Поїздка президента США Джо Байдена до Ізраїлю не була пов'язана з президентськими виборами 2024 року, заявив в інтерв’ю журналу POLITICO сенатор Кріс Кунс – один з найближчих союзників американського лідера та співголова його передвиборчої кампанії.
Але в той же час Кунс детально описав, наскільки показовим було те, що поки Байден перебував у Тель-Авіві, запевняючи ізраїльтян, що Америка прикриває їхні спини, Республіканська партія на Капітолійському пагорбі буквально розвалювалася на шматки, намагаючись обрати спікера. Кунс визнав, що «контраст з республіканцями не може бути гострішим», зазначає POLITICO.
Після поїздки до Ізраїлю Байден виголосив «відточену критику» безладу в Республіканській партії. Під неї потрапили паралізована Палата представників, яка зараз не може вирішувати такі важливі питання, як допомога Ізраїлю та Україні, та найвірогідніший республіканський кандидат на виборах президента в наступному році Дональд Трамп, який назвав «Хезболлу» «дуже розумною» і розкритикував прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу – через кілька годин після загибелі понад 1400 ізраїльтян. Республіканці, як і американські виборці мають зрозуміти, що в такий небезпечний момент вони не можуть дозволити собі «нестабільного» президента [Трампа], «який є дезорганізатором».
«Я не думаю, що пересічний американець хоче цього», – сказав Кунс, підкресливши, що Байден має набагато більше досвіду, ніж будь-який інший кандидат, у спілкуванні з такими ключовими лідерами, як Нетаньягу, президент Росії Владімір Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін.
Політичні радники Байдена остерігаються політизувати близькосхідну кризу, коли на кону життя американських та ізраїльських заручників, але в численних розмовах з ключовими фігурами в оточенні Байдена, як офіційних, так і неофіційних, стає зрозуміло, що вони бачать можливість, яку надає несподівана криза, щоб продемонструвати сильні сторони Байдена.
Перш за все, 80-річний Байден намагається змінити наратив про те, що стало його найбільшою проблемою – його вік. Як показують опитування, може бути головною проблемою як для виборців Демократичної, так і Республіканської партій. Інтернет рясніє мемами та відеороликами про те, як Байден шаркає, падає і неправильно говорить. Його кампанія хоче перетворити цю вразливість на силу, стверджуючи, що лише Байден має досвід і мудрість, щоб впоратися з тим, що стає одним з найнебезпечніших міжнародних ландшафтів з часів Другої світової війни, кажуть помічники кампанії.
Люди, які ведуть його передвиборчу кампанію, не втрачають можливості стверджувати, що дипломатія Байдена має розвіяти будь-які занепокоєння щодо його віку.
«Він щойно об'їхав весь світ до Індії, майстерно провів саміт G7, а потім поїхав до В'єтнаму, досягнувши значного прогресу. [Все це демонструє] його здатність до подорожей і лідерства, рішучість і силу волі, незалежно від того, чи їде він до Києва чи Єрусалиму, Нью-Делі чи Токіо», – сказав Кунс.
За даними POLITICO, представники кампанії Байдена планують атакувати Трампа і Республіканську партію через жорстоку внутрішню боротьбу щодо допомоги Україні та невирішені внутрішньопартійні чвари, які на початку цього місяця призвели до відставки першого спікера Палати представників в американській історії.
Наразі не зрозуміло, як новий стиль глобального лідерства Байдена спрацює з американським електоратом. Його рейтинги схвалення досі були досить похмурими, і його кампанія може потребувати певних змін у правилах гри.
Команда Байдена цілком може виявитися правою в тому, що нестабільність Республіканської партії і коментарі республіканця Трампа забезпечать саме той контраст, який їм потрібен.
Справжнє питання може полягати в тому, чи зможе Байден нанизати на вузьку дипломатичну голку на Близькому Сході те, що здається неможливим – підтримати відплату Ізраїлю, наполягаючи на гуманітарній допомозі простим палестинцям, і застерегти треті сторони, такі як Іран і «Хезболла», від розгортання масштабів війни. Можливо, найважливішою мудрістю, якою поділився президент під час своєї поїздки, було застереження Ізраїлю від надмірної реакції через свою «всепоглинаючу лють», як це зробили Сполучені Штати після 11 вересня, вторгнувшись до Іраку. (Чи почув Нетаньяху цю частину послання Байдена, стане відомо лише через деякий час).
«Ви не знаєте, як це все розгортатиметься. Але якщо хтось і може робити такі складні речі, як посередництво на Близькому Сході, об'єднання демократів і республіканців, то це Байден. Це момент для такої людини», – каже Елейн Камарк, експерт з американської виборчої політики в Брукінгсі і колишній старший помічник колишнього віце-президента Альберта Гора.
Нагадаємо, що антирейтинг президента США Джо Байдена у вересні піднявся до 56%, що є найбільшим значенням за весь час його президентства, свідчать результати опитування NBC News.
Жовтневе опитування Bloomberg News і Morning Consult показало, що за рік до виборів колишній президент США Дональд Трамп випереджає чинного лідера країни в кількох ключових штатах: Трамп перемагає у п'яти з семи штатів, що «коливаються» (Аризоні, Джорджії, Північній Кароліні, Пенсильванії та Вісконсині), Байден лідирує в Неваді, а в Мічигані – «нічия».