У США китайського вченого Ван Шуцзюня визнали винним у незаконній діяльності в ролі іноземного агента на території Штатів. Він збирав інформацію про нью-йоркських активістів, які підтримують демократію в Китаї, і ділився своїми висновками з Пекіном, повідомляє Reuters.
Після тижневого судового розгляду у федеральному суді Брукліна присяжні визнали Вана винним за чотирма пунктами обвинувачення, зокрема в тому, що він діяв як іноземний агент, не повідомивши про це генерального прокурора США, а також у брехні американській владі. Йому може загрожувати до 25 років ув'язнення після винесення вироку 9 січня 2025 року.
Прокурори заявили, що Ван, який отримав громадянство США, видавав себе за запеклого противника керівної в Китаї Комуністичної партії, щоб завоювати довіру продемократичних активістів Гонконгу, прихильників незалежності Тайваню і борців за права уйгурів. Він фактично шпигував за активістами й ділився своїми висновками з чотирма представниками Міністерства державної безпеки Китаю.
"Обвинувальний висновок міг би стати сюжетом шпигунського роману, але докази приголомшливо реальні. Ван був готовий зрадити тих, хто його поважав і довіряв йому", - сказав федеральний прокурор Брукліна Бреон Мір.
Вана, який емігрував до США в 1994 році, заарештували в березні 2022 року.
Адвокат Вана Закарі Маргуліс-Онума сказав, що його клієнт обговорював з представниками китайської розвідки продемократичний рух, аби заручитися їхньою підтримкою та сприяти соціальним змінам, а не діяв як агент.
Маргуліс-Онума додав, що поважає вердикт присяжних і буде вимагати винесення вироку, який позбавить Вана "агонії" ув'язнення.
"Йому 76 років. Він, безумовно, не хотів нікому заподіяти шкоди. Він провів своє життя у боротьбі з комуністичним режимом”, - заявив адвокат.
Американська прокуратура також висунула звинувачення чотирьом представникам китайської розвідки, які були ймовірними “кураторами” Вана. Вони, схоже, наразі перебувають у Китаї.
Останнім часом Міністерство юстиції США посилює боротьбу з тим, що воно називає "транснаціональними репресіями" з боку американських супротивників, як-от Китай та Іран. Йдеться, зокрема, про стеження, залякування, а в деяких випадках спроби репатріації або вбивства активістів, які виступають проти цих урядів.