UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп вбив кілок у серце НАТО – Politico

Європа тепер сама по собі – розраховувати на Америку стало ризиковано

Минулими вихідними колишній президент США Дональд Трамп одним махом звільнив Європу від американської безпекової бульбашки. «Я б не захищав вас, насправді я б заохочував їх робити все, що завгодно», сказав Трамп, заявивши європейському лідеру про те, як він відповість, якщо на їхню країну нападе Росія.

«Неважливо, що Трамп говорив про те, що він буде робити, якщо інші країни НАТО не виконають цільових витрат альянсу в два відсотки ВВП. Поставивши під сумнів відданість Америки НАТО таким прямим і фундаментальним чином, він фактично вбив кіл у серце альянсу. Майже не має значення, чи виграє він переобрання на цьому етапі; Європа сама по собі. Єдиним реальним питанням, яке вирішать вибори для безпеки Європи, є час розпаду НАТО», – зазначає журнал POLITICO.

Читайте також: Погрози Трампа щодо НАТО розділили республіканців — The Hill

Адміністрація президента Джо Байдена заперечила б такі фундаментальні зміни, стверджуючи, що якщо їхня людина виграє переобрання, НАТО буде так само безпечно, як і раніше. «Але як довго?», задається питанням журнал.

«Значна частина дебатів щодо коментарів Трампа досі зосереджена на консенсусі серед більшості правильно мислячих людей, що це суперечить американським інтересам. Але для Європи на цьому етапі це майже не має значення. Європа була б божевільною, коли б залишала свою безпеку кожні чотири роки на примхи близько 50 тисяч американських виборців, що перебувають у штатах, що не визначилися (приблизний відрив перемоги на останніх президентських виборах)», – пише POLITICO.

Читайте також: Разом ставати сильнішими: Каллас сподівається, що слова Трампа "розбудять" Захід

Видання зазначає, що це ризик, який Європа не може дозволити собі ігнорувати. Навіть будучи кандидатом у президенти, Трамп продемонстрував ступінь свого впливу на Республіканську партію, змусивши її минулого тижня заблокувати законодавчий пакет, який включав чергову партію вкрай необхідної військової допомоги Україні. Конгрес США ще може надіслати більше допомоги Україні, але цілком можливо, що й ні.

«Суть в тому, що розраховувати на Америку стало ризиковано. Однак поки що європейські лідери все ще перебувають на стадії гніву-заперечення. Правда полягає в тому, що Європа лише сама винна в цьому. Що європейці не люблять чути, так це те, що Трамп має рацію: вони були на халяві. Більше того, завжди було нереалістично очікувати, що США до безкінечності братимуть участь у європейській безпеці», пише POLITICO.

Читайте також: Безвідповідально і небезпечно: Шольц нагадав Трампові, як та для чого функціонує НАТО

Незважаючи на те, що загальні витрати на оборону в Європі за останні роки зросли – як і мало бути, враховуючи війну Росії проти України – цього все ще далеко не достатньо. Очікується, що лише 11 із 31 члена НАТО досягнуть цільових витрат у 2023 році, наприклад, згідно з власними даними НАТО. Німеччина, головна мета гніву Трампа, ще не досягла позначки у 2%. 

«Замість того, щоб стати на воєнну ногу, змусивши промисловість нарощувати виробництво озброєння та відновити військову службу в таких країнах, як Німеччина, де її було скасовано, Європа жила в американських спідницях», – зазначає журнал.

«З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну фокус національних дебатів у Німеччині змістився з війни на теплові насоси та масову міграцію. Незважаючи на те, що країна збільшила свою підтримку України, думки громадськості перемістилися в інше місце. Згідно з дослідженням, опублікованим цього тижня, за минулий рік Росія скотилася з першого місця на сьоме в сприйнятті німцями загроз для країни», – резюмує POLITICO.

Читайте також: Стубб заспокоює фінів щодо критики НАТО з боку Трампа, натякаючи, що це передвиборча риторика

Нагадаємо, після різких коментарів Трампа, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що оборонні компанії можуть розраховувати на те, що його уряд збільшить військові витрати і що він виконає своє зобов'язання витрачати 2% ВВП на потреби НАТО.