UA / RU
Підтримати ZN.ua

СИЛА ДОГОВОРУ

Чому митниця і бізнес мають домовитись про реформи і чи дотримається своїх зобов'язань держава

Автори: Тарас Качка, Ігор Даньков

15 квітня 2014 р. заступник міністра доходів і зборів Віталій Науменко підписав з Американською торговельною палатою та Європейською бізнес-асоціацією Меморандум про взаєморозуміння. Згадані бізнес-асоціації об'єднують сотні українських компаній, які також представляють левову частку іноземних інвестицій в Україну та глобальні корпорації.

Всесвітня митна організація наполегливо рекомендує своїм членам, у тому числі й українській митниці укладати меморандуми про співпрацю з організаціями, які представляють інтереси компаній і суспільства.

Парафована Угода про асоціацію України з ЄС також містить досить чітку норму про налагодження партнерських відносин між митницею та бізнес-колами. При цьому в Угоді про асоціацію наголошується не лише на паперовому оформленні такої співпраці, а й на її ефективності та взаємовигідності.

Однак чи не повторить цей меморандум долю багатьох подібних документів, що підписувалися раніше при різних урядах і керівниках?

Типові тексти таких меморандумів проголошували намір сприяти роботі підприємств, обміну інформацією, координації спільних заходів тощо. Проте вони не містили жодної конкретики та чітких заходів, отже, не існувало й показників їх виконання або невиконання.

Наш меморандум кардинально відрізняється від попередніх: у ньому з'явилися конкретні кроки, що їх повинні здійснити сторони. Над положеннями документа працювали експерти Європейської бізнес-асоціації та Американської торговельної палати разом із митною службою, тож у ньому враховано ефективний іноземний досвід.

Зокрема, меморандум передбачає:

- кадрове оцінювання керівників митних органів;

- забезпечення зворотного зв'язку між діловим колами і митницею;

- підвищення організаційної ефективності митниці;

- протидію корупції;

- спільну роботу над спрощенням митного оформлення;

- автоматизацію митної справи.

Кожний із перелічених напрямів містить від одного до трьох заходів, які необхідно вжити для досягнення відчутного прогресу. Серед них є низка прогресивних ініціатив, зокрема громадський контроль над діяльністю митників і перегляд процедур митного оформлення.

Передбачено навіть такий радикальний крок, як прийняття автоматизованого рішення про випуск товарів з митниці. Подібна система діє у Великобританії. Простий приклад того, як вона працює. Якщо контейнер не відібрано для огляду, митник порту автоматично отримує повідомлення про те, що контейнер випущено в розпорядження імпортера.

Ще один приклад позитивних змін - призначення спеціальних контактних осіб для цілодобового зв'язку з найбільшими платниками податків. Це дуже нагадує аналогічну систему управління, даруйте за бізнес-сленг, "національними акаунтами" (тобто найбільшими імпортерами, експортерами), що існує в США.

Особливо важливо, що і бізнес, і керівництво митниці чітко розуміють не лише ці ідеї, а й механіку запровадження таких механізмів. Більш того, бізнес уже допомагає державі у розробці всіх необхідних нормативних актів та організаційних заходів. І, можливо, це є запорукою того, що співпраця перейде з декларації найкращих намірів до конкретних реформ, яких так прагне українське суспільство.

Цілком очевидно, що виконання нового меморандуму буде тісно пов'язано з контролем ситуації на місцях. Зміни мають відбуватися на практиці, на кожній окремо взятій митниці. Американська торговельна палата планує відстежувати виконання проголошених реформ. Моніторинг покаже, чи справді буде впроваджено заявлені кроки, або ж підписання меморандуму було лише декларацією намірів, на втіленні яких не наполягатиме ні митна служба, ні бізнес. Але ми віримо що за кілька тижнів зможемо повідомити вам про перші позитивні та конструктивні дії з реформування митниці в Україні.