UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обсесивно-компульсивний розлад: як отримати допомогу

Роз'яснення дали експерти.

Стигматизація психічних захворювань, а також недостатня поінформованість про обсесивно-компульсивні розлади (ОКР), часто заважають людям отримати необхідне лікування. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як розпізнати ОКР та отримати необхідну допомогу.

Що таке обсесивно-компульсивний розлад

ОКР — це психічний розлад, який може виникати у людей будь-якого віку, різних професійних чи життєвих сфер, зазвичай проявляється у пізньому підлітковому або молодому дорослому віці до 30 років.

Читайте також: Коли потрібна підтримка: як ненав'язливо порадити людині звернутися до психолога

«Розлад характеризується присутністю нав’язливих думок і виконанням ритуальних дій, які людині важко контролювати», – наголосили у ЦГЗ.

Як розпізнати ОКР: головні симптоми

Головною ознакою ОКР є повторювані обсесії або компульсії:

У ЦГЗ додали, що і тривожні думки, і ритуали час від часу бувають у всіх.

«Тож для встановлення діагнозу обсесивно-компульсивного розладу обсесії та компульсії повинні тривати значний час (наприклад, понад годину на добу) або спричиняти істотний стрес чи серйозні труднощі в особистому чи соціальному житті, сімейних стосунках, навчанні  та роботі», – йдеться у повідомленні.

Як отримати допомогу людині, яка має ОКР

Особи з ОКР можуть неохоче звертатися по допомогу, відчуваючи сором або ніяковість. У ЦГЗ зазначили, що якщо у вас продовжують виникати нав’язливі думки, і вони впливають на ваше повсякденне життя, слід звернутися до свого сімейного лікаря або психотерапевта.

Існує декілька ефективних методів лікування ОКР, які можуть допомогти зменшити вплив цього розладу на ваше життя:

У ЦГЗ додали, що розв'язувати проблему ОКР можна і треба для того, щоб жити щасливим повноцінним життям.

«Знайти державних лікарів-психіатрів можна на порталі HELSI та на сайті НСЗУ. Також можна звернутись до лікарів-психотерапевтів або психологів, які ведуть приватний прийом, в тому числі онлайн», – йдеться у повідомленні.

Раніше фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як розпізнати депресію та виявити її основні симптоми.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!