UA / RU
Підтримати ZN.ua

100 днів мера. Івано-Франківськ

Що вдалося зробити Руслану Марцінківу та монобільшості «Свободи» за перші 100 днів

Автори: Віталій Світлик, Михайло Джогола

Після того, як у місцевих ЗМІ з’явилося відео пари, яка кохалася на оглядовому майданчику ратуші Івано-Франківська, мер Руслан Марцінків (який і раніше вирізнявся креативними заявами), написав у Facebook, що за 100 тис. грн готовий здавати місцеву ратушу в оренду для «заняття коханням на фоні панорами міста». Кошти обіцяв використати на ремонт ратуші. Іншому б, можливо, городяни й не вибачили такої фривольністі на тлі старовинних міських храмів, але тільки не Марцінківу.

Як відомо, в Івано-Франківську мера Руслана Марцінківа переобрали вдруге. Він входить до трійки найрейтинговіших мерів країни. У міськраді йому очікувано вдалося сформувати монобільшість «Свободи». Таким чином уся влада в місті фактично зосереджена в руках однієї партії. Отже, ця політична сила несе відповідальність за розвиток міста.

У програмі «Свободи» чимало обіцянок стосуються розвитку міста — ремонт доріг, підтримка бізнесу та інфраструктури, залучення інвестицій і головне — будівництво мосту до мікрорайону Пасічна та транспортної розв’язки до нього. Є також грандіозні плани з будівництва десятка нових корпусів навчальних закладів і капітального ремонту наявних.

Попри великі плани, міськрада затвердила бюджет Івано-Франківської громади з півмільярдним дефіцитом. Гроші, яких не вистачає, планують отримати за рахунок кредиту, а на нове будівництво і ремонт освітніх закладів виділили незначні суми.

Але дефіцитний бюджет не завадив депутатам закласти аж 9 млн грн на піар міського голови. З просуванням позитивного образу мера у Франківську — завжди Оk. Уже навіть є телепередача «Погода від міського голови» — #погода_від_Марцінківа. Зате коштів на боротьбу з коронавірусом — немає. Це при тому що місто — в червоній зоні.

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту із ZN.UA аналізує перші 100 днів роботи мера Івано-Франківська і те, як йому та його команді вдається виконувати передвиборні обіцянки.

 

Руслан Марцінків у жовтні 2020 року здобув підтримку майже 85% виборців і переміг у першому турі, але явка становила менше 50%. Мерам обласних центрів легше було переобиратися, бо вони мали доступ до бюджету міста, який завдяки децентралізації в Івано-Франківську зріс утричі й давав мерові можливість закладати більше грошей на інфраструктуру, закупівлю громадського транспорту, пільговий проїзд пенсіонерів тощо.

Тим часом значне збільшення бюджету міста дозволило Марцінківу та його команді піаритися і займатися бюджетним гречкосійством.

Рух ЧЕСНО

Рух ЧЕСНО дослідив, що на рекламу міського голови за попередню каденцію витратили з бюджету 38 млн грн: щотижневі прямі ефіри міського голови на місцевих телеканалах, радіостанціях, гроші йшли на публікації про діяльність мера у місцевих друкованих та інтернет-ЗМІ. Ще 6,3 млн грн витрачено на роботу патронатної служби міського голови, де на постійній основі працюють 15 осіб. Цікаво, що загалом 51 особу «провели» через патронатну службу мера на інші посади без конкурсу.

Зараз же у Франківську, як і у всіх українських громад, є проблеми з грішми. Реальні доходи бюджету становлять лише 2,9 млрд грн, а депутати напланували витрат на 3,5 млрд. Відповідно дефіцит — 0,6 млрд грн. І його влада планує закрити за рахунок кредиту. Слід нагадати, що з 2015-го по 2020 рік місто вже взяло кредитів на суму 5 млн євро і 300 млн грн.

І ці всі кредити треба буде повертати з коштів платників податків Франківська.

Інфраструктура

Бюджет розвитку міста цього року становить майже 700 млн грн. На багатостраждальний міст на Пасічну та розв’язку рада виділила 52 млн грн. Це була одна з обіцянок «Свободи». Виділеної суми замало, тому міст у 2021 році не добудують. Окрім самого мосту, необхідно збудувати ще й транспортну розв’язку, яка потягне з місцевого бюджету ще 350 млн грн.

Фото недобудованого пасічнянського моста
Руслан Марцінків (Сайт)

Окрім того, партія обіцяла збільшити кількість велосипедних доріжок, оновити наявні та створити нові парки і сквери. Ремонт і будівництво доріг — процес недешевий, тож закладені у бюджеті на 2021 рік 162 млн грн — сума доволі незначна як на масштабні проєкти.

