UA / RU
Підтримати ZN.ua

Forbes: У США є ракети, які можуть бути сумісними з ППО України

Зрештою, ще в 2012 році польський виробник зброї зміг поєднати установки «Бук» з ракетами американської розробки.

Коли в лютому 2022 року Росія розширила свою війну проти України, українські військово-повітряні сили мали на озброєнні близько 72 зенітно-ракетних комплексів «Бук». Ці системи - це гусенична машина з екіпажем з чотирьох людей, вбудованим радаром і пусковою установкою для чотирьох двотонних ракет, кожна з яких має радіус дії приблизно 30 кілометрів.

Як пише Forbes, це не найбільш чисельні установки ППО в українському арсеналі. Але вони досі були «одними з найкращих». «Буки» поблизу фронту стали причиною того, що Росія втратила приблизно 250 винищувачів, гелікоптерів і безпілотників за 14 місяців війни.

Читайте також: Україна отримала системи ППО Patriot від трьох країн — Павлюк

«Найефективнішими українськими ЗРК проти російських літаків були і залишаються ... ЗРК «Бук». Тому що в його випадку транспортер-носій і радіолокаційні машини виступають як окремі несподівані загрози, а не сформовані батареї поруч зі звичайними радіолокаційними станціями виявлення цілей і командними машинами», - зауважують Джастін Бронк, Нік Рейнольдс і Джек Уотлінг з Королівського інституту об'єднаних сил (RUSI) у Лондоні у своєму звіті про перші місяці війни за небо України.

Російські сили вивели з ладу близько десятка українських ЗРК «Бук». Але ці втрати не найбільша проблема українських ППО. Справжня проблема - це дефіцит ракет. Ракети 9М38, які запускає «Бук», виробляються в Росії. Українські запаси були сформовані ще в часи СРСР. І тепер, після 14 місяців війни, вони закінчуються.

Саме тому в січні США пообіцяли надати Україні невизначену кількість ракет Raytheon RIM-7 Sea Sparrow.

«Ракета RIM-7, якою зазвичай озброюють військові кораблі, на чверть менша за 9M38 і має дещо меншу дальність польоту. Але американська ракета використовує таке ж напівактивне радіолокаційне наведення, як і радянська. І з деякими змінами в пусковій установці, RIM-7 сумісна з усією системою «Бук»», - пояснює Forbes.

«Ми знаємо це напевне, тому що ще в 2012 році польська компанія пропонувала іноземним покупцям «Бук» з ракетами Sea Sparrow. Польський виробник ракет WZU поєднав пускову установку з найновішою моделлю Sea Sparrow, а саме з RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile. Але ніщо не заважає тій же пусковій установці «Бук» працювати і зі старішою RIM-7. Стабільне постачання надлишкових американських РІМ-7 могло б допомогти вирішити одну з найболючіших проблем України - дефіцит засобів протиповітряної оборони середнього і дальнього радіусу дії», - додає видання.

Читайте також: Злиті документи США малюють похмуру картину стану ППО України – NYT

Більше року українські ЗРК радянських часів стримували ВПС Росії, створюючи віртуальні безпечні зони навколо великих міст у центральній та західній Україні. Це дозволило Україні провести підготовку резервів для очікуваного контрнаступу. Якщо батареї ЗРК не зможуть стріляти, Росія отримає можливість вільно завдавати ударів по цілях по всій Україні, в тому числі по незамінних нових бригадах.

Звісно, в Україну надходить дедалі більше систем ППО західного виробництва: Patriot, Hawk і IRIS-T. Але до розгортання цих ЗРК доведеться зачекати ще кілька тижнів або й навіть місяців. Ракети Sea Sparrow для «Буків» можна доставити швидше.

«Невідомо, скільки старих RIM-7 зберігається на складах США. Може їх там сотні, а може й тисячі. Втім, це не має значення. Якби Україна використала всі наявні RIM-7, американський уряд міг би поставити замість них RIM-162. Ця версія Sea Sparrow все ще виробляється на заводі компанії Raytheon в Тусоні, штат Арізона», - пише Forbes.