UA / RU
Підтримати ZN.ua

США прагнуть неформальної угоди з Іраном — The New York Times

Це свідчить про відновлення дипломатії між Сполученими Штатами та Іраном після провалу переговорів щодо відновлення ядерної угоди 2015 року.

Адміністрація Байдена проводить непублічні перемовини з Іраном про обмеження ядерної програми Тегерана та звільнення ув’язнених американців, пише The New York Times із посиланням на інформацію, отриману від офіційних осіб трьох країн. У такий спосіб США прагнуть послабити напруженість і зменшити ризик військового зіткнення з Ісламською Республікою.

Метою США є досягнення неформальної угоди, яку деякі іранські офіційні особи називають «політичним припиненням вогню». Це мало б запобігти подальшій ескалації давніх ворожих відносин, які ще більше загострилися через створення Іраном запасів високозбагаченого урану, близького до чистоти, яка дозволяє створити ядерну зброю, а також постачання Росії безпілотників для використання в Україні і жорстоке придушення внутрішньополітичних протестів.

Загальні нариси переговорів підтвердили три високопоставлених ізраїльських чиновника, іранський чиновник і чиновник США. Американські офіційні особи не бажають детально обговорювати спрямовані на звільнення в'язнів зусилля, лише називають їх невідкладним пріоритетом США.

Непрямі переговори, деякі з яких відбулися цієї весни в арабській державі Перської затоки Оман, відображають відновлення дипломатії між Сполученими Штатами та Іраном після провалу  переговорів щодо відновлення ядерної угоди 2015 року. Ця угода різко обмежила діяльність Ірану в обмін на послаблення санкцій.

Іран пришвидшив свою ядерну програму через кілька місяців після того, як президент Дональд Трамп у 2018 році вийшов з угоди та наклав на країну низку нових санкцій.

Читайте також: Іранське досьє президента Трампа

Якщо нової угоди буде досягнуто, Іран погодиться не збагачувати уран понад 60% рівня його чистоти. Це  на 90% рівень чистоти, необхіднийдля створення ядерної зброї, але менше, ніж рівень, який, як попереджали Сполучені Штати, викличе жорстку відповідь.

Іран також припинить смертоносні атаки на американських підрядників у Сирії та Іраку через своїх проксі у регіоні, розширить співпрацю з міжнародними ядерними інспекторами та утримається від продажу балістичних ракет Росії, заявили іранські чиновники.

Натомість Іран очікує, що Сполучені Штати уникатимуть посилення санкцій, які вже душать його економіку; не захоплюватиме нафтоносні іноземні танкери, як це було нещодавно у квітні; і не ініціюватиме  проти Ірану нових каральних резолюцій в ООН або Міжнародному агентстві з атомної енергії за його ядерну діяльність.

«Нічого з цього не спрямовано на досягнення новаторської угоди», — вважає Алі Ваез, директор Міжнародної кризової групи з Ірану, організації із запобігання конфліктам. 

За його словами, мета полягає в тому, щоб «закрити будь-яку діяльність, яка фактично перетинає червону лінію або ставить будь-яку зі сторін у положення для вжиття заходів у відповідь таким чином, щоб дестабілізувати статус-кво».

«Мета полягає в тому, щоб стабілізувати напруженість, створити час і простір для обговорення майбутньої дипломатії та ядерної угоди», — сказав Ваез.

Іран також очікує, що Сполучені Штати розморозять іранські активи на мільярди доларів, використання яких обмежуватиметься гуманітарними цілями, в обмін на звільнення трьох ув’язнених іранських американців, яких США називають неправомірно затриманими. Американські офіційні особи не підтвердили зв'язок між ув'язненими та грошима, а також будь-який зв'язок між ув'язненими та ядерними питаннями.

Ознакою розвитку угоди може бути те, що минулого тижня Сполучені Штати дозволили Іраку виплатити Ірану 2,76 мільярда доларів боргів за енергоносії. За даними Державного департаменту, гроші будуть використовуватися сторонніми постачальниками, затвердженими США, на продовольство та ліки для громадян Ірану.

Це може втамувати занепокоєння щодо того, що адміністрація Байдена віддає мільярди в руки безжалісного авторитарного режиму, який вбиває протестувальників, підтримує військові дії Росії в Україні та фінансує антиізраїльських ставлеників, такі як ХАМАС і Хезболла. 

Республіканці свого часу критикували адміністрацію Обами за розмороження мільярдів іранської готівки, що, на їх думку, дозволило фінансувати терористичну діяльність.

Іранські офіційні особи також намагаються отримати виплати за купівлю нафти в Південній Кореї на суму приблизно 7 мільярдів доларів. Цю вимогу вони так само прив’язали до звільнення американських в’язнів. За словами іранського чиновника та кількох інших людей, знайомих з переговорами, ці гроші також будуть використовуватися в гуманітарних цілях і зберігатимуться в катарському банку.

