UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Польщі розслідують використання урядом PiS шпигунської програми Pegasus

За допомогою цього програмного забезпечення урядовці стежили за опозицією.

Польський парламент розпочав розслідування щодо зловживання колишнім урядом шпигунським програмним забезпеченням Pegasus для стеження за своїми політичними опонентами, пише Politico.

Про використання ізраїльського програмного забезпечення для стеження стало відомо завдяки розслідуванню, проведеному некомерційною організацією Citizen Lab при Університеті Торонто, яка займається питаннями цифрової безпеки.

Польща була однією з чотирьох країн, разом із Угорщиною, Іспанією та Грецією, де, як повідомлялося, шпигунське програмне забезпечення використовувалося проти політичної опозиції, членів громадянського суспільства та журналістів.

Читайте також: Шпигунські програми стали загрозою для демократії — FT

Польська слідча комісія має намір допитати високопосадовців колишнього уряду партії «Право і справедливість» (PiS), в тому числі голову партії Ярослава Качинського.

Качинський раніше підтвердив, що уряд мав програмне забезпеченням Pegasus. Але він послідовно заперечував, що воно використовувалося проти опозиційних політиків під час парламентської виборчої кампанії 2019 року.

«Це все роздуто. Все... відповідало польським національним інтересам, потребам служб безпеки в боротьбі зі злочинністю і шпигунством», — заявив Качинський минулого тижня.

Правляча коаліція стверджує, що «ПіС» використовувала Pegasus як для шпигунства за своїми ворогами, так і для стеження за власними членами.

«Масштаби стеження шокують», — заявляв міністр юстиції Адам Боднар в інтерв'ю виданню Oko.press.

Серед інших високопосадовців, які мають постати перед комісією — колишній прем'єр-міністр PiS Беата Шидло, колишній міністр юстиції Збігнєв Зьобро, а також колишні депутати PiS Маріуш Камінський і Мацей Вонсік, які очолювали Міністерство внутрішніх справ і нещодавно були помилувані президентом Анджеєм Дудою після засудження у старій корупційній справі.

Камінський розкритикував створення комісії, назвавши її «політичною грою з безпекою Польщі».

«Секретна служба завжди діяла відповідно до закону. Я з нетерпінням чекаю якнайшвидшого представлення правди громадськості», — заявив він.

Магдалена Срока, депутатка Сейму, яка очолює комісію, після першого засідання комісії заявила журналістам, що її члени ретельно розглянуть питання використання Pegasus.

Свої свідчення дасть також Кшиштоф Брейза, депутат Європарламенту від Громадянської коаліції Туска, чий телефон, як стверджується, був зламаний, коли він керував партійною кампанією в 2019 році.

Читайте також: В Іспанії розслідують прослуховування телефонів очільників Міноборони та уряду

«Комісія визначить не лише осіб, відповідальних за використання Pegasus, але й людей, які постраждали від стеження: політиків, адвокатів, журналістів та звичайних людей», — сказала Срока.

У березні 2022 року повідомлялося, що Україна хотіла придбати Pegasus для прослуховування російських мобільних телефонів, однак Ізраїль заблокував продаж шпигунської програми через страх, що чиновників в Росії розлютить цей крок.