Вперше з 1980-х років американський Атомний підводний човен з балістичними ракетами (ПЧАРБ) відвідав Південну Корею у вівторок, 18 липня, коли союзники розпочали переговори щодо координації своїх дій у разі ядерної війни з Північною Кореєю. Про це повідомляє Reuters.
Координатор Білого дому з питань Індо-Тихоокеанського регіону Курт Кемпбелл підтвердив рідкісний візит до Південної Кореї, який очікувався після того, як про нього було оголошено у спільній декларації саміту між президентом Південної Кореї Юн Сок Йолем і лідером США Джо Байденом у Вашингтоні в квітні.
"У той час, як ми говоримо, американський атомний підводний човен сьогодні заходить у порт Пусана. Це перший візит американського атомного підводного човна за останні десятиліття", - сказав Кемпбелл журналістам на брифінгу в Сеулі, де він брав участь у першому засіданні Консультативної групи з ядерних питань із південнокорейськими офіційними особами.
Про створення групи, покликаної краще координувати ядерну відповідь союзників у разі війни з Північною Кореєю, також було оголошено під час квітневого саміту на тлі активізації закликів у Південній Кореї до створення власної ядерної зброї - кроку, проти якого виступає Вашингтон.
Північна Корея, яка минулого тижня провела випробувальний запуск міжконтинентальної балістичної ракети, засудила Консультативну групу з ядерних питань за "відкрите обговорення використання ядерної зброї" і застерегла від планів союзників збільшити демонстрацію військової сили, включаючи візит підводного човна.
Кемпбелл сказав, що прибуття підводного човна є проявом американської прихильності до оборони Південної Кореї.
Пізніше Міністерство оборони Південної Кореї підтвердило прибуття човна і ідентифікувало його як підводний човен класу "Огайо" (USS Kentucky).
Американські ПЧАРБ покладаються на непомітність, щоб забезпечити своє виживання і зберегти здатність запускати ядерні ракети під час війни. Такі човни рідко роблять публічні зупинки в іноземних портах.
Сполучені Штати пообіцяли розмістити більше стратегічних засобів, таких як авіаносці, підводні човни і бомбардувальники далекого радіусу дії в Південній Кореї, щоб стримувати Північну Корею, яка розробляє дедалі потужніші ракети, здатні вражати цілі, розташовані навіть у США.
ВМС США мають у своєму складі 14 ПЧАРБ. Підводні човни класу "Огайо" несуть 20 ракет Trident II D5, кожна з яких може доставити до восьми ядерних боєголовок до цілей на відстані до 12 тисяч км.
ПЧАРБ регулярно відвідували Південну Корею в 1970-х роках, в період, коли країна дискутувала про силу американських зобов'язань і необхідність власного ядерного арсеналу.
Головний заступник радника з національної безпеки Південної Кореї Кім Тхе-Хьо, який був співголовою зустрічі консультативної групи, заявив, що обговорень достатньо для того, щоб переконатися, що Південній Кореї не потрібно розробляти власну ядерну зброю.
За словами Кіма, сторони домовилися сприяти обміну інформацією, в тому числі створенню захищеної мережі зв'язку, а також координації і плануванню в разі ядерної атаки Північної Кореї, на яку в такому випадку чекає потужна відповідь.
Союзники також розроблятимуть "операції, навчання, симуляції, тренування і інвестиційну діяльність" для розширення сил і засобів ядерного стримування та реагування на Корейському півострові, йдеться в заяві, оприлюдненій після зустрічі.
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль сказав, що консультативна група стане "відправною точкою" для розбудови сильного і ефективного стримування Північної Кореї.
Китай і Північна Корея розкритикували створення групи як подальше підвищення напруженості на Корейському півострові.
Відповідаючи на запитання, чи буде Південна Корея відігравати роль у прийнятті рішень США, високопоставлений представник американської адміністрації сказав Reuters, що група більше займається обміном інформацією.
Росія не лише перетворюється на Північну Корею. Вона ще й надихає свою партнерку. Війна РФ проти України надала КНДР свободу дій у реалізації ракетно-ядерної програми й нових погрозах на адресу США та Південної Кореї. Деталі — в статті Наталії Бутирської «Ядерна загроза: як КНДР використовує війну Росії проти України».