UA / RU
Підтримати ZN.ua

Декларування коштів: як правильно це зробити при виїзді за кордон

Роз'яснення дав експерт.

Через військове вторгнення РФ деякі українці були змушені виїхати за кордон. Перетин кордону з іншими країнами має певны правила. Зокрема, вони стосуються і грошей, які везе людина. Керівник практики податкового права Євген Ясинський з адвокатської компанії «Приходько та партнери» розповів, чи треба декларувати гроші на кордоні та яку суму коштів можна перевозити.

Перетин кордону: як декларувати гроші

Експерт зазначив, що це питання регулюється постановою Кабміну від 27 лютого 2019 року № 203. У ній ідеться про порядок переміщення фізичними особами валютних цінностей через кордон.

Читайте також: Домашні улюбленці: які документи потрібні для вивозу тварин за кордон

Ясинський пояснив, що у документі є усталений зразок бланка для декларування, котрий заповнює особа, перевозячи такі цінності. Цей бланк ще називають декларацією транскордонного переміщення.

«Подібні бланки можуть виготовляти шляхом роздрукування фізичні особи. Важливо, аби папір відповідав необхідним вимогам. Його розміри мають бути 210х296 мм, або ж – А4. Тому можна роздрукувати й заповнити документ заздалегідь. Також у нормативно-правовому акті йдеться про те, що цими бланками має бути забезпечена Державна фіскальна служба», – наголосив експерт.

Яку суму грошей дозволяється перевозити через кордон

Ясинський зауважив, що без декларування можна вивозити суму, що еквівалентна 10 тисячам євро.

«Якщо ж ваші заощадження є більшими, то в такому разі декларувати їх потрібно. Тому, коли в мережі трапляється інформація про те, що суму понад 10 тисяч євро не можна вивезти за кордон, вона є неправдивою. Такі кошти цілком можна вивезти, однак потрібно задекларувати їхнє походження», – додав Ясинський.

Читайте також: Підтвердження походження коштів: Приватбанк розповів, чи перевірятимуть отримання зарплати та допомогу ЗСУ

Таким чином, уповноважені державою особи пересвідчуються в тому, що походження валютних цінностей є законним.

Які документи потрібні, щоб підтвердити походження коштів

Для підтвердження походження коштів підходять лише банківські виписки двох типів:

Експерт пояснив, що цей перелік документів є вичерпним, тож інші їх варіанти до уваги братися не можуть.

«Тому у випадках, коли валюта отримана від продажу квартири чи авто або у подарунок від родичів, довести походження цих коштів під час перетину кордону буде складніше», – сказав він.

Ясинський наголосив, що банківська довідка, яка підтверджує походження коштів, діє обмежений час.

Чи може дитина перевозити гроші через кордон

Коли сім’я виїздить разом з дитиною, на неї теж можна без декларування вивезти до 10 тисяч євро.

«Це означає, що якщо, приміром, їде сім’я з 4 осіб, де є 2 дорослих та 2 дітей, то максимальна сума коштів, яку вони можуть вивезти без декларування, дорівняє 40 тисяч євро. Коли на дитину вивозять гроші в сумі, більшій від 10 тисяч євро, то декларацію за неповнолітнього має заповнити хтось із батьків або опікун», – додав експерт.

Раніше помічник адвоката АО «ЮК «АРЕС», член Ради Комітету Асоціації правників України (АПУ) з міграційного права, юрист-волонтер Гарячої лінії АПУ з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Владислав Зайцев розповів, чи може чоловік, що має посвідку на проживання в іншій країні, повернутися до України, а потім знову виїхати за кордон.