25 лютого на офіційному сайті міського голови Руслана Марцінківа з’явився перелік вулиць і дворів, які будуть ремонтувати цьогоріч. Сам Марцінків каже, що перелік вулиць ще не остаточний, але плани вважає цілком реальними. Пріоритетом для міського голови є з’єднання двох вулиць — Північного та Південного бульварів. Відкриття об’єднаної вулиці планують до Дня міста в травні.

https://galka.if.ua/

У планах також ремонт семи вулиць міста. Крім Франківська, обіцяють ремонт вулиць і в трьох селах громади — Вовчинці, Радчі та Драгомирчанах.

162 млн грн міськрада заклала на розвиток інженерно-транспортної та соціально-економічної інфраструктур міста, проте переліку цих об’єктів у бюджеті немає.

192 млн грн місто отримає на проєкти енергоефективності від північноєвропейської корпорації НЕФКО, яка надає підтримку екологічним проєктам. Сюди ж потрапили й заклади освіти. Ще 10 млн грн передадуть із міського бюджету КП «Електроавтотранс» на поповнення статутного фонду підприємства.

Медицина

Кошти на боротьбу з COVID-19 у бюджет Івано-Франківська не закладали. Для порівняння: Київ із бюджету міста виділив 140 млн на закупівлю 1 млн доз вакцин. Із 26 лютого Івано-Франківська область перебуває в червоній карантинній зоні. Лікарні, які приймають хворих на COVID-19, завантажені майже повністю.

Але посилено боротися з коронавірусом «Свобода», на відміну від партії УДАР, своїм виборцям не обіцяла. Крім того, у програмі немає жодного слова про розвиток або сприяння медицині в Івано-Франківську.

На потреби медичної галузі у бюджеті закладено 20,5 млн грн. Ці кошти буде використано за рахунок виконання двох програм — міжнародної співпраці медичної галузі міста, яка освоїть 0,5 млн грн, та програми «Здоров’я громади Івано-Франківська», на яку виділять 20 млн грн. Ця програма передбачає підтримку місцевих медичних закладів різного напряму — центрів первинної медичної допомоги, поліклінік, лікарсько-акушерську допомогу тощо.

Освіта

На відміну від медичної, освітній сфері у програмі «Свободи» приділено особливу увагу: партія обіцяє будувати в місті нові садки та школи, а також ремонтувати вже робочі навчальні заклади. Докладного переліку в програмі немає.

У бюджеті на 2021 рік закладено 192,6 млн грн, узятих у кредит за програмою НЕФКО на енергомодернізацію освітніх закладів. На сайті міського голови немає конкретного переліку освітніх закладів, які планується модернізувати, проте є інформація про роботи за цією програмою в шести навчальних закладах міста.

На освіту в місті витратять нинішнього року майже 1,5 млрд грн, — ці гроші підуть на зарплати вчителям і оплату комунальних послуг.

На спеціальну освітню програму заклали трохи більше 16 млн. Це кошти на проведення навчальних заходів, конкурсів, фестивалів, національно-патріотичних уроків, відшкодування коштів учням із незаможних сімей, закупівлю подарунків на свята, виготовлення учнівських квитків тощо.

Проте в програмі заплановано будівельні й ремонтні роботи в освітніх закладах. Так, за наступні п’ять років мають добудувати нові корпуси в десятьох навчальних закладах, провести реконструкцію в шістьох, капітальні ремонти дахів — у 16 закладах. Передбачено також заходи з енергозбереження у 26 навчальних закладах. Окрім того, згідно з програмою, заплановано капітальні ремонти закладів дошкільної, шкільної і позашкільної освіти, проте переліку цих закладів немає.

Об’єктивно 16 млн грн, закладених на виконання цієї програми нинішнього року, абсолютно недостатньо на будівництво нових і ремонт наявних об’єктів.

Дефіцитний бюджет і самопіар на широку ногу

Ми вже зазначили, скільки грошей із міського бюджету було витрачено на фактичну рекламу міського голови у ЗМІ за попередню каденцію. Цю тенденцію політики монобільшості «Свободи» вирішили не змінювати.

Наприкінці 2020 року в міськраді було створено новий департамент, що відповідатиме за комунікацію з громадськістю, — департамент стратегічного розвитку, цифрових трансформацій, роботи із засобами масової інформації, комунікації з мешканцями.

Скріншот з офіційної сторінки Руслана Марцінківа у Facebook з розкладом прямих ефірів на місцевих телеканалах за його участі.

