UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Hill: Війна Ізраїлю проти ХАМАС розколола демократів так само, як республіканців війна в Україні

Експерти кажуть, що підтримка ізраїльської військової кампанії може позбавити Байдена підтримки тих виборців, які згуртувалися навколо нього проти Трампа.

Широка коаліція прогресистів і виборців з числа національних меншин, розлючених війною Ізраїлю проти ХАМАС в Секторі Гази, втягнула Демократичну партію в запеклу боротьбу. І це призвело до внутрішнього протистояння, яке нагадує дедалі більший розкол в Республіканській партії щодо України.

У той час як виборці залишаються в основному зосередженими на внутрішніх проблемах і економіці, обидві війни змусили кандидатів в президенти США публічно відповідати на неприємні питання про зовнішню політику і військову позицію Америки, що може вплинути на підтримку кожного з них.

Президент Джо Байден і колишній президент Дональд Трамп - найбільш ймовірні номінанти 2024 року від своїх партій - тепер змушені мати справу з цими глобальними конфліктами в формулюванні свого бачення щодо ролі Америки у світі.

«Трамп і Байден намагаються замінити стару ментальність часів Холодної війни новою. У Трампа це була «Америка понад усе», це була свого роду маска ізоляції, а у Байдена - демократія, яка ще не вкоренилася серед виборців», - сказав The Hill Майкл Дженовезе, який очолює Інститут глобальної політики в Університеті Лойоли Мерімаунт.

Читайте також: The Economist: Путін, схоже, перемагає у війні з Україною, принаймні поки що

Хоча обидва політики значною мірою підтримують війну Ізраїлю проти ХАМАСу, яка почалася у відповідь на терористичні напади 7 жовтня, їхні погляди на Україну в її війні проти російських окупаційних сил глибоко розходяться.

Дженовезе сказав, що США все ще намагаються знайти свій зовнішньополітичний курс після Холодної війни. І дебати, які сьогодні розгортаються навколо Сектору Гази і України, можуть мати значний вплив на довгострокову національну безпеку США, особливо зважаючи на те, що Вашингтон визначив Китай як найбільшу загрозу для себе.

«Сьогодні ми розкидані по всій карті, і у нас немає узгодженої зовнішньої політики. Це може відкрити двері для інших, хто захоче цим скористатися. Наприклад, прогалину може заповнити Китай», - сказав експерт.

У питанні Україні спостерігається повільне зростання опору з боку Республіканської партії. В цей час війна між Ізраїлем і ХАМАСом швидко призводить до ескалації напруженості серед демократів.

Широка частина молодих демократів, прогресистів, американців арабського походження та інших груп меншин говорять про подвійні стандарти в тому, як США підтримують Україну у війні з Росією і Ізраїль в його руйнівній кампанії зі знищення ХАМАС.

«Американці сильно поляризована щодо Ізраїлю. Раніше Палестина була одним з тих питань, які не викликали полярних думок в Америці. Але тепер все не так», - каже Шиблі Тельхамі, старший науковий співробітник Центру близькосхідної політики Інституту Брукінгса.

Читайте також: ХАМАС запустив у бік Ізраїля ракету попри перемир'я. ЦАХАЛ у відповідь відновив атаки на Газу

Тельхамі сказав, що розбіжності стають досить широкими, щоб поставити під загрозу підтримку Байдена в його власній партії або навіть серед виборців, які об'єдналися проти Трампа.

«Це те, що я називаю проблемою формування іміджу. Люди дають оцінку.  Хто такий Джо Байден і чи довіряємо ми йому? Чи Джо Байден  справді той, кого ми хочемо бачити у владі? Це велике питання. І я думаю, що війна змінила погляди людей на Байдена», - каже експерт.

Байден зіткнувся з внутрішнім бунтом, коли понад 500 державних службовців в адміністрації підписали лист з протестом проти політики президента щодо війни в Секторі Гази. У більш широкому сенсі, близько 55% американців не схвалюють політику Байдена на Близькому Сході на тлі війни між Ізраїлем і ХАМАСом, згідно з опитуванням, проведеним у листопаді цього року компанією Marist. Опитування NBC зафіксувало аналогічне несхвалення дій президента щодо війни, а рейтинг Байдена впав до 40%, що є найнижчим показником за весь час його президентства.

Провідні кандидати від Республіканської партії, включно з Трампом, також налаштовані дуже проізраїльськи, що ще більше ускладнює прогнози щодо того, як це питання може вплинути на вибори 2024 року. Але тривожні сигнали для Байдена вже пролунали. У Мічигані, де проживає велика кількість американських виборців арабського походження, попередні опитування показали, що Трамп випереджає Байдена. І це в ключовому штаті, який демократ виграв у 2020 році. 

Ханна Хананія, яка в минулому була членом правління Палестинської ради США, сказала, що демократам слід остерігатися того, що американці арабського походження голосуватимуть за альтернативи як Трампу, так і Байдену. 

«Вони відчувають, що повинні надіслати послання демократичному істеблішменту. Це буде радше голосування на знак протесту», - сказала вона.

