UA / RU
Підтримати ZN.ua

Майже третина українців, що мають родичів у РФ чи РБ, уникають із ними розмов про війну – опитування

Це ставить під сумнів те, наскільки сильно наші громадяни можуть вплинути на переконання росіян через родинні зв’язки.

Майже третина опитаних громадян України підтримують зв’язок зі своїми російськими та білоруськими родичами, але намагаються не говорити із ними про політику та війну РФ проти нашої держави. Про це свідчить опитування соціологічної служби Центру Разумкова на замовлення ZN.UA, яке аналізує професор, доктор політичних наук Лідія Смола в тексті "Як українці ставляться до Росії та її громадян? Братами ми ніколи не були".

Згідно з результатами, близько половини респондентів (46,6%) мають родичів у РФ або Білорусі. Але 42,2% з таких відповіли на запитання "Як змінилися ваші стосунки з родичами в Росії та Білорусі?", що посварилися та не спілкуються з ними. "А майже кожен третій (29,5%) обрав "страусову стратегію": "Я про це не говорю – значить цього немає", тобто варіант "ми спілкуємось, але уникаємо розмов про війну і політику (див. рис. 3)", – зазначила експерт.

Видання The Washington Post улітку 2022 року дійшло висновку, що родинні зв’язки українців можуть бути недооціненим інструментом в інформаційній війні з росіянами, проаналізувавши результати соціологічного дослідження Gradus Research. Там йшлося про те, що більшість із опитаних громадян України, які мають близьких у РФ, спонукали останніх переосмислити правдивість заяв Кремля та засудити російську агресію, хоча майже 40% респондентів не вдалося змінити переконання родичів.

"Можна стверджувати, що все ж хибним виявилося припущення поважного американського видання щодо можливості вплинути на переконання росіян через родинні зв’язки", – написала Лідія Смола.

Читайте також: Росіяни вважають, що Росія рухається у правильному напрямку, і переважно не проти "воєнної операції" – опитування

Водночас вона назвала доволі передбачуваною позицію 2,5% опитаних українців, які визнали: "Мої родичі підтримують дії Росії та Білорусі і мені їхня позиція близька, тому між нами проблем немає". Така відповідь корелюється з кількістю респондентів, які позитивно ставляться до всіх росіян без винятку, тому професор додала: "Маємо прийняти той факт, що серед нас живуть громадяни України, які радо зустріли б нашу поразку у війні"

Доктор політичних наук також припустила, що 15,4% респондентів, які сказали, що "родичі на боці України і ми є однодумцями", не підтримують колективну відповідальність громадян РФ за воєнні злочини.

Опитування, проведене соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення ZN.UA, продемонструвало, скільки українців досі бачать можливість примирення з РФ.