США звернули увагу на ядерну програму Ірану на тлі зростання занепокоєння в адміністрації Байдена тим, що Тегеран може спровокувати кризу шляхом подальшого підвищення збагачення урану.

«Здається, США чітко дають Ірану зрозуміти, що якщо він наблизиться до 90 відсотків, то заплатить дуже високу ціну», — вважає Денніс Росс, який допомагав розробляти політику на Близькому Сході для кількох президентів США. 

Водночас, за словами Росса, в адміністрації Байдена немає бажання отримати нову кризу. 

«Вони хочуть, щоб пріоритет і фокус залишалися на Україні та Росії. Війна на Близькому Сході, де ви знаєте, як вона починається, але ви не знаєте, чим вона закінчується, це останнє, чого вони хочуть», — сказав він. 

Виступаючи на брифінгу в середу, речник Державного департаменту Метт Міллер заявив, що «чутки про ядерну угоду — проміжну чи іншу — неправдиві або вводять в оману».

«Наша політика № 1 полягає в тому, щоб Іран ніколи не отримав ядерну зброю, тому, звичайно, ми спостерігали за діяльністю Ірану зі збагачення ядерної зброї», — додав Міллер. 

За його словами, Держдеп упевнений, що саме дипломатія є найкращим шляхом, щоб допомогти досягти цього, але Сполучені Штати готові до всіх можливих варіантів і непередбачених обставин.

Згідно з повідомленнями державних ЗМІ, верховний лідер Ірану, аятолла Алі Хаменеї, несподівано змінивши риторику, заявив у середу, що він може схвалити угоду із Заходом, якщо ядерна інфраструктура Ірану залишиться недоторканою. Хаменеї також сказав, що Іран повинен підтримувати принаймні певну співпрацю з міжнародними ядерними інспекторами.

Ізраїль попередив, що Іран може постраждати від жахливих наслідків від виробництва урану, придатного для ядерної бомби. 

«Якщо Іран досягне 90-відсоткового рівня збагачення, це буде великою помилкою, і ціна буде високою», — заявив у травні міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант.

Навіть якби Іран використовував свої високошвидкісні центрифуги для очищення урану до рівня, придатного для створення ядерної зброї, все одно знадобився б час, щоб створити таку бомбу. У березні голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк  Міллі заявив підкомітету Палати представників , що процес може тривати «кілька місяців».

Високопоставлений представник ізраїльської оборони сказав, що, за оцінками Ізраїлю, на створення бомби Ірану знадобиться набагато більше часу — принаймні один рік, а можливо, і більше двох років, і додав, що коментарі Міллі відображають спробу Америки донести терміновість укладення нової угоди з Тегераном.

Іран вже давно наполягає на тому, що його ядерна програма спрямована на мирні цілі, незважаючи на докази того, що він досліджував ядерний військовий потенціал .

Дипломатичні контакти адміністрації Байдена з Іраном відновилися наприкінці минулого року, коли спеціальний посланник США з Ірану Роберт Маллі провів дві зустрічі з послом Ірану в ООН Аміром Саїдом Іравані. На початку травня координатор Білого дому з Близького Сходу Бретт Макгерк вирушив до Оману для непрямих переговорів за посередництва оманців з іранською делегацією, до складу якої входив головний ядерний переговорник Тегерана Алі Багері Кані.

Під час переговорів про відновлення угоди 2015 року Іран відмовився від прямих зустрічей з представниками США.

У коментарі для The New York Times місія Ірану в ООН відмовилася розголошувати подробиці переговорів, однак заявила, що «важливо створити нову атмосферу та відійти від поточної ситуації».

Відновлення переговорів викликало занепокоєння деяких ізраїльських офіційних осіб, які стурбовані тим, що реалізація нових домовленостей може зменшити економічний тиск Заходу на Іран і навіть призвести до ширшої ядерної угоди, яка, як побоюється Ізраїль, може стати рятівним кругом для економіки Тегерана без достатнього руйнування його ядерної діяльності.

Водночас, Росс вважає, що скромна угода, яка запобігає кризі, може бути корисною, однак лише у випадку, якщо вона буде обмежена в часі. Він зазначив, що Іран будує нові підземні об’єкти, які, ймовірно, можуть протистояти американським розривним бомбам, які зараз загрожують його існуючим ядерним об’єктам.

«Що більше вони зміцнюються, то більше військові варіанти втрачають свою ефективність. Час у даному випадку працює на користь Ірану», — сказав Росс. 

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що українські органи прокуратури й слідства не мають сумнівів у тому, що юридичні і фізичні особи Ірану беруть участь у виробництві та постачання безпілотників військам РФ з метою їх використання для ударів по території нашої держави.