У країні сталася знакова подія: Національний банк підвищив облікову ставку одразу з 10 до 25%, офіційно впровадивши в країні політику не просто дорогих, а дуже дорогих грошей. Ні, це не рекорд, бували в Україні облікові ставки і вище. Ні, це не катастрофа, бо найгірший наслідок політики дорогих грошей — відсутність кредитування, а його у нас і так не було. Але певні тривожні сигнали ми бачимо. Пов’язані вони не так із самою ставкою, як із реакцією на це Міністерства фінансів, яке у здоровій економіці повинне тісно і регулярно взаємодіяти із Національним банком, а у нас, здається, ці структури навіть зі святами одна одну не вітають.
Усі сподівалися, що Мінфін скористається підвищенням облікової ставки, щоб підвищити дохідність, а відповідно, і попит на ОВДП. Але ні. Поки, як ми бачимо, підвищення НБУ облікової ставки до 25% ніяк не підштовхнуло Мінфін до підвищення прибутковості ОВДП, хоча попит на них від аукціону до аукціону дедалі гірший. Бо хоч би як Мінфін розказував про те, що військові облігації — це про патріотизм, облігації — це все ж про заробіток.
Після підвищення ключової ставки, особливо такого різкого, гроші стає вкрай вигідно саме зберігати (власне, в цьому й мета підвищення), відповідно, зростатиме дохідність і інших накопичувальних інструментів, включно із депозитними сертифікатами НБУ, які так люблять банки. Але ставки прибутковості за ОВДП водночас не підвищили.
Добре, що хоча б внесли зміну до закону, і тепер вона буде не просто фіксованою на рівні 11%, а плаваючою. Формула «плавання» настільки непроста, що, очевидно, Мінфін усе ще не відмовляється від ідеї продавати держоблігації виключно патріотам і в жодному разі не спекулянтам. Крім того, ми вважаємо, що Мінфін скорочуватиме пропозицію на аукціонах у майбутні місяці. І пропозиція буде актуальною для обмеженої кількості учасників, а сама прибутковість цього року буде близько 20%. Зниження попиту на ОВДП є очевидним, оскільки економічно країна програє дедалі сильніше, і перспектива відновлення економіки не обчислюється 2–5 роками.
Уже зараз в Асоціації українських банків застосування Національним банком ставки рефінансування за довгостроковими та короткостроковими кредитами 27% вважають трампліном до банкрутства до 20 банків. У цьому загалом немає нічого дивного: якщо інші бізнеси у війну банкрутують, то чому не можуть банкрутувати банки. Ще б список озвучити, щоб громадяни не поклали часом свої кревні на дорогі депозити саме до тих поважних банкірів, які свою бізнес-модель прив’язують до ставки рефінансу НБУ. Втім, навіть здорова частина банківської системи зіштовхнеться із проблемами, бо реальний сектор з ними вже зіштовхнувся.
Країна втрачає свої території, потенціал прибутку держави від звичної економічної активності дедалі менший, а нові кредити є не безплатним фінансуванням, а новими боргами країни, з яких ми й так не бачили можливості вийти у майбутні роки. За три з половиною місяці війни зруйновано інфраструктуру України, захоплено області, є катастрофічні людські втрати, відносини з імпортерами енергоресурсів зіпсовані, ціни на бензин зросли більш як на 40%, і з настанням опалювального сезону інфляція посилиться. Вже у травні інфляція в Україні прискорилася до 18% у річному обчисленні з 16,4% місяцем раніше.
Це в перспективі зниження споживання в країні, і зростання заборгованості за кредитами, і зростання рівня бідності населення. Валовий внутрішній продукт України скоротився у першому кварталі 2022 року на 15,1% у річному обчисленні. Прогнози уряду про падіння економіки на 30–50% говорять нам про те, що вони навіть не намагаються скласти точний прогноз, і фактична ситуація може бути навіть гіршою. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив у колонці The Economist. Розбіг у прогнозі на 20% від офіційних осіб — це потужний сигнал нерозуміння перспектив країни. Також є оцінки, що ВВП України на тлі війни скоротиться цього року приблизно на 45%. Очікується, що зростання економіки відновиться 2023 року, але буде слабким. Про це йдеться в огляді Світового банку «Перспективи світової економіки».
Тобто об'єктивно чекати, що прибутковість ОВДП підвищиться і попит збільшиться, не варто. Прогноз щодо ОВДП на літо 2022 року помірно негативний. Ставка буде в районі 20%, попит падатиме. Для населення розглядати ОВДП для інвестування, як і депозити, не варто. Більш зручного часу для інвестицій в ОВДП не буде, навіть якщо війна закінчиться вже у червні.
Кожен громадянин країни має зараз подбати про себе та свою сім'ю, а не про банківський сектор України. Ми завжди були оптимістично налаштовані щодо доцільності зберігання грошей у банківському секторі. Проте зовнішня політика України за останні роки продемонструвала, що про населення думають не насамперед. Нові зовнішні кредити наприкінці 2021 року були важелем для зростання цін на опалення для населення цього року. Зрештою, у нас і війна йде, і ціни зростають. Тому кожному зараз варто пам'ятати, що не так важливо заробити, як важливо зберегти свої заощадження.
Більше статей Олександра Болтяна читайте за посиланням.