UA / RU
Підтримати ZN.ua

Олександр ПРЕСМАН: "Люди повинні обирати губернаторів прямо. А те, що пропонується, — це призначення "смотрящих"

Я за європейську систему з відкритими партійними списками. Але населення зараз до цього не готове. Для роз'яснення і розуміння нової виборчої системи потрібен час, а його країна, з огляду на можливу дату виборів, не має.

Автор: Ніна Перстньова

Народний депутат Олександр Пресман, колишній член Партії регіонів і колишній член фракції ПР у Верховній Раді, сьогодні входить до групи "Економічний розвиток". Людина з досить різноплановим життєвим досвідом, великими зв'язками, поінформована, у міру незалежна і доволі відкрита. Сьогодні Олександр Пресман розраховує знову пройти до Верховної Ради. Або ж створити в Одеській обласній раді блок Пресмана, який активно працюватиме над питаннями децентралізації влади.

Розмову про зміни в країні, реформи, корупцію, вибори ми почали з роботи казначейства. З наболілого. Незважаючи на те, що Пресман трепетно ставиться до свого 139-го округу із центром у місті Роздільна, що на Одещині, його ім'я зараз на слуху у представників одеської громадськості, які пов'язують з ним реалізацію великого проекту берегоукріплення в передмісті Одеси, приморському селі Крижанівка, вартістю понад 20 млн грн. Цей проект розпочали 2012 року з метою зупинити сповзання в море житлових будинків. Гроші на його реалізацію виділила зі свого бюджету сільрада. Але через блокування коштів казначейством проект на сьогодні зупинено. І під загрозою руйнування опинилися вже побудовані протизсувні споруди.

- Я хочу сказати, що казначейство - це найбільш бандитська структура, яку я взагалі зустрічав, - обурюється Олександр Пресман. - Сьогодні голова Державної казначейської служби Тетяна Слюз вибудувала роботу таким чином, що бюджетні гроші отримують ті, хто дає відкоти. 17% від суми - це мінімально. І це по всій країні. До речі, починали з 10%.

- І є докази?

- Я знаю, що кажу. І нехай вона до суду на мене подає. Це ж не моє особисте питання, а місцевих рад і громад. Це проблема заборгованості бюджету підприємствам і, як наслідок, боргів із зарплати. До мене звернувся пан Лиманський, головний лікар лікарні в місті Южному. Це мій округ. Борг більш як 1 мільйон гривень. Питання перебуває на розгляді в судах. Це гроші місцевої Южненської ради. Це їхні податки, кошти бюджету розвитку. Але я до Слюз, з якою ми працювали у Верховній Раді в одному комітеті, додзвонитися, достукатися не можу. На мій запит вона відповіла: фінансуються тільки закриті статті. Вона забула, що сьогодні необхідно добудовувати лікарні, ремонтувати дахи і так далі. Важливо розуміти - на бюджетних рахунках місцевих рад формально гроші є, і чимало. Але на практиці уряд користується ними для того, щоб, наприклад, затикати величезні діри Пенсійного фонду. Тому для міст і селищ грошей практично немає - тільки на заробітну плату. Зате Казначейство на всіх рівнях обліплене "рішалами", виплата "відкоту" яким у чарівним чином допомагає місцевим радам отримати свої законні, але вже "надкушені" кошти.

- Але казначейство блокувало кошти місцевих бюджетів та бізнесу і торік?

- Так, проблеми були й раніше. Тому, вважаю, необхідно взагалі прибрати таку структуру як казначейство. Від цієї служби страждають усі. У тому числі, малий і середній бізнес, який мусить якось виживати в нинішніх складних умовах, в умовах війни. Адже на сході йде війна. А бізнес крім усього іншого сьогодні ще й додатковим податком на війну обклали.

- Ви ж за нього теж проголосували?

- Так, проголосував. Бо потрібно десь узяти понад 9 мільярдів гривень. Але я був категорично проти того, щоб давати майже 2 мільярди на відновлення Донбасу. Єфремови, Ахметови цілком можуть за свої гроші його відбудувати. Вони його зруйнували - нехай і відновлюють.

