UA / RU
Підтримати ZN.ua

Корисні поради: як знайти першу роботу

Це було важко зробити навіть у довоєнні часи.

В Україні поступово знижується рівень безробіття, хоча дисбаланси на ринку праці зберігаються. Деякі українці зараз шукають свою першу роботу. Ресурс «Дія» публікує поради, які можуть допомогти.

Читайте також: Нефіксований робочий час: чи має право працівник працювати в іншого роботодавця

Як знайти свою першу роботу

 Оберіть вакансію, яка потребує мінімум досвіду

Першим кроком потрібно скласти список компаній, у яких хочеться працювати. Для цього потрібно обрати бажані спеціальності й переглянути список відповідних вакансій на ринку праці. Деякі компанії одразу вказують, що можуть взяти на роботу людину без досвіду. Знайти такі вакансії можна на ресурсах з пошуку роботи, використавши спеціальний фільтр «без досвіду роботи».

Якщо ви впевнені у своїй кваліфікації навіть попри відсутність досвіду, можна спробувати податися і на таку роботу. У такому випадку краще знайти менеджера з потрібної компанії (це можна зробити на спеціалізованих сайтах, наприклад LinkedIn) та написати йому напряму. У такий спосіб ваше резюме не загубиться серед десятків інших, а потенційний керівник дізнається про вашу мотивацію.

Створіть резюме

Резюме необхідне, аби роботодавець якомога більше дізнався про людину. Тому головне завдання при створенні резюме — вказати всі важливі навички, досягнення та вміння, якими володієте. Потрібно розповісти навіть про мінімальний досвід роботи, якщо такий був. Також варто вказати про інші важливі речі, як-от:

Супровідний лист

Він такий же важливий, як і резюме, хоча багато людей під час пошуку роботи не надсилають супровідного листа. Саме цей лист може стати вирішальним, коли на одну посаду претендують два однаково цікавих кандидата. Чому? Цей лист дає зрозуміти, що ви справді прагнете отримати саме цю роботу, а не просто відправляєте резюме всім підряд.

Супровідний лист варто надсилати роботодавцю разом із резюме. Це має бути короткий, але ґрунтовний опис того, чому робота ідеально підходить саме вам. У листі потрібно вказати, як ваші вміння, знання, особисті якості та життєвий досвід можуть допомогти компанії. Покажіть роботодавцю, що ви зробили «домашню роботу»: вивчили усю відкриту інформацію про майбутнє місце роботи та уявляєте, як саме ваш досвід може бути корисним проєкту. Часто резюме не дозволяє цього зробити, адже його завдання — розкрити ваш попередній досвід. Тоді як ідеальний супровідний лист — гарний спосіб пояснити, чому вас зацікавила вакансія та чому саме ви найкращий кандидат на цю позицію.

Співбесіда

Перша особиста зустріч формує важливе перше враження про людину. Існує чимало порад, що потрібно робити, аби перша співбесіда пройшла максимально вдало. Та головне — показати своє бажання вчитися та розвиватися. Роботодавці швидше візьмуть на роботу людину без досвіду, якщо та готова вчитися і вдосконалювати себе разом із компанією.

Крім того, аби менше нервувати й почуватися впевненіше, до співбесіди варто підготуватися завчасно. Роботодавець точно запитає кандидата про переваги та недоліки, досягнення, навички та плани на найближчі кілька років. Заздалегідь підготовлені відповіді на ці питання не тільки краще розкриють людину, а й допоможуть кандидату почуватися переконливіше під час зустрічі.

Тестове завдання

Якщо раптом під час співбесіди стало помітно, що роботодавець вагається у своєму рішенні, то можна попросити виконати тестове завдання. Звичайно, така можливість є не в усіх спеціальностей, але там, де вона існує, тестове завдання допоможе роботодавцю швидше зробити вибір на користь кандидата, а людина, виконуючи тест, зможе краще зрозуміти, наскільки вона готова до цієї вакансії.

В Україні трудові відносини між роботодавцем і працівником регулюються відповідним законом. Під час війни багато українців були змушені перейти на дистанційну роботу. Нагадаємо, які роботи в Україні можна виконувати дистанційно.