UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та Мікронезія відновлять стратегічний пакт, Вашингтон прагне протистояти Китаю в регіоні — The Guardian

Офіційне підписання відбудеться в Папуа-Новій Гвінеї наступного тижня.

США та Мікронезія домовилися відновити свій стратегічний пакт, відомий як Договір про вільну асоціацію (COFA), заявив представник адміністрації президента США Джо Байдена Джозеф Юн, додавши, що сподівається на аналогічний прогрес у відносинах з Палау, оскільки США зміцнюють зв’язки з тихоокеанськими острівними країнами на тлі протистояння з Китаєм. Про це пише The Guardian.

Юн повідомив, що Договір про вільну асоціацію з Мікронезією буде підписаний 22 травня на церемонії в Папуа-Новій Гвінеї, в якій візьмуть участь президент США Джо Байден і новий лідер Федеративних Штатів Мікронезії Уеслі Сіміна.

Вашингтон вперше уклав угоди COFA з трьома острівними країнами в 1980-х роках, згідно з якими він зберігає відповідальність за їхню оборону, надає економічну допомогу, а в обмін на це отримує доступ до величезних стратегічних районів Тихого океану.

Продовження дії угод COFA стало ключовою частиною зусиль США, спрямованих на протидію спробам Китаю розширити вплив у Тихоокеанському регіоні. Термін дії старих положень COFA закінчується в 2023 році для Маршаллових островів і Мікронезії та в 2024 році для Палау.

Читайте також: США підпишуть оборонний пакт із Папуа-Новою Гвінеєю для захисту від загрози з боку Китаю — Reuters

Юн сказав, що він парафував угоду зі своїм мікронезійським колегою і офіційно підпише її наступного тижня в Порт-Морсбі в кулуарах другого саміту між США і лідерами тихоокеанських островів.

«Це абсолютно завершена угода. Я збираюся поїхати до Палау, де сподіваюся досягти аналогічного прогресу», - додав він.

Наступного тижня Байден стане першим чинним президентом США, який відвідає Папуа-Нову Гвінею, що підкреслить його прихильність до Тихоокеанського регіону.

Вашингтон вже підписав меморандуми про взаєморозуміння щодо майбутньої допомоги з трьома країнами COFA. Минулого місяця Юн заявив, що за цими угодами вони отримають близько 6,5 млрд доларів протягом 20 років.

Відповідаючи на запитання про затримку відновлення угоди COFA з Маршалловими островами, високопоставлений американський чиновник сказав, що йдеться вже не про суму грошей, а про те, як ці гроші будуть структуровані, як вони будуть витрачені і на які питання вони будуть спрямовані.

Минулого року групи активістів, що займаються питаннями контролю над озброєннями, захисту довкілля та іншими проблемами, закликали адміністрацію Байдена офіційно вибачитися перед Маршалловими островами за наслідки американських ядерних випробувань і надати справедливу компенсацію.

Жителі Маршаллових островів досі страждають від наслідків для здоров'я і навколишнього середовища від випробувань ядерних бомб США з 1946 по 1958 рік.

Читайте також: США відкрили посольство в Тонга на тлі протидії Китаю в Тихоокеанському регіоні — Reuters

Раніше представник адміністрації президента США Джо Байдена на тихоокеанських островах Джозеф Юн заявив, що США мають надолужити згаяне після багатьох років нехтування цим історично проамериканським регіоном на тлі намагання Китаю розширити вплив.