UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО готується виставити проти Росії 300 тисяч військових на східному фланзі

Зараз у стані бойової готовності на сході Європи 40 тисяч військовослужбовців

НАТО готує військові плани для захисту від «пораненої, але нескореної» Росії. Голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер вважає, що російські збройні сили «мають синці», але аж ніяк не переможені у війні в Україні під час представлення журналістам інформації щодо найбільшого перегляду військових планів Альянсу з часів холодної війни – на випадок, якщо Москва наважиться розширити конфлікт.

«Вони, можливо, не одинадцять футів заввишки, але вони точно не два фути. Тому ми ніколи не повинні недооцінювати росіян і їхню здатність відновлюватися», – сказав Бауер, передає AP.

Читайте також: У НАТО похвалили ЗСУ за обережний контрнаступ: "Союзникам знадобилося дев'ять тижнів, щоб прорвати оборону німців"

Президент США Джо Байден і його колеги по НАТО на саміті в столиці Литви Вільнюсі наступного тижня мають намір схвалити зміни у системі планування Альянсу.

Наразі близько 40 тисяч військовослужбовців перебувають у стані готовності – від Естонії на півночі до Румунії на Чорному морі. Щодня в небо над цією територією піднімаються близько 100 літаків, а в Балтійському і Середземному морях діють 27 військових кораблів. Ці цифри будуть зростати.

Читайте також: Зеленський назвав держави, які підписали заяви про підтримку України на шляху в ЄС і НАТО

Згідно з новими планами, НАТО прагне мати до 300 тисяч військовослужбовців, готових до передислокації на східний фланг протягом 30 днів. Плани поділяють територію Альянсу на три зони – крайню північ і Атлантику, зону на північ від Альп і ще одну зону на півдні Європи.

Бауер заявив, що нове планування НАТО базується на силі російської армії до того, як президент РФ Владімір Путін розпочав повномасштабну війну проти України майже 17 місяців тому. За словами Бауера, близько «94% російських сухопутних військ зараз задіяні у війні в Україні». Він вважає, що війна виснажила російську армію, але не її військово-морські і військово-повітряні сили. 

«Загалом ми бачимо, що росіяни обережно ставляться до НАТО. Вони не шукають конфлікту з НАТО. Я думаю, що це ознака того, що вони дуже, дуже зайняті. Я не думаю, що в сухопутній сфері у них є багато сил, які могли б щось зробити комусь іншому», – сказав він.

Читайте також: Зеленський не поїде на саміт НАТО, якщо не буде результату – Жовква

«Ми переконані, що росіяни збираються відновитися. Ми продовжуватимемо розглядати їх як серйозну загрозу, особливо на морі, в повітрі і в космосі, вони все ще дуже, дуже потужні, не кажучи вже про ядерну зброю», – сказав Бауер.

Щодо здатності НАТО виконати плани, якщо вони будуть потрібні в майбутньому, Бауер привітав очікуване у Вільнюсі зобов'язання Байдена і його колег збільшити оборонні видатки. У 2014 році НАТО взяла на себе зобов'язання до 2024 року витрачати на військові бюджети 2% ВВП. На своєму саміті 11-12 липня лідери встановлять 2% як нижню межу витрат, а не стелю, до якої треба прагнути.

Читайте також: Виявляється, "червоні лінії" Путіна гнучкіші, ніж здавалося. Час приймати Україну в НАТО? — Politico

Нагадаємо, що на зустрічі 16 червня міністри оборони країн НАТО не змогли досягти згоди щодо нових планів реагування Альянсу на російську агресію – один з дипломатів звинуватив Туреччину в тому, що вона завадила. 

Учервні країни НАТО провели у Європі найбільші військово-повітряні навчання з часів закінчення Холодної війни – понад 25 країн підняли у повітря свої винищувачі, бомбардувальники та вантажні літаки.

Раніше опитані Bloomberg експерти заявили, що передача ЗСУ винищувачів F-16 є демонстрацією президенту Росії Владіміру Путіну, що НАТО довгостроково підтримуватиме Україну.