Хочу підкреслити - навантаження на бізнес сьогодні колосальне. Візьміть той-таки ПДВ або митні платежі. Навіть якщо не брати до уваги відкотів і поборів, то ми побачимо, що підготовлені для бізнесу поліпшення - це додаткове фіскальне навантаження. Раніше в системі виплати ПДВ через майданчики брали участь податкова адміністрація, податкова міліція, суди, через які вибивали ПДВ. Але його хоч якось можна було отримати. А тепер - ніяк. Тільки обраним. Наприклад Рінату Леонідовичу.

Або візьміть митницю. Бізнес, який працює за прямими контрактами, завозить вантажі за договірними цінами. Митниця ж застосовує індикативні, а вони на порядок вищі за контрактні і при цьому встановлюються митницею в ручному режимі: заплатив - отримав індикативну ціну нижчу; не заплатив - задерли ціну до стелі. У підсумку більше платежів надходить у бюджет. Але при цьому більше навантаження на бізнес.

Я не бачу сьогодні різниці між Присяжнюком, який у розшуку, і Швайкою, який забороняє з надуманих причин завозити бізнесу м'ясо в Україну (крім обраних фірм). Цей список можна продовжити.

- Ви раніше держчиновників не критикували. Що змінилося? Ви боялися говорити чи тоді стільки не брали, як тепер?

- Звісно, "обналичка" була - від 8 до 14%. Існували "держпрограми", на чолі яких стояв Клименко. Коли прийшов у Податкову Білоус, плата за "обнал" на "майданчиках" скоротилася приблизно до 4%, оскільки "майданчики" стали піратськими. Але схема "обналу" не закрита. Нічого не змінилося. Може, тому казначейству не вистачає грошей? Що ж до мого мовчання, то можу сказати: так, був страх. Ви знаєте, як трьох депутатів позбавили мандата. Я не хотів сидіти у в'язниці, як Ігор Марков. Його закрили в СІЗО зовсім не за позицію стосовно Росії, а за його гонор і відмову голосувати за законопроект щодо векселів. Арбузов мені й Маркову тоді сказав: не будете голосувати, я займуся вашим бізнесом. У мене немає ніякого бізнесу, але я голосував.

- У вас справді немає бізнесу?

- У мене немає в ньому ніякої потреби. Я не вірю, що в країні щось зміниться, поки армія ледарів - податкова міліція, митниця - не перестануть брати хабарі. Правильно сказав президент: усіх у зону АТО. І не тільки тих, хто працює у військкоматах, а всіх, хто має погони і сидить у теплих кабінетах.

- Не можу не запитати про такий проект, як "Народний бюджет", який канув у Лету разом зі звільненням з посади губернатора Одещини регіонала Едуарда Матвійчука. Під цей проект виділялися великі суми з бюджету на будівництво і ремонт різноманітних об'єктів. Тоді які були відсотки відкотів?

- Я цих відкотів не бачив. Я ж не був розпорядником коштів. Це були гроші місцевих рад.

- Проект берегоукріплення в Крижанівці, навколо якого зараз багато галасу, теж був частиною "Народного бюджету". Компанію, що виграла тендер на реалізацію цього проекту, пов'язують з вашим ім'ям. Ви маєте до неї стосунок?

- Я дуже вдячний вам за це запитання, зважаючи на той резонанс, який викликав проект, а точніше, будівництво буни. Хочу сказати, що взагалі не брав участі і не беру в жодних тендерах і не займаюся 17 % відкоту. У мене достатньо своїх грошей, щоб робити ті речі, які я можу. Що стосується проекту, то це розмова як мінімум на годину. Тому, якщо коротенько, то компанія, що виграла тендер - це пройдисвіти, які запропонували низьку ціну, щоб отримати проект. Потім найняли компанію-підрядчика для виконання робіт. Увесь галас і нинішні протести проплачені місцевим бізнесменом, якому наступила на хвіст голова сільради Наталя Крупиця, котра обрала жорстку позицію і заважає йому грабувати село.

- У країні, на вашу думку, щось змінилося на краще?

- Нічого не поміняється доти, доки не будуть ухвалені ті чи інші реформи.

- Які першочергові?

- Децентралізація влади - номер один.

- Як ви її уявляєте?

- Люди повинні обирати губернатора прямо. А те, що пропонується, - це узаконені "смотрящі".

- В Одесі відбулася зміна голови обласної ради. Як ви до цього ставитеся?

