UA / RU
Підтримати ZN.ua

Запит Байдена на $106 млрд для України та Ізраїлю зіштовхнувся з великими проблемами в Сенаті — Politico

Республіканці розділилися в думках щодо того, чи об'єднувати допомогу Ізраїлю та Україні.

Запит президента США Джо Байдена на 106 мільярдів доларів на національну безпеку, до якого входять, зокрема, допомога Україні та Ізраїлю, має великі проблеми на Капітолійському пагорбі. Про це пише Politico.

Ще до того, як запит потрапить до Палати представників, яка наразі без спікера, розбіжності в Сенаті загрожують потопити пропозицію або кардинально змінити її. Республіканці розділилися в думках щодо того, чи варто пов'язувати допомогу Ізраїлю та Україні, багато хто також наполягає на значних змінах у прикордонній політиці.

Читайте також: «Це не буде кінцем» – ексзаступник генсека НАТО про відмову у додатковій допомозі США Україні

Навіть частина представників Республіканської партії, які підтримують чотири пріоритети програми - Україна, Ізраїль, Тайвань і південний кордон США, нетипово песимістично налаштовані після першої партійної дискусії щодо запиту у вівторок, 24 жовтня.

"Пакет, який надіслав Білий дім, насправді мертвий", - сказав сенатор-республіканець Майк Раундс.

Демократи мають більшість у Сенаті, але їм знадобиться дев'ять або більше голосів республіканців, щоб провести що-небудь через палату. Лідер республіканської меншості у Сенаті Мітч Макконнелл сказав, що члени його фракції налаштовані на посилення безпеки кордонів.

"І ми збираємося внести й інші зміни", - додав він.

Комітет Сенату з питань асигнувань проведе слухання щодо запиту через тиждень, і лідер більшості Чак Шумер хоче діяти терміново. Але 17 листопада, крайній термін для узгодження питання фінансування уряду, а також Палата представників без спікера — провокують брак часу для Сенату.

Також немає ясності щодо того, який поріг у 60 голосів може витримати Сенат. Окрім деталей додаткового законопроекту на 106 мільярдів доларів, республіканці обговорюють концепцію поєднання допомоги Ізраїлю з поточним фінансуванням оборони України.

Надання Україні більшої допомоги все ще викликає розбіжності в Республіканській партії, і деякі республіканці хочуть, щоб Сенат розглядав питання допомоги Ізраїлю окремо.

Читайте також: Майже половина грошей у пакеті допомоги Україні та Ізраїлю – інвестиції в американську промисловість та армію

"Вони повинні бути розділені. Ізраїльський компонент має майже переважну підтримку, і ми можемо досягти цього дуже швидко. Я просто думаю, що з тактичної точки зору це просто кращий підхід", - заявив сенатор-республіканець Марко Рубіо.

З іншого боку, член сенатського комітету з питань збройних сил республіканець Роджер Вікер сказав, що він "абсолютно" підтримує об'єднання цих двох компонентів. Вікер визнав, що думки з цього питання "розділилися", але спрогнозував, що "тверда більшість в Палаті представників і Сенаті" може підтримати таку концепцію.

"Я хочу, щоб весь пакет пройшов. Це чотири питання національної безпеки, і ми повинні вирішувати їх як єдине ціле", - сказав сенатор-республіканець Ліндсі Грем.

Проте, складність такого великого законодавчого акту може стати його згубним фактором. Гуманітарна допомога Сектору Гази буде "проблематичною" для Республіканської партії, вважає республіканець  Джон Тун. Також республіканці хочуть змін у прикордонній політиці. За словами сенатора-республіканця Джона Корніна, "доведеться мати справу з деякими змінами політики щодо кордону”.

Низка республіканців у Сенаті та союзників Макконнелла, включаючи Туна, не налаштовані на те, щоб пакет залишався всеосяжним. Відповідаючи на запитання, чи можуть ці питання залишатися об'єднаними, сенатор-республіканець Шеллі Мур Капіто сказала, що буде обговорюватися те, "яка стратегія є найкращою". Корнін заявив , що "буде радий проголосувати по кожному з них окремо", в той час як сенатор-республіканець Кеті Брітт наголосила, що все ще існує потреба "переглянути те, що було надіслано".

Проте Макконнелл був непохитним у своєму підході, коли зустрічався з журналістами після партійного обіду.

"Говорячи за себе, я вважаю, що він має бути всеосяжним. Він повинен охоплювати всі ці питання, тому що вони всі взаємопов'язані"”, - зазначив він.

Читайте також: Республіканці обрали нового кандидата на посаду спікера у Палаті представників

У п’ятницю, 20 жовтня, Білий дім подав запит до Конгресу США, що пропонує фінансування додаткових видатків на допомогу Україні, Ізраїлю та іншим партнерам Штатів на суму близько 106 млрд доларів. Найбільша частка - близько 61,4 млрд доларів передбачена для Києва, або пов’язана з Україною. Посол України у США Оксана Маркарова розповіла, на що підуть гроші у разі схвалення запиту.

Про перебіг останніх політичних подій у Вашингтоні та їх значення для нашої країни читайте в статті експосла України в США Олега Шамшура «Хаос у Конгресі: чого очікувати Україні».