UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іран повинен зробити кроки з «деескалації» ядерної програми, якщо хоче дипломатії з США — Держдеп

Нещодавно Тегеран заборонив прибуття в країну кількох інспекторів МАГАТЕ.

Іран повинен зробити кроки з “деескалації” щодо своєї ядерної програми, якщо хоче відкрити простір для дипломатії зі Сполученими Штатами, починаючи зі співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Про це заявили у вівторок, 26 вересня, у Державному департаменті США, повідомляє Reuters.

Коментар речника Держдепу Метта Міллера на брифінгу став другим за останні дні, коли Сполучені Штати критикують Іран за його рішення заборонити прибуття до країни низки інспекторів МАГАТЕ, що перешкоджає нагляду за ядерною діяльністю Тегерана.

Читайте також: Іранські активісти по всій Європі стають об'єктами погроз і переслідувань з боку режиму Тегерана — The Guardian

Сполучені Штати і багато їхніх західних союзників побоюються, що ядерна програма Ірану може бути прикриттям для розробки ядерної зброї. Іран заперечує наявність таких амбіцій.

"Іран повинен вжити заходів з деескалації, якщо він хоче зменшити напруженість і створити простір для дипломатії", - заявив Міллер.

"Лише за останні кілька тижнів ми стали свідками того, як Іран зробив кроки, спрямовані на підрив здатності Міжнародного агентства з атомної енергії виконувати свою роботу. Якщо Іран дійсно серйозно налаштований на деескалацію, то перше, що він міг би зробити, це співпрацювати з МАГАТЕ", - додав речник.

Читайте також: Іран продемонстрував на параді свій новий "найдальнобійніший" безпілотник

Міллер пояснив, що кроки, про які він говорив як про потенційну відправну точку до відновлення американсько-іранських переговорів, прямо чи опосередковано пов'язані з ядерною програмою Ірану.

Однак, коли Міллера запитали, чи стверджує він, що Іран повинен зробити всі такі кроки, яких вимагають Сполучені Штати, перш ніж Вашингтон погодиться на прямі або непрямі переговори з Тегераном, він відповів: "Я цього не кажу".

МАГАТЕ відповідало за перевірку дотримання Іраном умов ядерної угоди 2015 року, згідно з якою Тегеран обмежив свою ядерну програму в обмін на послаблення санкцій США, ЄС та ООН. Наразі угода не діє.

Спроби відновити угоду, від якої відмовився колишній президент США Дональд Трамп у 2018 році, провалилися близько року тому, і Вашингтон шукає новий спосіб змусити Тегеран обмежити свою ядерну програму.

Читайте також: Дипломатична гра Ірану: повернення на міжнародну арену і спроба миру зі США? Огляд 

Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що рішення Ірану з недопуску в країну деяких ядерних інспекторів ООН свідчить про те, що він не зацікавлений бути відповідальним учасником своєї ядерної програми.

Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) також засудив рішення Ірану не допустити в країну деяких інспекторів, призначених для нагляду за ядерною діяльністю Тегерана.

Повідомлялося, що з лютого 2023 року запаси високозбагаченого урану в Ірані зросли більш ніж на чверть. Це викликає занепокоєння щодо швидкості, з якою Тегеран накопичує запаси урану, який можна швидко перетворити на матеріал для ядерної зброї.