UA / RU
Підтримати ZN.ua

Джо Байден відправить до Тайваню неофіційну делегацію після виборів у країні

Цей крок може ускладнити нещодавні спроби послабити напруженість між Вашингтоном і Пекіном.

Президент США Джо Байден планує відправити до Тайбею делегацію високого рівня з колишніх високопосадовців після виборів на Тайвані в суботу, пише The Financial Times. Як наголошує видання, це може ускладнити зусилля США та Китаю стабілізувати напружені відносини.

За даними п’ятьох співрозмовників FT, Білий дім запропонував Джеймсу Стайнбергу, колишньому заступнику держсекретаря від Демократичної партії, і Стівену Гедлі, колишньому раднику з питань національної безпеки Республіканської партії, очолити двопартійну делегацію.

Раніше Байден вже направляв до Тайбею дві високопоставлені делегації колишніх чиновників, щоб запевнити Тайвань у підтримці США на тлі тиску з боку Пекіна. Але відправка такої делегації відразу після президентських виборів є незвичною — і, ймовірно, розлютить Пекін.

На виборах у Тайвані Лай Цінде, кандидат від правлячої Демократичної прогресивної партії, протистоїть Хоу Юй, кандидату від головної опозиційної партії Гоміньдан, і Ко Вень-дже від Народної партії Тайваню.

Читайте також: Кандидат у президенти Тайваню звинуватив Китай у втручанні у вибори

Китай вкрай насторожено ставиться до Лая, якого пов'язують з крилом, яке виступає за формалізацію фактичної незалежності Тайваню. 

Місія також відбувається тоді, коли США та Китай намагаються стабілізувати відносини, які застрягли в найгіршому стані відтоді, як країни нормалізували дипломатичні відносини в 1979 році.

У листопаді 2023 року Байден провів саміт із президентом Китаю Сі Цзіньпіном у Сан-Франциско, на якому вони говорили про необхідність пом'якшити турбулентність у стосунках.

Один з колишніх чиновник США вважає, що рішення Байдена відправити делегацію в Тайбей так швидко після виборів є ризикованим кроком, який може мати зворотний ефект.

«Головною метою США в цей чутливий час має бути заохочення Пекіна і Тайбея до стриманості. Відправлення делегації такого високого рівня виглядатиме як ведмежі обійми Тайбею, що дасть Пекіну прикриття для надмірної реакції. Нам потрібні більш тонкі дії, щоб бути ефективними», — сказав він.

Інший співрозмовник видання також вважає цю ідею поганою, враховуючи ризик того, що Тайбей і Пекін можуть використати її для просування власних планів різними способами, що ускладнить політику Вашингтона. Він додав,  що Китай з підозрою поставиться до будь-яких приватних гарантій, які він отримав від США щодо місії, особливо у разі перемоги Лая, якому Пекін повністю не довіряє. Експерт сказав, що тайванські політики також можуть використати візит для власних цілей, і це може розпалити напруженість.

Разом із тим,  інші експерти назвали крок Байдена гарною ідеєю, яка допоможе Тайваню. «Надсилання повідомлень про нашу підтримку демократії Тайваню та нового президента є важливим, і робити це на двопартійній основі корисно», — заявила Бонні Глейзер, експерт з Китаю та Тайваню Німецького фонду Маршалла.

Два роки тому Байден відправив на Тайвань Майкла Маллена, колишнього голову Об’єднаного комітету начальників штабів США, і Мішель Флурнуа, колишнього високопосадовця Пентагону. Делегація мала на меті заспокоїти Тайбей на тлі занепокоєння, що Пекін може спробувати скористатися зосередженістю Вашингтона на повномасштабному вторгненні Росії в Україну для посилення тиску на острів.

Читайте також: Місця для компромісу щодо Тайваню немає — посол Китаю в США

На початку роботи адміністрації Байдена, коли Китай нарощував польоти військових літаків навколо Тайваню, Байден скерував до Тайбею ще одну двопартійну делегацію, до складу якої увійшли Джеймс Стейнберг і колишній державний секретар Республіканської партії Річард Армітаж.

9 січня потенційний лідер майбутніх президентських виборів на острові Лай Цінде заявив, що Європа повинна поглибити комунікацію щодо питань миру і безпеки, а також торгівлю з Тайванем.

Посол Тайваню в США Александр Юй зустрівся зі спікером Палати представників Конгресу Майком Джонсоном.

За оцінками Bloomberg, потенційна війна навколо Тайваню може коштувати стільки крові та грошей, що навіть ті, хто незадоволений статус-кво, мають підстави не ризикувати.  Ціна питання становить близько десяти трильйонів доларів, що дорівнює приблизно 10% світового ВВП — це затьмарює удар від війни РФ проти України, пандемії коронавірусу та глобальної фінансової кризи.