Вчора стало відомо, що російська військова делегація прибула до Північної Кореї, а в статті Bloomberg дають зрозуміти, що йдеться про співпрацю не лише в мілітарній сфері. Зазначають, що виснажена скарбниця Північної Кореї знову наповнюється завдяки Росії.
Повідомлення про нові види цукру на місцевих ринках. Супутникові знімки потягів, що перетинають кордон. Вантажні судна з вимкненими транспондерами. Оцінюючи непрозору економіку Північної Кореї, а не сувору статистику, експерти звертають увагу саме на ці показники.
І всі вказують на один висновок: Кім Чен Ин знайшов нові способи наповнити свою виснажену скарбницю. Ці гроші дозволяють йому ігнорувати фінансові стимули, покликані повернути Північну Корею за стіл переговорів, і продовжувати розбудову свого ядерного арсеналу.
Його дід, засновник держави Кім Ір Сен, керував країною за підтримки Радянського Союзу. Зараз, коли Північна Корея готується відзначити 70-ту річницю перемир'я, яке поклало край Корейській війні 27 липня 1953 року, режим знову повинен дякувати Росії.
Минулого місяця ООН повідомила, що Росія відновила надсилання нафти до Північної Кореї вперше з 2020 року. Це слідує за попереднім відновленням поставок зерна. Хоча неможливо знати, що відбувається в іншому напрямку, і уряд США, і незалежні аналітики мають одну головну тезу в цьому питанні: боєприпаси з величезних запасів Північної Кореї.
Цих втручань, звичайно, недостатньо для повного відновлення зруйнованої ізольованої економіки. Проте разом із відновленням торговельних зв’язків із Китаєм та іншими джерелами доходу, такими як кіберзлочинність, допомога з боку Росії забезпечує стабільність економіки, що дозволяє Кіму продовжувати кидати виклик міжнародній спільноті.
«Північній Кореї завжди вдається знайти спосіб вижити», — сказала Рейчел Мін’юнг Лі , регіональний менеджер із питань Open Nuclear Network у Відні, яка майже два десятиліття працювала аналітиком у Open Source Enterprise ЦРУ. «Немає жодних ознак того, що найближчим часом вона повернеться до ядерних переговорів».
Росія та Китай демонструють свою підтримку Кіму, відправляючи високопоставлені делегації до Північної Кореї, щоб відзначити річницю — це перший подібний візит іноземних представників після пандемії Covid-19. Російська група прибула у вівторок увечері та була прийнята вищими кадрами.
Математика боєприпасів
Пхеньян, якому вже близько 15 років заборонено продавати зброю, відкидає звинувачення в постачанні їх Росії. Проте Білий дім у грудні зауважив, що має докази того, що Північна Корея завершила першу поставку зброї групі "Вагнера" для використання в Україні, яка включала піхотні ракети та ракети.
Одним із предметів, які є у Північної Кореї і на які хотіла б розраховувати РФ, є артилерійські снаряди калібру 152 мм. Вони сумісні зі зброєю радянських часів, яку повернули на озброєння в Україні. За даними дослідницької групи Джеймстаунського фонду, військова машина Кремля щодня "спалює" у лещатах війни тисячі людей і намагається знайти запаси, поки конфлікт триває.
Північна Корея володіє незліченними запасами боєприпасів, які можуть складати мільйони патронів для арсеналу, який Сеул тримав десятиліттями.
Північна Корея, швидше за все , скористається шансом розвантажити частину своїх запасів за високу ціну, сказав експерт зі зброї Йост Оліманс, який є співавтором книги « Збройні сили Північної Кореї ». Скільки саме вони отримають, залежить від їхньої здатності вести переговори.
Наприклад, якби Північна Корея продавала снаряди по 1000 доларів за штуку, продаж 250 000 дорівнював би приблизно 1% її ВВП, згідно з підрахунками Bloomberg News. Це скромна оцінка, оскільки високий попит підвищив ціни: 155-міліметрові снаряди, які використовуються військами НАТО, коштують близько 3000 доларів за штуку.
Торгові сигнали
З огляду на те, що і Північна Корея, і Росія підпадають під санкції ООН, обидві прагнуть приховати, наскільки широка в них торгівля. Але є багато ознак того, що активність зростає.
Наприкінці 2022 року дві країни відновили залізничне сполучення , яке було призупинено протягом майже трьох років, згідно із супутниковими знімками, включно з листопадовими, на яких видно потяг, який прямує з Росії до Північної Кореї та зупиняється на станції обробки вантажів.
Кан Мі-джін, біженка з Північної Кореї, яка зараз керує компанією в Південній Кореї, яка спостерігає за економікою її колишньої батьківщини, каже, що її знайомі повідомляють, що російський цукор потрапив на ринки за останні місяці.
Війна РФ проти України і Кім Чен Ин
Програма озброєння КНДР не виявляє жодних ознак сповільнення. Після рекордної серії випробувань 2022 року Кім Чен Чен Ин знову розширив свою військову програму цього року. Лише цього місяця він випробував нову міжконтинентальну балістичну ракету, призначену для удару по материковій частині США.
«Війна Росії в Україні, ймовірно, надихає Кім Чен Ина на більш агресивну поведінку», — сказав Дуйон Кім, старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки в Сеулі. «Китай і Росія не виконали своїх санкційних зобов’язань відповідно до резолюцій Ради Безпеки ООН, тому санкції не працюють належним чином і дозволяють Пхеньяну продовжувати розробку ядерної зброї та провокаційну поведінку».