UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Два роки було витрачено на обговорення», а у ЄС немає жодного плану, що постачати Україні у другій половині 2024 року – експерт ECFR

На думку експерта, час було витрачено на обговорення або «на очікування, що війна заморозиться»

Більшість публічних дебатів щодо допомоги ЄС Україні точаться навколо макрофінансової допомоги у розмірі 50 мільярдів євро, яку блокує Угорщина. Однак угорський прем’єр Віктор Орбан блокує також виділення 20 мільярдів євро для Європейського фонду миру (фінансового інструменту ЄС для надання військової допомоги Україні), а це може бути ще більш шкідливим, вважає старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) Густав Ґрессель, чий коментар до статті «За межами контрнаступу: Виснаження, патова ситуація і майбутнє війни в Україні» отримало ZN.UA. 

«20 мільярдів євро мають бути довгостроковим зобов'язанням на чотири роки, з виділенням по п'ять мільярдів щороку. Таким чином, вони повинні фінансувати не лише короткострокові поставки і навчання, але й довгострокові проекти, такі як оборонно-промислова співпраця для обслуговування і створення західних систем озброєнь в Україні, а також збільшення оборонно-промислового потенціалу для виробництва боєприпасів і запчастин у великих масштабах. Всі ці зобов'язання потребують довгострокового фінансування для реалізації», – зазначив Ґрессель.

Читайте також: Результати “Рамштайну”: Україна може отримати більше далекобійного озброєння

За словами експерта постачання в Україну старого «надлишкового обладнання» із Заходу незабаром закінчиться, а виробництво нових систем потребує значного часу – від 18 місяців для гаубиці Ceasar до трьох років для основного бойового танка Leopard 2A8. 

«Щоб постачати більше і швидше, оборонна промисловість потребуватиме більших замовлень для фінансування розширення виробничих потужностей. Два роки було витрачено на обговорення того, що робити, або на очікування, що війна заморозиться. Але останнє малоймовірно, і немає жодного плану, що постачати Україні у другій половині 2024 року, а потім і в 2025 році», – пише Ґрессель. 

Читайте також: Глава МЗС Франції заявив, що його країна налаштована посилювати спроможність України виготовляти озброєння

Експерт наводить дані сайту оборонного аналізу Oryx, в яких йдеться, що Україна втратила у війні:

«Це підкреслює частку втрат транспортних засобів, які потребують заміни», – зазначає експерт ECFR.

Читайте також: Німеччина та Франція звинувачують одна одну в недостатніх поставках зброї Україні – Bloomberg

За словами Ґресселя, Франція стала першою країною, яка започаткувала новий тип заходів підтримки, зібравши коаліцію для фінансування 70 нових гарматно-артилерійських систем Ceasar для України. 

«Доцільно було б створити подібні коаліції для інших систем озброєння, необхідних українським збройним силам: систем протиповітряної та протиракетної оборони, мобільних зенітно-ракетних комплексів, основних бойових танків, бойових машин піхоти, бронетранспортерів та бойових інженерних систем», вважає експерт.

Він зазначає, що Україна нарощує власну оборонну промисловість й уклала кілька партнерських угод із західними оборонними компаніями. За його словами, «оборонно-промислова співпраця має вирішальне значення для «системної інтеграції», яка передбачає створення згуртованих бойових підрозділів з різних систем озброєння. 

Читайте також: Кулеба закликав союзників передати Україні більше далекобійної зброї: "Чим довший радіус, тим коротшою буде війна"

«Інтеграція українських систем командування і управління та обладнання для роботи з безпілотниками в європейську техніку є одним з багатьох викликів у цьому процесі. Крім того, дуже динамічна ситуація і тактика засобів радіоелектронної боротьби, що постійно розвивається, вимагають постійної адаптації існуючих систем. Це можна зробити лише у співпраці з місцевими українськими підприємствами», – зазначив Ґрессель.

«Захід і, зокрема, європейці мають переглянути свої фінансові правила і створити економію на масштабах, щоб радикально стимулювати виробництво безпілотників, боєприпасів, броньованих бойових машин і багато чого іншого. Лише ретельно засвоївши уроки цієї війни, європейці будуть готові до протистояння між великими державами, яке стає все більш імовірним у XXI столітті», – вважає експерт.

Читайте також: Росіяни визнають, що програють Україні війну дронів, і з жахом очікують, що країни НАТО почнуть масово постачати ЗСУ саме цю зброю

Нагадаємо, 25 січня Bloomberg повідомив, що Угорщина відмовилась від своїх заперечень щодо виділення 5 млрд євро для Європейського фонду миру, але поки це інформація на рівні джерел агентства.