У бюджеті на 2021 рік закладено гроші не тільки на щоденну програму «Погода від Марцінківа». Вище означені 9 млн грн забезпечують широкомасштабну програму підтримки та розвитку культури міської громади. У пункті 5 цієї програми прописано низку заходів зі створення окремих програм, контенту, забезпечення роботи сайту і SMM для комунального телеканалу ТРК «ВЕЖА». Саме на цьому телеканалі найбільше висвітлюється інформація про діяльність міського голови.

Окрім того, новостворений департамент отримав 650 тис. грн на проведення загальнодержавних та місцевих свят. На схожу програму отримав кошти і виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, щоправда більшу суму — 1,1 млн грн. На сайті міської ради у рішенні про підтримку цієї програми немає жодних документів, тому перелік заходів, які планує провести міська рада, невідомий.

Економічний розвиток

Програма «Свободи» містить багато обіцянок щодо економічного розвитку міста — це розвиток малого і середнього бізнесу, збереження робочих підприємств, кредитування молодих підприємців під місцеві гарантії, підтримка та розвиток бізнес-кластерів.

У бюджеті міста на інвестиційну та економічну політики у 2021 році закладено близько 6,5 млн грн. Гроші розподілили між двома департаментами — інвестиційної політики та економічного розвитку. Гроші заклали на промоцію міста, розвиток туризму, посилення конкурентоспроможності малого і середнього бізнесу, міжнародну співпрацю та енергорозвиток міста.

Істотно недофінансована програма посилення спроможності малого та середнього бізнесу: на неї було заплановано 2,9 млн грн, а виділили на 2021 рік лише 760 тис. За цією програмою передбачені кредити молодим підприємцям, конкурси стартапів для них, бізнес-школи та інші освітні заходи.

На програму промоції Івано-Франківської громади було закладено 1,4 млн грн на 2021 рік, проте в бюджеті передбачили тільки 1 млн. Ці кошти витратять на промоційні матеріали для Івано-Франківська — відеоролики, буклети, презентаційні матеріали промозаходи.

Богдан Досюк / report.if.ua

Повністю профінансують нинішнього року програму сприяння залученню інвестицій в економіку Івано-Франківська. Вона передбачає низку заходів навчального і презентаційного характеру, таких як ІТ Rally, Design Village, міжнародні конференції, круглі столи, навчання для вчителів та учнів у сфері ІТ. З бюджету на це виділили 1,3 млн грн.

Одним із пунктів програми партії є також збереження промислових підприємств міста, проте у бюджеті на 2021 рік цільових програм для її виконання міська рада не приймала.

Як монобільшість поділила сфери впливу в раді?

У 2015 році Марцінківа обрали мером Івано-Франківська вперше. Доти він устиг побути нардепом, депутатом і секретарем Івано-Франківської міської ради та депутатом Івано-Франківської обласної ради. Представляє партію ВО «Свобода».

Партія «Свобода» в Івано-Франківській міській раді має своїх представників уже третє скликання поспіль. Якщо раніше політсилі потрібні були для коаліції БПП (нині ЄС) та ВО «Батьківщина», то тепер у них монобільшість. Секретарем ради повторно обрали Віктора Синишина зі «Свободи». 2019 року він замінив на цій посаді свободівку Оксану Савчук, яку обрали нардепкою по 83-му мажоритарному округу (м. Івано-Франківськ).

https://galka.if.ua/

Наразі у складі міськради утворили шість постійних депутатських комісій, чотири з них очолили депутати від «Свободи», земельну комісію очолив Руслан Терешко — голова фракції ВО «Батьківщина», а комісію з питань депутатської етики — Олексій Петечел, голова фракції ЄС.

Троє депутатів ради не увійшли до жодної комісії: крім секретаря ради Віктора Синишина зі «Свободи», це Мар’яна Вершиніна та Сергій Палійчук із ЄС.

Мар’яна Вершиніна в коментарі Руху ЧЕСНО пояснила, що подавала заяви у три комісії, але в жодну її поки що не взяли. Депутатка пов’язує це зі зловживанням «Свободою» правом монобільшості.

Після обрання Марцінківа головою міста вдруге він істотно розширив склад своїх заступників. Якщо 2015 року їх у нього було п’ять, то 2020-го міська рада проголосувала аж за дев’ятьох заступників міського голови.

Рух ЧЕСНО для спецпроєкту із ZN.UA «100 днів роботи мера» також проаналізував, як виконували обіцянки мер Києва Віталій Кличко та мер Херсона Ігор Колихаєв.