Минулого тижня президент США Джо Байден здобув велику зовнішньополітичну перемогу, підписавши схвалений у Конгресі після тривалої затримки законопроєкт, який передбачає, зокрема, 60 мільярдів доларів для України.
Але тепер, подолавши цей бар'єр, його команда готується зменшити увагу американської громадськості до ролі Америки в Україні, звертаючись до електорату в США, заклопотаного економічними проблемами, пише Politico.
Питання демократії залишатиметься центральним у передвиборчій кампанії Байдена - як єднальна нитка для обговорення всього, від України та суперника-республіканця Дональда Трампа до абортів, зброї та освіти - тому Білий дім і представники команди президента США кажуть, що найближчими місяцями не готують безперервної публічної кампанії щодо України.
Проте нездатність зосередити увагу країни на тому, чому продовження американської підтримки України має значення та чому це залишається екзистенціальною проблемою для країн далеко за межами Східної Європи, несе в собі реальні ризики, - попереджають експерти з питань зовнішньої політики.
І все ж, демократи й прихильники трансатлантичної співпраці, які погоджуються з думкою Байдена, здебільшого вважають, що найважливішим елементом подальшої підтримки України та НАТО з боку США є забезпечення другого терміну для чинного президента Штатів. Тому, на їхню думку, є сенс акцентувати на інших питаннях, які більше турбують американських виборців.
Публічно команда Байдена наполягає на тому, що президент може зосереджуватися на різних питаннях одночасно.
Але реальність виборчих кампаній і президентства така, що час є обмеженим ресурсом. Зобразивши війну як екзистенційний момент, що вимагає від Заходу та США величезних, постійних зусиль, Байден увійде в передвиборчий політичний період, під час якого йому, як вважають прихильники демократа, краще було б більше говорити про внутрішні американські питання.
Як кажуть аналітики, зазвичай зовнішня політика має досить мало значення на виборах.
Однак, Байден, ймовірно, буде говорити про питання війни на міжнародних майданчиках.
Очікується, що на початку червня президент США поїде до Франції, на 80-ту річницю висадки в Нормандії, де він, ймовірно, вшанує пам'ять жертв і проведе паралелі з нинішньою реакцією Європи та Заходу на війну Росії проти України.
Водночас, в останніх передвиборчих виступах Байден зосередив увагу на економічних питаннях. Основні законодавчі досягнення часто об'єднуються в єдине ціле на підтримку аргументу про його компетентність. При цьому, у зв'язку з війною РФ проти України він намагався підкреслити позитивний вплив допомоги Києву на робочі місця в США, враховуючи, що значна частина фінансування йде американським виробникам озброєнь.
Подальший ключовий акцент на війні може нести в собі певні політичні ризики. Затримки з відправкою американської допомоги вже дорого обійшлися. Очікується, що РФ спробує захопити більше територій України, поки американська допомога дійде до зони бойових дій. І навіть коли зрештою ситуація зміниться, мало хто очікує, що це станеться за кілька місяців до виборів президента США в листопаді.
Тим не менш, команда Байдена вважає, що їй вдалося подолати деякі з найскладніших політичних проблем, пов'язаних з допомогою Києву. Нещодавні опитування свідчать про зростання підтримки України серед американців.
На президентських виборах у США в листопаді очікується реванш Трампа і Байдена, оскільки і демократ, і республіканець уже отримали достатню кількість делегатів від своїх партій на праймеріз, що дозволяє їм стати кандидатами у президенти. Аналітик Петро Герасименко розмірковував, хто кращий для України — Байден чи Трамп.
А про те, чого очікувати Україні й світу в разі нового “пришестя” Дональда Трампа, розповідав колишній посол України у США та Франції Олег Шамшур.