UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експорт нафти з Росії повернувся до довоєнного рівня

Хоча прибутку поменшало.

Попри західні санкції, експорт нафти з Росії повернувся до рівня, який фіксувався до 24 лютого 2022 року, перед вторгненням в Україну, пише CNN.

Як повідомляє Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у своєму щомісячному  звіті, експорт сирої нафти та нафтопродуктів з Москви у березні зріс до найвищого рівня з квітня 2020 року, підскочивши на 600 тисяч барелів на день, повідомляє. Зростання минулого місяця збільшило приблизний дохід Росії від експорту нафти до $12,7 мільярда.

За даними МЕА, порівняно з минулим роком, дохід Москви зменшився на 43%, оскільки Росія змушена продавати свої барелі більш обмеженому колу клієнтів, які здатні домовитися про суттєві знижки.

Західні країни наклали низку санкцій на експорт енергоресурсів Москви після того, як президент Владімір Путін вторгся в Україну в лютому минулого року. Найважливішими з них є заборона на імпорт до Європейського Союзу російської морської нафти та перероблених нафтопродуктів, таких, як дизельне паливо.

Але Росія, другий у світі експортер сирої нафти, знайшла готових покупців у Китаї та Індії на заміну європейським клієнтам.

Тим не менш, санкції завдали значного удару по скарбниці Росії. Минулого тижня уряд заявив, що зниження надходжень від енергоресурсів за перші три місяці цього року призвело до дефіциту бюджету в 2,4 трильйона рублів ($29 мільярдів). Його загальний дохід впав майже на 21% порівняно з тим самим періодом 2022 року.

За даними МЕА, Росія покладається на нафтогазовий сектор для фінансування близько 45% свого бюджету.

Читайте також: Казахстан планує збільшити експорт нафти в обхід РФ

Агентство також заявило, що оголошене цього місяця Організацією країн-експортерів нафти та їхніми союзниками (ОПЕК+) несподіване скорочення видобутку нафти,  ризикує у другій половині 2023 року поглибити очікуваний дефіцит нафти.

МЕА прогнозує, що завдяки тому, що інші виробники частково компенсують дії групи, зменшення видобутку до кінця, ймовірно, призведе до скорочення світових поставок нафти на 400 тисяч барелів.

Очікується, що за рік в цілому попит зросте на 2 мільйони барелів на день і досягне рекорду в майже 102 мільйони барелів на день, тоді як пропозиція зросте лише на 1,2 мільйона.

На початку року видання Bloomberg повідомляло, що упродовж останнього місяця 2022 року поставки російської нафти впали до найнижчого рівня за рік. Скоротилися вантажі і до Китаю, Індії та Туреччини. 

Потоки російської нафти в Сінгапур у першому кварталі поточного року зросли майже втричі.