UA / RU
Підтримати ZN.ua

Співпрацю США й Китаю в науковій сфері таки переглянуть: деталі угоди

Схоже, між обміном даними і шпигунством надто тонка межа.

За понад 40 років знакова угода між Сполученими Штатами та Китаєм привела до співпраці в низці наукових і технічних галузей, що є потужним знаком того, що суперники можуть відкласти свої суперечки та працювати разом, пише Reuters.

Читайте також: США ігнорують проблеми демократії в Індії, щоб зробити її своїм союзником проти Китаю — FT

Зараз, коли двосторонні відносини перебувають у найгіршому стані за останні десятиліття, в уряді США ведуться дебати про те, чи дозволити американсько-китайській угоді про науку та технології (STA) закінчити термін дії пізніше цього року, повідомили агентству троє чиновників, знайомих з обговореннями.

Оскільки Ентоні Блінкен перебуває в Пекіні під час першого візиту держсекретаря за п’ять років і низьких очікувань щодо будь-якого двостороннього прориву, дебати навколо найстарішої американсько-китайської двосторонньої угоди про співпрацю відображають більш серйозне питання, яке розділяє політиків: чи принесе користь США? взаємодія з Китаєм переважує ризик розширення можливостей конкурента, який може грати за іншими правилами?

Угоду, підписану, коли Пекін і Вашингтон встановили дипломатичні відносини в 1979 році і відтоді оновлювали приблизно кожні п’ять років, сприйняли як стабілізуючу силу для відносин між країнами, яка передбачає співпрацю в сферах від атмосферних і сільськогосподарських наук до фундаментальних досліджень у фізиці та хімії. . Це заклало основу для буму академічних і комерційних обмінів.

Читайте також: Bank of China обмежив грошові перекази з Росії до банків Європи та США

Ці обміни допомогли Китаю перетворитися на технологічну та військову державу, але занепокоєння щодо крадіжки Пекіном наукових і комерційних досягнень США викликало запитання щодо того, чи слід продовжувати дію угоди, термін дії якої закінчується 27 серпня.

Прихильники відновлення ДПА стверджують, що його припинення задушить академічну та комерційну співпрацю.

Читайте також: Прем'єр Японії планує поїздку на Близький Схід на тлі посилення активності Китаю в регіоні — KYODO 

У той час як домінуюча точка зору США, схоже, схиляється до оновлення, зростаючий контингент чиновників і законодавців вважає, що співпраця в галузі науки і технологій має менший сенс з огляду на конкуренцію між країнами, сказали чиновники на умовах анонімності через делікатність питання. проблема.

«Продовження науково-технічної угоди між США та Китаєм лише ще більше поставило б під загрозу наші дослідження та інтелектуальну власність», — заявив представник Конгресу Майк Галлахер, голова спеціального комітету Конгресу з Китаю.

Читайте також: Удар по США на Близькому Сході: Палестина встановила стратегічне партнерство з Китаєм

«Адміністрація повинна допустити закінчення терміну дії цієї застарілої угоди». Державний департамент відмовився коментувати "внутрішні обговорення переговорів". Рада національної безпеки також відмовилася від коментарів.

Посольство Китаю у Вашингтоні повідомило, що китайські чиновники звернулися до США рік тому, щоб обговорити угоду, яка, за їх словами, стала основою для 40 років «плідної» співпраці. "Наскільки нам відомо, американська сторона все ще проводить внутрішню перевірку щодо відновлення угоди", - сказав речник посольства Лю Пенгуй, додавши, що обидві сторони можуть розглянути можливість внесення змін до початкової угоди.

Читайте також: Зближення Південної Кореї та Японії викликає тривогу в Китаї: Пекін шукає методи тиску на Сеул — FT

"Ми сподіваємося, що американська сторона прискорить внутрішню перевірку до закінчення терміну дії угоди", - сказав він