Міністр закордонних справ Китаю Ван І та держсекретар США Ентоні Блінкен у суботу, 14 жовтня, провели телефонну розмову, під час якої обговорили ескалацію в Ізраїлі і Секторі Гази, а також відносини Пекіна та Вашингтона. Зокрема, Ван І вказав на ознаки стабілізації відносин між країнами, йдеться в заяві МЗС Китаю.
Блінкен розповів про візит на Близький Схід і про позицію США щодо поточного палестино-ізраїльського конфлікту.
“Ван І заявив, що палестино-ізраїльський конфлікт загострюється і ризикує вийти з-під контролю. Китай виступає проти всіх дій, які завдають шкоди цивільному населенню, і засуджує всі практики, що порушують міжнародне право”, - зазначається у заяві китайського МЗС.
Ван І наголосив на необхідності якнайшвидшого припинення вогню, щоб уникнути поглиблення гуманітарної катастрофи, дотримання міжнародного гуманітарного права та відкриття гуманітарних каналів, а також підтримки ООН у досягненні міжнародного консенсусу та належної ролі Ради Безпеки, підкресливши, що фундаментальне вирішення палестинського питання полягає в реалізації "рішення за принципом двох держав".
“Ван І заявив, що великі держави повинні дотримуватися об'єктивності та неупередженості, зберігати спокій і стриманість, а також взяти на себе ініціативу в дотриманні міжнародного права при вирішенні питань, пов'язаних з гарячими точками в міжнародних регіонах. Китай продовжуватиме сприяти мирним переговорам відповідно до основних принципів, висунутих лідером КНР Сі Цзіньпіном”, - йдеться у повідомленні МЗС.
“Американська сторона повинна ефективно відігравати конструктивну роль у якнайшвидшому поверненні питання на шлях політичного врегулювання”, - сказав Ван І.
Сторони також коротко обмінялися думками щодо китайсько-американських відносин. Ван І зазначив, що останнім часом Китай і США провели низку контактів на високому рівні, і двосторонні відносини демонструють імпульс стабілізації, що вітається народами двох країн і міжнародним співтовариством.
“Ми сподіваємося, що американська і китайська сторони будуть рухатися в одному напрямку, реалізують консенсус, досягнутий на зустрічі глав двох держав на Балі, подолають втручання, усунуть перешкоди, подовжать позитивні тенденції”, - йдеться у повідомленні МЗС Китаю.
Згідно з заявою Держдепу, Блінкен у розмові з Ван І підтвердив підтримку США права Ізраїлю на самооборону та негайного припинення атак ХАМАС і звільнення всіх заручників. Держсекретар також обговорив важливість підтримки стабільності в регіоні та утримання інших сторін від вступу в конфлікт.
Обидві сторони вказали на важливість збереження відкритих каналів комунікації та відповідального управління відносинами між США та Китаєм.
Розмова дипломатів відбулася після низки візитів офіційних осіб США до Китаю з метою налагодження двосторонніх відносин, що може відкрити шлях до зустрічі лідерів країн.
Нещодавно президент США Джо Байден заявив, що його зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном наступного місяця “можлива”, але попередив, що плани все ще залишаються невизначеними. Востаннє Байден і Сі зустрічалися у 2022 році в кулуарах саміту G20 на Балі.
Потенціал саміту Байден-Сі був однією з тем обговорення під час зустрічі радника Білого дому з національної безпеки Джейка Саллівана на Мальті минулого місяця з міністром закордонних справ Китаю Ван І.