UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому Байден не йде на ескалацію конфлікту з «техаською народною республікою» – пояснення дипломата

У Байдена залишається опція прямого підпорядкування собі Національної гвардії Техасу, яка зараз виконує накази губернатора

Минулого тижня губернатор американського штату Техас Грег Ебботт пішов на демонстративне ігнорування постанови Верховного суду США щодо доступу до кордону з Мексикою співробітникам федеральної прикордонної служби для демонтажу колючого дроту, встановленого Техасом для протидії нелегальним мігрантам. Цю ділянку кордону зараз контролює техаська Національна гвардія. Вже після рішення суду губернатор віддав Нацгвардії штату наказ встановити додаткові загородження та звинуватив президента Джо Байдена в невиконанні конституційного обов’язку захищати державні кордони. Йдеться про політичний конфлікт, у якому до міжпартійного протистояння додається протистояння вздовж лінії штати – федеральна влада.

«Ебботт свідомо обрав відверто конфронтаційну позицію, кинувши виклик президенту та вищій судовій інстанції США. Водночас Білий дім наразі не виявляє бажання підвищувати напругу й імплементувати рішення Верховного суду силою. Очевидно, що команда президента усвідомлює ризики для авторитету Байдена та центральної влади загалом, які створює врегулювання суперечки на умовах Ебботта», – пише експосол України у США (2006–2010) Олег Шамшур у статті «Чи розвалить Техас США і чого очікувати від Трампа» на ZN.UA.

Читайте також: Росіяни «проголосили» незалежність Техасу та послали його на війну проти США – ISW

За словами дипломата, у Байдена залишається опція прямого підпорядкування собі Національної гвардії Техасу. За нормальних умов ці підрозділи в усіх штатах перебувають у подвійному підпорядкуванні – як урядам штатів, так і федеральному.

«Варто зауважити, що конфлікт між владою штату та федеральним урядом висвітлюється американськими ЗМІ доволі спокійно (за винятком консервативного каналу Fox). Принаймні тут немає зливи алармістських коментарів, що їх можна знайти в російських соціальних мережах, частина яких свідомо створює враження, буцімто США – ледь не на порозі громадянської війни», – пише Шамшур.

Дипломат зазначає, що конфлікт між Техасом та Білим домом намагається всіляко загострити ситуацію Дональд Трамп. Колишній президент, який має намір повернутися у Білий дім, активно підтримує Еббота та закликаючи інші штати надсилати в Техас своїх національних гвардійців. Критику міграційної політики Байдена він поєднує з образливими характеристиками мігрантів.

Читайте також: Макрон закликав європейські країни бути готовими підтримувати Україну у разі перемоги Трампа у США

Нагадаємо, починаючи з листопада тривають переговори між республіканцями та демократами у Конгресі щодо змін у міграційній політиці, до яких прив’язали виділення Україні пакету військової допомоги на 61 млрд доларів. Досі переговорники не змогли дійти згоди. Останніми тижнями в укладення угоди почав втручатися Трамп – республіканці, що орієнтуються на нього, почали вимагати більш радикальних змін, ставлячи угоду під питання. Історія з Техасом лише поглиблює кризу та не сприяє досягненню компромісу у Конгресі. 26 січня спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що угода, досягнута у Сенаті, буде «мертвою», поки дійде на розгляд до його палати.