UA / RU
Підтримати ZN.ua

Здорове харчування: як його організувати для дитини під час канікул

Рекомендації дали у МОЗ.

В Україні у школярів розпочалися зимові канікули. В цей час у дітей може зміниться розпорядок дня, графік харчування і наповнення щоденного меню. У Міністерстві охорони здоров'я оприлюднили рекомендації президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоровʼя МОЗ України Олега Швеця, як організувати харчування дитини під час канікул.

Адаптувати розпорядок дня

Під час канікул треба створити певний план – графік харчування на свята, адже надмірне захоплення нездоровою їжею у дітей призводить до поганих настрою та поведінки.

Читайте також: Збалансоване харчування: які продукти мають бути в раціоні для здоров’я серця

Батькам слід встановити графік прийому їжі та дотримуватися його. Також можна запровадити нові правила: наприклад, «кухня не працює в певні години» або «діти (у відповідному віці та за наявності необхідних навичок) самі готують собі обід».

Починати день з поживного сніданку

На сніданок можна приготувати страви, які добре насичують та багаті білком. Наприклад, яйця, несолодка каша, тости з авокадо.

Слід намагатися уникати каш з цукром/медом, канапок з білого хліба, ковбаси і плавленого сиру.

Використовувати ланчбокси

Щоб батьки не виснажувалися, можна приготувати для дитини ланчбокс і пляшку з напоєм, як у школі.

«Це хороший прийом, адже він дає дитині відчуття свободи й незалежності: коли вона зголодніє, може поїсти, не звертаючись до дорослих», – йдеться у повідомленні.

Але треба контролювати, щоби страви у ланчбоксі забезпечували потрібну дитині кількість, різноманітність і якість їжі.

Забезпечити здорові перекуси

Слід уникати надмірного споживання солодких напоїв, цукерок та їжі, смаженої у фритюрі. Ці продукти покращують самопочуття дітей, приводять до поганої поведінки та згодом можуть спричинити захворювання.

Слідкувати за споживанням води

Діти, які захоплені грою, можуть забувати пити достатню кількість води. Це може вплинути на їхні енергію та настрій, тому необхідно заохочувати дітей пити воду частіше.

«Наприклад, наповніть пляшку води вранці та попросіть дитину допити її до обіду. Потім наповніть ще раз, на другу половину дня», – йдеться у повідомленні.

Їсти корисні продукти всією сім’єю

Спільні приймання їжі – це важливий сигнал, що настав час поїсти. І він гарантує належну увагу до страв.

Якщо батьки їдять корисні продукти, це може стати хорошим прикладом здорового харчування для дитини.

Залучати дитину до приготування страв

Для правильного формування харчових звичок, важливо залучати дитину до приготування їжі.

Почати можна зі смачної домашньої випічки. Старші діти можуть спробувати самостійно приготувати улюблену або нову страву за рецептом.

Також можна разом з дітьми вирощувати зелену цибулю або мікрогріну — ще одне заняття на канікулах, яке може привернути увагу школярів до здорового харчування.

Читайте також: Здорове харчування: що дати школяру в школу

Зробити їжу менш обтяжливою

Дітям можна запропонувати влаштувати вечерю самостійно. Зокрема, вони можуть допомогти батькам з підготовкою, обрати компоненти бажаної вечері, нарізати їх на шматочки.

Наприклад, в окремі тарілки покласти рибу, печену картоплю, овочі тощо. Інша ідея полягає в тому, щоб подавати страви з великою кількістю яскравих тарілок. Діти можуть викладати на тарілці якусь картинку з інгредієнтів їжі.

Це дозволить прибрати тиск на дитину навколо процесу харчування і зробить його цікавішим.

Організувати перекус під час прогулянок

Якщо планується прогулянка у парк, то можна взяти з собою їжу. Так можна заощадити кошти та уникнути споживання фастфуду.

«Бутерброди, овочеві палички, крекери та сир, варені яйця — варіанти, якими можна нагодувати дітей на імпровізованому пікніку», – йдеться у повідомленні.

Не потрібно постійно готувати

Батькам не потрібно весь час проводити на кухні та готувати їжу для дітей. Можна іноді замовити якісні заморожені страви з хорошим складом, які є швидкою здоровою альтернативою домашнім.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, як правильно харчуватися при стресі.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!