Читайте також: Радниця Атлантичної ради: Війни в Україні та Ізраїлі — протистояння одному і тому ж ворогові

Байден твердо виступив за продовження підтримки як України, так і Ізраїлю. В цей час республіканці намагаються відповідати настроям виборців щодо Києва. Опитування Reuters/Ipsos, проведене в жовтні, показало, що лише 41% американців підтримують продовження постачання Україні, хоча в червні таку позицію займали 65% опитаних. Серед республіканців підтримка впала з 56% до 35% за той самий період.

Хоча більшість республіканців продовжують підтримувати допомогу Україні, кількість голосів «проти» неухильно зростала протягом останнього року. І Республіканська партія чинить сильний опір запиту Байдена щодо виділення додаткового фінансування в розмірі 60 мільярдів доларів, які б пішли на допомогу Києву.

Науковий співробітник Atlantic Council Алп Севімлісой вважає, що саме ставлення американців до Ізраїлю і України буде ключовим фактором для міжнародних інтересів США і їхніх стосунків з союзниками. Він охарактеризував суперечки в таборі демократів через Ізраїль як «битву між поміркованими і прогресистами» щодо соціальної політики, яка була «екстрапольована на зовнішню політику». І це водночас накладається на ізоляціоністський скептицизм республіканців щодо інтересів США за кордоном.

«Схожість полягає в тому, що обидві ці позиції не приносять ніякої користі для сили США і НАТО, а також наших союзників за кордоном», - сказав Севімлісой.

Опитування громадської думки, проведені цього місяця, продемонстрували масштаби розколу в Демократичній партії, а також загальне зниження американської підтримки Ізраїлю і Байдена з моменту початку війни в жовтні.  На відміну від виборців Республіканської партії, багато демократів вважають, що що Ізраїль перегнув палицю у війні проти ХАМАСу. Також виборці Демократичної партії менш схильні ставитися до Ізраїлю прихильно, ніж республіканці.

Старший віце-президент Ipsos зі зв'язків з громадськістю Кріс Джексон сказав, що американці швидко отримали велику кількість інформації про війну на Близькому Сході. І після того, як побачили картинки жорстокості і страждань в Секторі Гази, зайняли позицію за припинення конфлікту.

«І я думаю, що це пов'язано з більш широкою тенденцією, яку ми спостерігаємо з минулого року, коли американці трохи замикаються в собі, стають трохи більш ізоляціоністськими», - сказав він, згадавши про пом'якшення позиції республіканців щодо України.

Читайте також: WP: Трамп руйнує будь-які шанси появи в Конгресі розумної угоди про допомогу Україні

Аналітики вважають, що розкол в Республіканській партії щодо України пов'язаний з позицією «Америка понад усе», яку відстоює Трамп, що контрастує з твердженнями про силу США за кордоном часів Рональда Рейгана. В цей же час демократи розходяться в поглядах на Ізраїль через існуючий розкол, який зараз збільшився між прогресистами і поміркованими. 

Обидва ці явища - симптоми більш динамічного і складного світу, в якому немає «єдиного спільного ворога, навколо якого ми могли б об’єднатися». Навіть Китай не підходить на цю роль, - вважає професор зовнішньої політики в Коледжі Джеймса Медісона Метт Зірлер.

«Сьогодні ми живемо в набагато складнішому світі. Через це політикам важче сформулювати меседж, а також чітко і просто сформулювати свій світогляд», - пояснив він.

В якості прикладу Зірлер навів війну між Ізраїлем і ХАМАСом, яка «складніша за своєю суттю», а також з точки зору пошуків рішення для її завершення. Розбіжності у поглядах американців на конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС проявляються у більш драматичній формі, ніж у випадку з Україною. Протести розгортаються в американських містах і передмістях. Пропалестинські протестувальники і учасники проізраїльських маршів подекуди вступали в сутички, були навіть летальні випадки. 

Соціолог Тім Маллой пов’язує зниження підтримки Ізраїлю серед молодих демократів частково з соціальними мережами, звідки багато хто з них черпає інформацію і де вони знаходять відео і фото зруйнованих кварталів в Секторі Гази. Через це молоді американські виборці більше симпатизують палестинцям, ніж ізраїльтянам.

Нинішня боротьба за видатки, що розгортається в Конгресі, ймовірно, покаже, чи здатні партійні лідери все ще заручитися підтримкою більшості як для України, так і для Ізраїлю.  Влітку близько 70 республіканців у Палаті представників проголосували проти поправки про допомогу Україні. У вересні їхня кількість зросла до 100 під час аналогічного голосування.

Читайте також: WP: Найбільший секрет американської допомоги Україні в тому, що гроші залишаються в США

Демократи зберегли майже повну єдність щодо України, і поки що лише кілька десятків з них відступили від позиції Байдена щодо Ізраїлю. Наразі лише 33 законодавці в Палаті представників наполягають на припиненні вогню, більшість з них - прогресисти.

Старший науковий співробітник Інституту Шалома Хартмана і директор з питань політики Ізраїльського політичного форуму Майкл Коплоу сказав, що його не турбує зміна ставлення демократів до Ізраїлю на тлі війни в Секторі Гази.

«На місці ізраїльського уряду, я б турбувався в довгостроковій перспективі про те, який буде мати вигляд політика США через 20 або 30 років, якщо ці тенденції збережуться», - сказав він.