UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як одержимість Путіна історією привела його до розв'язання війни в Україні — The Wall Street Journal

Країна, яку Путін постійно називає "штучною", вже майже два роки чинить запеклий опір спробам Москви покінчити з її незалежністю.

Одержимість Путіна історією України та слов'янських народів далеко не нова. У 2008 році, коли Путін сидів із тодішнім послом США Вільямом Бернсом, нині директором Центрального розвідувального управління, він прямо заявив про своє бачення.

За словами Бернса, Путін назвав Україну "не справжньою країною". Усі наступні дії Путіна — від 2014 року та анексії Криму до повномасштабної війни, яку Москва розпочала у 2022 році випливають із цього переконання. Країна, яку Путін постійно називає "штучною", вже майже два роки чинить запеклий опір спробам Москви покінчити з її незалежністю, повернувши собі половину тимчасово окупованих територій, пише The Wall Street Journal.

Історичні погляди Путіна не унікальні для нього. Вони мають глибоке коріння в історичній розповіді Російської імперії, що передувала російській революції 1917 року. Сама назва "Україна" та видання книг і газет українською мовою на той час були заборонені в Росії, а українців називали "малоросами".

Читайте також: У Росії показали нові підручники історії з розділом про «спецоперацію»

Згідно з даними західних спецслужб, під час пандемії "Ковід-19" російський президент проводив величезну кількість часу за читанням історичних текстів. Результатом став трактат "Про історичну єдність росіян і українців", який був опублікований у липні 2021 року і зачитаний кожному військовослужбовцю російських збройних сил перед вторгненням. Хоча така зацикленість на подіях багатовікової давнини може видатися дивною, питання української ідентичності є ключовим для основного міфу Росії й, отже, для її нинішньої політики.

"На думку Путіна, українська ідентичність — це винахід ворога Росії — Австро-Угорщини початку XX століття", — зазначає The Wall Street Journal.

Частини України, що перебували на той час під владою Австрії, як-от місто Львів, справді стали осередками українського інтелектуального життя — але лише через те, що письменники, історики та поети з Києва були вимушені шукати там притулку, оскільки Росія оголосила українську мову поза законом.

Читайте також: Російські школярі вивчатимуть історію за новими підручниками: що пишуть про Україну

Однак визнання того, що назва Україна використовувалася протягом століть, є табу в Росії. У травні минулого року голова Конституційного суду Росії Валерій Зорькін передав Путіну карту XVII століття, знайдену в архіві суду.

"Навіщо я її приніс? Тому що на ній немає ніякої України", — сказав Зорькін. 

Путін із задоволенням роздивлявся карту, вкотре пояснюючи, що Україна з'явилася тільки в результаті російської революції 1917 року.
Карта, яку Зорькін показав у травні, добре відома й існує в багатьох примірниках. Прямо під Києвом на карті є напис: "Україна: Країна козаків".