UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білий дім проведе таємні переговори з офіційними особами Тайваню у Вашингтоні — FT

Переговори відбудуться в напружений час у відносинах США та Китаю.

Наступного тижня Білий дім проведе таємні переговори з міністром закордонних справ Тайваню Джозефом Ву та радником з національної безпеки Веллінгтоном Ку в рамках спеціального дипломатичного діалогу, який має залишатися закритим, щоб не викликати гнівної реакції з боку Китаю. Про це повідомляє Financial Times.

П'ять осіб, знайомих з процесом таємних переговорів відомих як «спеціальний канал», заявили, що Ву і Ку очолять делегацію.

Після прибуття на вихідних тайванська команда наступного тижня зустрінеться із заступником радника з національної безпеки США Джоном Файнером. За словами джерел видання, заступник держсекретаря Венді Шерман також візьме участь у зустрічах.

Раніше адміністрація США не обговорювала існування давнього дипломатичного каналу, який використовується для вирішення питань безпеки і набуває все більшого значення, оскільки Китай стає більш агресивним навколо Тайваню.

Газета Financial Times розкрила існування цього каналу два роки тому, коли Ву очолював групу представників Тайваню, яка зустрічалася з офіційними особами США в Аннаполісі. Білий дім та економічне і культурне представництво Тайваню (де-факто посольство острова в США) відмовилися від коментарів.

Переговори відбудуться в напружений час в американсько-китайських відносинах, які стали більш турбулентними після того, як американські військові збили китайську шпигунську повітряну кулю, що літала над Північною Америкою протягом восьми днів.

Державний секретар США Ентоні Блінкен два тижні тому скасував поїздку до Китаю, де він мав зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном, через кризу, спричинену повітряною кулею.

«Таємні переговори» можуть відбутися через кілька днів після того, як Майкл Чейз, високопоставлений представник Пентагону з питань Китаю, відвідав Тайвань. Це був другий візит на острів високопоставленого представника американської оборонної політики з 1979 року, коли Вашингтон переніс своє дипломатичне визнання Китаю з Тайбея до Пекіна.

Китай виступає проти візитів на Тайвань американських посадовців і поїздок до Америки тайванських політиків. У серпні минулого року китайсько-американські відносини впали до нового мінімуму після того, як Китай провів великі військові навчання, включаючи запуск ракет над Тайванем, на знак протесту проти того, що тодішній спікер Палати представників США Ненсі Пелосі відвідала Тайвань.

Китайські офіційні особи заявляють, що США послаблюють політику «одного Китаю», згідно з якою Вашингтон визнає Пекін єдиним китайським урядом.

США заперечують зміну цієї політики. Але адміністрація президента Джо Байдена пішла шляхом адміністрації його попередника Дональда Трампа, послабивши обмеження на зустрічі американських дипломатів і чиновників з їхніми тайванськими колегами.

У минулому «спеціальний канал» іноді скликався за межами Вашингтона і подалі від будівель федерального уряду, щоб не давати Китаю привід для критики США і Тайваню.

Але наступного тижня зустріч відбудеться у штаб-квартирі Американського інституту на Тайвані (AIT) у Вірджинії. AIT - це приватна організація, створена відповідно до Закону США про відносини з Тайванем для управління неофіційними зв’язками з островом.

Читайте також: Дипломати США та Китаю можуть підтримувати діалог, однак військові лінії зв'язку між країнами закриті — Білий дім

Раніше повідомлялося, що поки триває війна РФ проти України, Сполучені Штати роблять більше, ніж просто підтримують свого союзника. Вони аналізують уроки «з прицілом» на можливе зіткнення з Китаєм.

Голова Командування повітряної мобільності ВПС США генерал Майк Мініхан вважає, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами може початися вже через два роки. На думку генерала, до потенційного конфлікту залишилося менше часу, ніж вважають інші високопоставлені американські чиновники в оборонному відомстві.

Владу Китаю не влаштовує нинішня система світового порядку, в якій переважають західні цінності, стандарти, функціонують глобальні інститути, підпорядковані США. Про те, як Китай стає більш амбітним і наполегливим у досягненні своїх цілей, читайте у статті Наталії Бутирської «Новий порядок від Сі Цзіньпіна».