UA / RU
Підтримати ZN.ua

Психічне здоров'я: як його зберегти постраждалим від підриву Каховської ГЕС

Рекомендації дав експерт.

У ніч на 6 червня російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Це призвело до затоплення багатьох населених пунктів, а тисячі людей опинились у стані невизначеності, тривожності, страху, паніки.

У Міністерстві охорони здоров'я оприлюднили рекомендації від психіатра, доктора медичних наук, академіка, завідувача кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії медико-психологічного факультету Національного медичного університету ім. О. Богомольця, професора Олега Чабана.

Рутина, яка рятує

За словами Чабана, особиста рутина будь-якої людини, формується, проходячи крізь усе життя, та вибудовує стійкі нейронні зв’язки, що збуджують і стимулюють певну частину когнітивних здібностей.

Читайте також: Важлива допомога: як позбавитися наслідків психологічної травми

Натомість екстрена ситуація, у вирі якої раптом опиняється людина (війна, екологічне лихо, техногенна катастрофа тощо) – це випробування для ментальних здібностей.

Мозок реагує на нього руйнуванням сталої та звичної консервативної конструкції. Саме ця руйнація й заганяє людей у невпевненість, тривогу, страх.

«Відтак, важливим є повернення себе у звичну рутину. Навіть якщо це повернення буде примусовим і всупереч бажанню відчувати щось нове і діяти за протилежним алгоритмом», – пояснив він.

Переведення уваги з себе зсередини назовні

Людина може відчувати тривогу, страх та невизначеність, коли зосереджена на собі та особистих почуттях.

«Відчуваючи і зосереджено переживаючи ці емоції, можна настільки зануритись у них, що навіть втратити звʼязок із зовнішнім світом. Щоб повернути себе зсередини назовні слід виконувати щось звичне», – сказав Чабан.

Читайте також: Евакуація з Херсонщини: куди можуть звернутися місцеві мешканці

Для повернення до щоденного життя, слід робити протягом дня ритуальні дії:

Що робити у критичних ситуаціях

Якщо ж ситуація критична настільки, що виконувати звичні ритуальні дії неможливо (зруйнований будинок, втрата робочого місця, необхідність евакуюватися тощо), у рятівну рутину може повернути розуміння і планування.

Варто поставити і знайти відповідь на конкретні життєві запитання:

Чабан зазначив, що тоді на захист ментального здоров’я стане процес отримання важливої для самозбереження інформації.

Він також рекомендує тимчасово встановити жорсткий інформаційний фільтр, зменшивши для себе кількість інформаційних потоків до 1-2 каналів – перевірених, чітких, з необхідними, зрозумілими та корисними алгоритмами дій (контактами, розташуваннями, розкладом).

Це необхідно для переривання ланцюга притоку новин, що збільшують тривожність, і допоможе повернутися у славнозвісну рутинну щоденність.

Читайте також: Ментальне здоров'я: як розпізнати депресію

Зайнятість та піклування про інших

Щоб повернутися до щоденної рутини, необхідно бути зайнятим. За словами експерта, зайнятість допоможе повернути впевненість у собі, заради емоційного добробуту безпорадних навколишніх (приміром, дітей, осіб з інвалідністю або ж людей старшого віку).

Наприклад, жінка-мама генетично запрограмована на турботу про дитину.

«Тож її задача – повернути себе у рутину піклуванням про захист дитя: зібрати речі, нагодувати, подбати про запас медикаментів, засобів гігієни тощо. Якщо дитина не зовсім маленька, варто і її залучити до такої зайнятості: попросити скласти іграшки, зібрати свої речі, шкільне та спортивне приладдя тощо. Упевнені дії матері автоматично розповсюдяться і на дитину», – сказав Чабан.

За словами експерта, чоловіки ж інстинктивно включаються в інші процеси – створення безпеки.

«Їхня рутинна зайнятість у момент кризи – це забезпечити шлях виїзду з епіцентру кризової події та скоординувати всіх, хто має бути залучений до переміщення у спокійне для родини місце», – резюмував він.

Через війну українці втрачають своїх близьких. Безпорадність і неможливість щось змінити, щоб повернути близьку людину, – те, що мучить і не дає спокою. Нагадаємо, що допоможе пережити втрату та як підтримати інших.