Групи видів тварин зникають зі швидкістю, що в 35 разів перевищує середню, через людську діяльність, за словами дослідників, які кажуть, що це ще один доказ того, що шосте масове вимирання в історії Землі триває і прискорюється. Про це повідомляє The Guardian.
Вчені проаналізували темпи вимирання близькоспоріднених видів тварин за останні 500 років і виявили, що за відсутності людини їм знадобилося б 18 тисяч років, щоб зникнути, і темпи їхнього вимирання зростають.
Дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, показало, що з 1500 року зникло щонайменше 73 групи видів ссавців, птахів, рептилій і земноводних. За їхніми підрахунками, якби тенденції відповідали середнім темпам вимирання, що існували до антропогенного впливу, очікувалося б зникнення лише двох видів. Серед втрачених - слонові птахи Мадагаскару, моаподібні птахи з Нової Зеландії та гавайські медоїди мохо.
Через руйнування середовищ існування, кліматичну кризу та нелегальну торгівлю дикими тваринами, втрати, за прогнозами, прискоряться найближчими роками. За найгіршим сценарієм, коли до кінця століття зникнуть усі групи видів, що перебувають під загрозою зникнення, темпи вимирання будуть у 354 рази вищими за середній показник за останній мільйон років.
"Поточні загальні темпи вимирання видів у 35 разів перевищують очікувані фонові темпи, що переважали протягом останнього мільйона років за відсутності впливу людини", - йдеться у звіті.
Нове дослідження зосереджується на "родах". Групи видів відомі як рід, таксономічна класифікація, що стоїть вище за види. Наприклад, коні і зебри належать до одного роду, як і собаки, вовки і койоти. Автори очікували, що роди будуть вимирати повільніше, ніж окремі види.
Попередні дослідження скам'янілостей показали, що до впливу людини майже один із десяти тисяч родів зникав щостоліття. Оскільки існує близько 5400 відомих родів хребетних, за винятком риб, то за таких темпів можна було б очікувати, що кожні 250 років вимиратиме один рід, йдеться у статті.
Автори дослідження, професори Херардо Себальос і Пол Ерліх, раніше виявили, що види вимирають у масштабах, подібних до того, як вимерли динозаври, і попереджають, що ця втрата є загрозою для існування людської цивілізації.
Хоча твердження про шосте масове вимирання заперечується деякими вченими, оцінка стану планети, проведена ООН у 2019 році, виявила, що мільйон видів перебувають під загрозою зникнення через антропогенний тиск на навколишнє середовище.
"Таке каліцтво дерева життя і, як наслідок, втрата екосистемних можливостей, які надає людству біорізноманіття, є серйозною загрозою для стабільності цивілізації. Негайні політичні, економічні та соціальні зусилля безпрецедентного масштабу необхідні, якщо ми хочемо запобігти цьому вимиранню та його соціальним наслідкам", - йдеться в дослідженні.
Професор Себальос, який очолював дослідження, розповів Guardian, що результати виявилися гіршими, ніж він очікував, але сказав, що ще є час діяти.
"Втрачаючи всі ці види, ми втрачаємо основу планети, на якій існує життя взагалі і людське життя зокрема. Якщо у вас є стіна з цегли і ви втратите кілька цеглин, вона не зруйнується, але не буде такою міцною. Якщо втратити багато цеглин, зрештою вона зруйнується. Комбінація газів в атмосфері, яка дозволяє нам мати життя на планеті, залежить від рослин, тварин і організмів. Люди кажуть, що ми панікуємо, заявляючи про очікування колапсу. Ми панікуємо, тому що стривожені", - сказав він.
"Якими б драматичними не були результати, важливо зазначити, що у нас ще є час. Вікно можливостей швидко закривається. Надія є, але ми повинні діяти швидко", - додав він.
Професор в Університеті Східної Англії Бен Гаррод, який не був співавтором дослідження, сказав, що воно є суворим попередженням.
"Самі межі, яких дотримується вся природа, включаючи наш власний вид, знаходяться під серйозною загрозою. Оскільки темпи вимирання цілої низки видів і груп видів набагато вищі, ніж ми зазвичай очікуємо, важко зрозуміти, чому світові уряди, провідні компанії та громадськість не роблять все можливе, щоб пом'якшити цю руйнівну втрату", - сказав він.
"Вимирання незворотне. З точки зору людини, майже неможливо передбачити, які з цих втрат матимуть значний вплив на наш власний вид”, - додав він.
Раніше група фізиків під керівництвом Алекса Бернадіні з Університету Порту в Португалії заявила, що вплив людини на системи Землі може призвести до хаосу, з якого вже не буде повернення. Такого висновку дослідники дійшли, використавши теорію, задуману для моделювання надпровідності.
Аналіз показав, що після певного моменту ми не зможемо відновити рівновагу клімату нашої планети. Людська діяльність може призвести до створення Землі-парника, з якої вже не буде повернення.