Невдовзі після того, як ультраправа партія «Національне об'єднання» Марін Ле Пен перемогла на європейських виборах у Франції з відривом у понад 15%, президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що він розпускає парламент і призначає дострокові вибори. Виборці знову підуть на виборчі дільниці менш ніж за три тижні, і після другого туру виборів 7 липня буде обрано нову Національну асамблею.
«З моменту свого переобрання у 2022 році президент Франції намагався керувати країною без більшості в Національних зборах. Лідер центристів намагається відновити своє президентство, простягаючи оливкові гілки поміркованим силам зліва і справа, намагаючись відтворити центристську силу тяжіння, яка сприяла його приходу до влади в 2017 році», – пише POLITICO.
За ідеальним сценарієм Макрона, президентський табір виграє від міжусобиць крайніх сил, щоб переманити до себе депутатів, які йдуть у відставку, і отримати додаткові місця в Національній асамблеї. Але популярність ультраправих у Франції досягла історичного максимуму, а тому гамбіт Макрона може так само легко обернутися проти нього і прокласти шлях до безпрецедентних наслідків.
Три можливі сценарії того, що може статися далі для Франції:
1. Прем'єр-міністр Франції – Джордан Барделла
Якщо «Національне об'єднання» здобуде абсолютну більшість голосів, Еммануель Макрон фактично буде змушений призначити прем'єр-міністром одного з їхніх лідерів, ймовірно, Джордана Барделлу – президента «Національного об'єднання», який щойно привів свій табір до перемоги на європейських виборах.
Наразі «Національне об'єднання» має 88 місць у Національній асамблеї, і партії потрібно збільшити їх кількість до 289, щоб мати абсолютну більшість. Завдання, яке стоїть перед ультраправою силою, буде складним, але не неможливим. Опитування, проведене на початку цього року на замовлення консервативної партії «Республіканці», дані якого просочилися до французького журналу L'Obs, показало, що в разі дострокових виборів «Національне об'єднання» отримає від 243 до 305 місць.
2. Повний глухий кут
Маючи 250 депутатів з 2022 року (кілька десятків не вистачає до абсолютної більшості), уряд Макрона протягом останніх двох років жив під постійною загрозою вотуму недовіри. Щодо ключових законів, включаючи вкрай непопулярну пенсійну реформу, президент і його прем'єр-міністр використовували конституційні інструменти для ухвалення законів без голосування в парламенті.
З огляду на зростання популярності ультраправих і можливість створення нового лівого альянсу, майбутні вибори можуть призвести до ще більшого розколу Національної Асамблеї без перспективи формування чіткої більшості. У країні, де коаліції рідко створюються на ідеологічній основі, головний біль урядування може стати ще більшим.
3. Макрон у відставці?
У політичній системі, зосередженій навколо президента, неминуче постане питання про відповідальність самого Макрона за нинішню кризу, якщо його виборча авантюра обернеться проти нього. На даний момент відставка Макрона не обговорюється, а радник президента заявив, що президент, призначаючи дострокові вибори, мав намір перемогти.
Політична невизначеність, пов'язана з нинішньою ситуацією, може також призвести до того, що Макрон повністю використає широкі повноваження, надані виконавчій владі французькою конституцією, що ще більше послабить роль законодавчої влади.
Нагадаємо, ультраправа партія Ле Пен, за даними екзит-полу Ipsos набере на виборах до Європарламенту більше голосів, ніж сумарно друге і третє місця.
Проукраїнська Європейська народна партія (ЄНП) може отримати найбільшу кількість мандатів у новому складі Європейського Парламенту – 180 з 720. Праві політики «Ідентичності і демократії» (до якої входить партія «Національне об'єднання» Марін Ле Пен) можуть здобути приблизно 70 місць.