UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: На Заході зростають занепокоєння щодо виходу США із НАТО в разі перемоги Трампа

Неспокій спричиняють нечіткі поточні заяви та попередні висловлювання потенційного кандидата в президенти США.

Серед представників держав Заходу зростають занепокоєння, що Сполучені Штати Америки можуть відвернутися від Європи та НАТО, якщо Дональд Трамп удруге стане американським президентом, пише The New York Times із посиланням на європейських дипломатів і політиків США.

У виданні розповіли, що Північноатлантичний Альянс протягом 74 років був найважливішим для америки військовим союзом. Лідери від обох партій вважали його засобом зміцнення США та об’єднання сил, але Трамп чітко дав зрозуміти, що розглядає НАТО як засіб висмоктування американських ресурсів “нахлібниками”. Під час минулого президентства він уже неодноразово погрожував вийти з Альянсу.

Наразі колишній лідер Штатів майже не говорить про свої плани в цьому питанні. Але на сайті його передвиборчої кампанії можна знайти загадкове речення: “Ми повинні завершити процес, який розпочали під моєю адміністрацією, фундаментального переоцінення мети та місії НАТО». Невизначеність породила неспокій у Європі та серед прихильників традиційної зовнішньої політики США всередині країни.

Читайте також: Чи вірять США в перемогу України і що планує Байден?

У відповідь на прохання NYT дати коментар щодо загадкового плану, Трамп передав іншу неоднозначну заяву: «Кожен президент США зобов’язаний переконатися, щоб альянси Америки служили для захисту американського народу і не піддавали необачно небезпеці американську кров і кошти”.

Як зазначається, за останні місяці понад півдесятка нинішніх і колишніх європейських дипломатів сказали про зростання тривоги в дипломатичних установах у Вашингтоні та в урядах Європи, що повернення Трампа в Білий дім може призвести не лише до припинення підтримки України, а й ширшого відвернення Штатів від Європи та “потрошіння” Північноатлантичного Альянсу. Співрозмовники NYT говорили на умовах анонімності, бо побоюються помсти Трампа в разі перемоги. 

«В Європі існує великий страх, що друге президентство Трампа призведе до фактичного виходу Сполучених Штатів з НАТО. Це було б величезним стратегічним та історичним провалом з боку нашої нації», — сказав колишній головнокомандувач об’єднаних сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс.

Журналісти пишуть: інтерв’ю з дипломатами показало, що європейські посадовці переважно не мають ідей, як поводитися з Трампом, окрім як повернутися до гри лестощів та похвали. Менші країни, ймовірно, намагатимуться задобрити американського політика більшими замовленнями на зброю від США, як уже робила Польща під час його першого президентства.

Серед того, що спричиняє сумніви на тлі можливої перемоги Трампа на виборах, допомога Україні. Це питання одним з перших може спровокувати зовнішньополітичну кризу в 2025 році. Підтримка нашої держави в протистоянні агресії РФ стала однією з головних справ НАТО, хоча представники Республіканської партії не настільки впевнені в потребі подальшої допомоги ЗСУ, у тому числі Трамп.

Читайте також: WP: Україна і її прихильники повинні підготуватися до повернення Трампа, зробивши кілька важливих кроків вже зараз

Експомічниця генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій Камілла Гранд заявила, що дії Трампа щодо України стануть першим «великим тестом», на основі якого у Європі оцінять, наскільки надійним союзником він може бути під час потенційного другого президентства.

Американський політик неодноразово казав про намір “врегулювати” війну Росії проти України «за 24 години». Відповідна угода могла б передбачати, що наша держава просто “віддасть” агресору окуповані ним території.

Крім цього, Трамп хвалився, що приватно пригрозив лідерам країн НАТО не захищати їхні території в разі нападу РФ, якщо не буде виплачено кошти, які ті нібито винні Альянсу та Сполученим Штатам. Після цього буцімто “потекли сотні мільярдів доларів”. Політик вважає, що “усі винні гроші” американцям. 

Хоча, як зазначається в тексті, була лише суперечка, яка стосувалися зобов’язань європейських держав щодо витрат на власні війська, а не повернення “боргу” США. За президентсва Трампа витрати на власні сили в Європі було збільшено, але зовсім не так, як він розповідав. Згодом ці витрати зросли під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Деякі прихильники американського політика, які виступають за збереження членства в НАТО, зокрема сенатор-республіканець Ліндсі Грем і останній радник Трампа з національної безпеки Роберт О’Браєн, вважають, що можливий кандидат на другий термін президентства насправді не хоче виходу з Альянсу. Його дії нібито спрямовані на те, щоб європейці більше вкладалися у власний захист відповідно до чесного розподілу зобов’язань.

Читайте також: WP: Трамп руйнує будь-які шанси появи в Конгресі розумної угоди про допомогу Україні

Водночас колишній радник з нацбезпеки 2018-2019 років, республіканець Джон Болтон писав, що Трампа неодноразово доводилося відмовляти від виходу з НАТО. У інтерв’ю The New York Times він висловив упевненість, що на другому терміні в Білому домі Трамп зробить це.

Але спроба вивести США з північноатлантичного блоку може зіткнутися з опором у Конгресі. Наразі з юридичної точки зору чітко не ясно, чи може президент в односторонньому порядку виходити з договорів — американська Конституція опускає процедури підтвердження анулювання угод з боку Конгресу. Наразі деякі законодавці США хочуть заборонити лідеру держави вихід з НАТО без схвалення Конгресу, але питання сумісності такої заборони з конституційними нормами під питанням.

“Європейські дипломати кажуть, що навіть якби Трамп номінально залишив Сполучені Штати в НАТО, вони побоюються, що він міг би настільки підірвати довіру до надійності США у відповідності положенням про колективну оборону, що їхня цінність у факторі стримування Росії була б втрачена”, — додають у матеріалі.

На додачу до цього згадується, що Трамп під час свого президентства неоднозначно висловлювався щодо російського президента Владіміра Путіна, хотів розглянути можливість визнання анексії Криму, називав Європейський Союз “ворогом” через торгівельні питання. Його ставлення до іноземних країн засновувалося часто на особистих відносинах з лідерами та торгових дисбалансах.

Водночас прихильники вказують на позитивний момент: схвалення відправки протитанкової зброї Україні. Хоча в 2020 році Трамп на третину зменшив чисельність американських військ у Німеччині.

Читайте також: Bloomberg: У Путіна з’явився шанс схилити Україну до невигідних переговорів

Напередодні в статті Washington Post зазначалося: думка про те, що Дональда Трампа не оберуть на загальних виборах, — це нісенітниця. За всіма останніми опитуваннями він або на рівних, або випереджає президента Джо Байдена, що позбавляє сенсу існування інших республіканських претендентів. У США існує чіткий шлях до диктатури, і він стає коротшим з кожним днем.