках про те, чи варто надавати Україні сучасніші ракети та артилерійські системи, і щоразу, коли Байден поступався, найгірші його побоювання щодо ескалації не справджувалися.

В інтерв'ю The New York Times цього тижня Зеленський відкинув побоювання, заявивши, що російський диктатор Владімір Путін вже пішов на ескалацію війни. Він вважає малоймовірним, що Путін коли-небудь реалізує свої погрози застосувати ядерну зброю.

Байден і деякі з його помічників явно не переконані в цьому. Протягом останнього року вони говорили про певну “червону лінію”, яка може спровокувати жорсткішу реакцію з боку Путіна. Вони просто точно не знають, де саме знаходиться ця “червона лінія” і якою може бути реакція.

Зеленський наполягає, що на нинішній стадії війни критично важливо дозволити Україні використовувати американську зброю проти російських військових цілей на території РФ, щоб захиститися від атак росіян. 

Також видання пише, що Сполучені Штати розглядають можливість тренувати українських військових всередині країни, замість того, щоб відправляти їх на полігон у Німеччині. Це вимагало б розміщення американських військовослужбовців в Україні, що Байден досі забороняв. Виникає питання, як Сполучені Штати відреагують, якщо інструктори, яких можуть розмістити поблизу західного міста Львова, зазнають нападу. Росіяни періодично обстрілюють Львів, хоча він і віддалений від основних районів бойових дій.

Читайте також: У Конгресі США заявили, що Білий дім «зв’язує руки» Україні, а Блінкен ухилився від прямої відповіді

Раніше повідомлялося, що Україна намагається переконати США дозволити використовувати американську зброю для ударів по цілях на території РФ. Зокрема, це питання обговорювалося під час візиту делегації народних депутатів України до Вашингтона на зустрічі з представниками адміністрації Байдена і законодавцями Конгресу.

Видання The Wall Street Journal пише, що обмеження адміністрації США щодо ударів по території Росії — це стратегія поразки для України.