UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спікер Палати представників Джонсон може втратити посаду – у чому ризики для України

Після останніх компромісів з демократами Джонсона порівнюють з людиною на мінному полі

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон може втратити свою посаду, як і попередник Кевін МакКарті – через незгоду з його рішеннями радикально налаштованих республіканців, які не згодні з політикою спікера та можливими компромісами з Білим домом. 

«Джонсон закінчує 2023 рік із зловісним передчуттям того, чого очікувати в новому році: розбіжності в його лавах, які загрожують зірвати угоди щодо фінансування уряду США, військової допомоги Україні та прикордонної політики. Це також може коштувати йому роботи», – зазначає Bloomberg.

Читайте також: Зеленський обговорював з Джонсоном поставки ракет ATACMS — Politico

Джонсон 14 грудня відправив Палату представників на канікули, незважаючи на позицію Білого дому та сильні заперечення з боку 73 ультраконсерваторів з його ж партії.

Вони заперечували ухваленню оборонного законопроекту, який зберіг політику щодо можливих поїздок на аборти й розширив суперечливе електронне шпигунство, проти якого виступають ультраконсервативні республіканці. Законопроект пройшов Палату представників з більшою підтримкою демократів, ніж республіканців.

Джонсон вже розлютив ультраконсерваторів минулого місяця, коли запобіг закриттю уряду, проштовхнувши короткострокову угоду про витрати, яку багато хто вважав дуже схожою на угоду, укладену у вересні колишнім спікером Кевіном МакКарті. На відміну від МакКарті, Джонсон матиме другий шанс на продовження фінансування уряду, коли Палата представників знову збереться всього за 10 днів до фіскального дедлайну 19 січня.

Читайте також: Палата представників США санкціонувала розслідування щодо імпічменту Байдена

Єдиний спосіб уникнути закриття уряду – ризикнути ще більше розлютити прихильників жорсткої лінії, уклавши швидку угоду з демократами в Сенаті та Білим домом. Така угода буде складною, оскільки Джонсон поки що стоїть на боці консерваторів, які прагнуть знизити загальний рівень витрат.

Водночас Джонсон має вирішити питання допомоги Україні та прикордонної політики – два питання, які переплелися на тлі вимог Республіканської партії про те, що будь-яке фінансування для Києва має супроводжуватися змінами до імміграційного законодавства США. Ультраконсерватори кажуть, що допомога Україні має бути повністю відкладена доти, доки кількість мігрантів, які перетинають американо-мексиканський кордон, не зменшиться.

Для спікера це мінне поле, де один невірний крок може зупинити роботу Палати представників і навіть поставити під загрозу його роботу, пише Bloomberg. 

Читайте також: Незважаючи на візит Зеленського, законопроект про допомогу США навряд чи буде ухвалений цього року – Bloomberg

Нагадаємо, після усунення з посади МакКарті, республіканці у Палаті представників три тижні намагалися обрати нового спікера, поки не зупинилися на Джонсоні. Якщо останнього звільнять, це зупинить роботу на невизначений термін. 

Наразі законопроект про додаткову допомогу США Україні заблокований у Сенаті, оскільки республіканці відмовилися схвалити його без реформи у імміграційному законодавстві – компроміс з Білим домом та демократами не досягнутий. На тлі цього Сенат відкладе на тиждень різдвяні канікули – щоб 18 грудня повернутися до пошуку компромісу.