UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Філіппін планує зміцнити зв’язки з США на тлі активності Китаю в регіоні

Філіппінський лідер зустрінеться з Байденом.

Президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший заявив, що його запланована на понеділок, 1 травня, зустріч із президентом США Джо Байденом буде важливою для просування національних інтересів його країни та зміцнення «дуже важливого альянсу» Маніли і Вашингтона. Про це повідомляє Reuters.

Перед від'їздом з чотириденним офіційним візитом до Вашингтона Маркос сказав, що передасть Байдену свою рішучість побудувати ще міцніші відносини зі Сполученими Штатами для вирішення нинішніх проблем, в тому числі питань, пов'язаних з економікою.

«Під час цього візиту ми підтвердимо нашу відданість зміцненню давнього альянсу як інструменту миру і каталізатора розвитку в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а також у всьому світі», - сказав Маркос.

Поїздка Маркоса до Вашингтона є першим офіційним візитом філіппінського президента в США за останні 10 років і черговою зустріччю на високому рівні, які Філіппіни провели з лідерами США і Китаю, що борються за стратегічну перевагу в регіоні.

Очікується, що Байден і Маркос досягнуть домовленостей про посилення ділової взаємодії, а також про військову співпрацю на тлі спільного занепокоєння щодо Китаю, повідомив агентству Reuters високопоставлений представник адміністрації Байдена.

Чиновник також сказав, що неможливо недооцінювати стратегічну важливість Філіппін, хоча ці відносини стосуються не лише безпеки.

За його словами, в межах заходів зі зміцнення комерційних зв'язків міністр торгівлі США Джина Раймондо очолить президентську бізнес-делегацію на Філіппінах.

В той час як Маркос намагається налагодити хороші відносини як з Китаєм, так і з США, Маніла все більше стурбована «провокаційною» активністю Пекіна і прагне зміцнити зв'язки з союзниками.

«Ми прагнемо не провокувати, а надавати як моральну, так і практичну підтримку Філіппінам, які намагаються знайти свій шлях у складній західній частині Тихого океану. Їхнє географічне положення має вирішальне значення», - сказав чиновник США.

Експерти кажуть, що Вашингтон розглядає Філіппіни як потенційне місце для розміщення ракет, снарядів і артилерійських систем для протидії можливому китайському вторгненню на Тайвань, який Пекін вважає своєю територією.

Візит Маркоса до Вашингтона відбудеться після того, як у п'ятницю, 28 квітня, Філіппіни звинуватили берегову охорону Китаю в небезпечних маневрах і агресивній тактиці в Південно-Китайському морі. Морська конфронтація між двома країнами відбувається попри візит до Маніли міністра закордонних справ Китаю Цінь Гана.

Читайте також: Філіппіни заявили про «небезпечні маневри» кораблів Китаю в Південно-Китайському морі

На тлі такого тиску з боку Китаю Філіппіни і Сполучені Штати швидко посилили оборонні заходи, в тому числі масштабні військові навчання. Також США нещодавно отримали ширший доступ до філіппінських військових баз.

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив на початку цього місяця, що ще занадто рано обговорювати, які саме активи Сполучені Штати хотіли б розмістити на базах Філіппін.

Це делікатне питання для Маніли не лише через занепокоєння щодо Китаю, свого головного торговельного партнера, але й з огляду на внутрішню опозицію до американської військової присутності в минулому.

Обидві сторони домовилися завершити в найближчі місяці розробку плану надання американської оборонної допомоги Філіппінам протягом наступних п'яти-десяти років.

Посилаючись на складний період у двосторонніх відносинах за часів попередника Маркоса Родріго Дутерте, чиновник США сказав, що саміт у понеділок буде частиною зусиль, спрямованих на повернення звички управління альянсом до рівня 1970-х і 1980-х років.

За його словами, США планують посилити тристоронній діалог з Японією та Філіппінами, а Маркос обговорить у Пентагоні питання спільного морського патрулювання.

«Ми будемо активізувати наші ширші дискусії з Філіппінами щодо регіональної безпеки з усіх питань у Південно-Китайському морі та в інших місцях», - сказав чиновник, маючи на увазі морські суперечки країн.

Окремо чиновник повідомив, що остаточного рішення щодо того, чи відвідає Байден Папуа-Нову Гвінею наступного місяця в межах посиленої взаємодії з островами Тихого океану, ще не прийнято, але Вашингтон веде активні дискусії про пряму взаємодію на високому рівні з Тихоокеанським регіоном.

Читайте також: Філіппіни та Китай провели переговори про вирішення «морських суперечок» на тлі загострення напруги в регіоні

Раніше США закликали Китай припинити переслідування філіппінських суден у Південно-Китайському морі, пообіцявши підтримувати Філіппіни у час загострення геополітичної напруженості.

Також повідомлялося, що філіппінські та американські військові провели спільні навчання з бойовою стрільбою в найбільшому військовому таборі Філіппін, спрямовані на посилення оборонних можливостей Маніли проти зовнішніх загроз.

Навчання пройшли після рішення президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого розширити доступ США до військових баз його країни — крок, що розлютив Китай. Пекін звинувачує Вашингтон у розпалюванні напруженості в регіоні.