- Олексій Гончаренко заслужив довіру президента своїми діями і вчинками. Гончаренко чітко показав свою проукраїнську позицію. Більшість у раді виступає за стабільність. А Палиця і Гончаренко зможуть її забезпечити. У них немає іншого виходу. У них є один батько, як і у всіх українців. Це Порошенко Петро Олексійович.

- А Коломойський?

- Палиця - член команди президента. Я в цьому впевнений. Так, він пов'язаний з Коломойським по лінії бізнесу, але я вважаю, що це не зовсім погано. При цьому Палиця в області - самостійна фігура. У нього немає "куратора". За його плечима немає "смотрящого". Це неможливо апріорі. Хоча "смотрящі" взагалі-то нікуди не поділися, але вони сьогодні не при справах. Повторюся, якщо сьогодні буде Палиця, то буде стабільність, порядок і захист одеситів і жителів області від чуми, яка пре звідусіль. Нас лякають Придністров'ям, висадкою десанту… Ситуація неймовірно складна, напружена. Приклад тому - концерт Ані Лорак.

- Але, як на мене, концерт якраз і показав, що влада, знаючи заздалегідь про бойкот Лорак, не зуміла запобігти сутичці.

- Річ у тім, що є самозванці, які видають себе за борців з Євромайдану і вимагають гроші в людей. Як я розумію, почали вимагати їх в організаторів концерту. Отримали і вирішили про себе заявити. Мовляв, співачка усвідомила свою помилку, і ми їй пробачили. Саме вони й спровокували "Правий сектор" і "Свободу", які дали їм зрозуміти, що Батьківщина не продається ні за 100 тисяч, які вони отримали, ні за 100 мільярдів. І ні за які інші гроші.

Але міліція в будь-якому разі піддаватися на провокації не повинна. Хтось щось не так сказав, подивився. Знаєте, я був у госпіталі нещодавно, привозив ліки для поранених наших солдатів. Там лежить один пацан, Максим, родом з нашої Біляївки, веселий чудовий хлопець. А поруч з ним Аркадій з Миколаївської області і ще хлопчик зі Львівської. Вони мені всі в сини годяться. Хлопці різні, різні поранення, різні емоції, ментальність. Усе це зрозуміло. До речі, усі вони знову хочуть іти воювати. Так ось, двоє зі мною розмовляли, а хлопчик зі Львівської області не схотів…

Наведу ще один приклад. Я був у своєму окрузі в одному з районних центрів Одещини. Місцеві жінки, побачивши мене, відразу вигукнули: "Слава Україні!". Я відповів: "Слава героям Цебрикового!". У нас сьогодні із цим перебір. Я хочу зазначити, що Одеська область сьогодні зібрала багатий урожай - понад три мільйони. Ось про що треба говорити й думати.

- Що ви скажете про мера Одеси Геннадія Труханова?

- Я дій Труханова не коментую.

- Чому?

- Не хочу.

- Губернатор Ігор Палиця оголосив війну народному депутату Сергію Ківалову. Що це означає? Переділ сфер впливу чи відновлення законності і справедливості? Адже губернатор збирається відібрати в юридичної академії колишню міжрейсову базу моряків у прибережній зоні в районі Французького бульвару.

- Наскільки я знаю, сьогодні йдеться про його, Ківалова, мало не сепаратистські погляди, раніше висловлені у статті, опублікованій за його підписом у газеті "2000". Але я хочу сказати таке. У Ківалова є кілька підлеглих, яким я справді оголосив би війну. Це корупціонери й хабарники. Чому вони можуть навчити студентів? Як брати хабарі?

- Ви за збереження мажоритарної складової у виборчій системі?

- Ні. Я за європейську систему з відкритими партійними списками. Але населення зараз до цього не готове. Люди повинні розуміти, що голосують за партію, представником якої на їхньому окрузі буде Пресман. Але якщо Пресман набирає потрібну кількість голосів, а партія ні, то Пресман теж автоматично до парламенту не проходить. Для роз'яснення і розуміння нової виборчої системи потрібен час, а його країна, з огляду на можливу дату виборів, не має.

- Редакція DT.UA має інформацію, що вашу кандидатуру як депутата-мажоритарника погоджено з президентом країни. Нібито на вашому окрузі "Солідарність" Порошенка не виставить іншого кандидата, принаймні здатного серйозно конкурувати. Це так?

- Я буду вдячний президентові, якщо він довірить мені працювати в 139-му окрузі. Але такої розмови особисто в мене не було.