UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія через діаспорну організацію фінансує поширення пропаганди в Європі та світі

Державний «Правфонд» витратив мільйони євро на реалізацію низки пропагандиських та правових кампаній.

Витік внутрішніх документах російського державного Фонду підтримки та захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном  (Правфонд), свідчать, що організація фінансує пропагандистські сайти, орієнтовані на європейців, допомагала оплачувати захист засудженого торговця зброєю Віктора Бута та вбивці Вадима Красікова, а також найняла низку колишніх офіцерів розвідки для керівництва своїми операціями у європейських країнах, пише The Guardian.

Отримані данським суспільним мовником DR від джерела європейської розвідки документи вказують, що російський «Правфонд», що діє в 48 країнах Європи та світу,  витратив на свої кампанії мільйони євро. Публічні дані також показують, що місцеві партнери «Правфонду» отримали мільйонні державні субсидії від низки європейських держав, де фонд має місцеві відділення, що викликає питання щодо використання державних коштів і занепокоєння національною безпекою Эвросоюзу.

Читайте також: У помічника депутата Європарламенту провели обшуки, його підозрюють у поширенні російської пропаганди

Також документи свідчать, що серед керівництва організації є кілька колишніх агентів розвідки, зокрема Владімір Поздоровкін, якого європейські розслідувачі ідентифікували як агента Служби зовнішньої розвідки Росії. Він є куратором діяльності «Правфонду» в країнах Північної Європи та Балтії. Інший член СЗР РФ Анатолій Сорокін курує відділ організації з питань Близького Сходу, Молдови та Придністров'я.

Керівником Інституту російської діаспори, який в офіційних документах значиться «реалізатором проекту» «Правфонду», є Сєргєй Пантелеєв, який потрапив під санкції в країнах ЄС як співробітник підрозділу російської військової розвідки, який спеціалізується на психологічній діяльності.

Експерт з російських спецслужб і співзасновник організації Андрєй Солдатов  сказав, що «Правфонд» виглядає «класичним заходом м’якої сили» і що зв’язки між розвідкою та співвітчизницькими організаціями «добре задокументовані». Він зазначив, що заступник начальника відділу оперативної інформації п'ятої служби ФСБ Росії Андрєй Мілютін був членом урядового комітету з питань «співвітчизників, які проживають за кордоном», що вказує на зв'язок між розвідувальною діяльністю та діяльністю російської діаспори.

Читайте також: Рада ЄС зупинила роботу ще чотирьох пропагандистських росЗМІ

У звіті про національну безпеку за 2020 рік служби безпеки Естонії назвали «Правфонд» «псевдосистемою правового захисту», яка «насправді є фондом операцій впливу», і заявили, що ФСБ використовує групи для вербування співробітників за кордоном.

«Правфонд» був заснований у 2012 році президентським указом і підтримувався Міністерством закордонних справ Росії та федеральним агентством «Росспівробітництво», яке керує зовнішньою допомогою, і був названий головою «Правфонду» Алєксандром Удальцовим «унікальним елементом російської м’якої сили». Сам Удальцов перебуває під санкціями Європейського Союзу з 2023 року за «підтримку та здійснення дій і політики, які підривають і загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України».

Документи свідчать, що «Правфонд» спонсорував захист Красікова, засудженого в Німеччині до довічного ув’язнення за вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в 2019 році. У документах зазначено, що адвокат Роберт Унгер отримав 60 тис. євро. судових витрат, сплачених з бюджету «Правфонду» у 2021 році. Водночас джерело видання в європейській розвідці заявило, що володіє документами, які свідчать про те, що Унгер отримав більшу суму грошей за представництво інтересів Красікова на попередніх засіданнях.

Бюджетний звіт «Правфонду» за 2014 рік також показав, що організація виділяла значні суми для фінансування правового захисту Віктора Бута та засудженого наркоторговця Костянтина Ярошенка, яких згодом повернули до Росії в рамках обміну полоненими між Москвою та Вашингтоном.

У документах також зазначено, що «Правфонд» витратив сотні тисяч євро на підтримку кількох сайтів, які нібито боролися з «русофобією» та сприяли «захисту російської мови» в Європі. Він також спрямував гроші в низку маргінальних видань по всій Європі.

Читайте також: До проявів «гаванського синдрому» у американських дипломатів причетна ГРУ РФ – розслідування  

Зокрема, «Правфонд» фінансував діяльність порталу golos.eu, який в основному є засобом для коментаторів для висловлення критики українського уряду, зокрема президента Володимира. Зеленського та його головних помічників і військових радників.

Згідно з іншими внутрішніми документами, «Правфонд» також фінансує діяльність Euromore, іншого онлайн-порталу, який зосереджується на ймовірних загрозах росіянам у Європі. Портал створили «з урахуванням закриття владою ЄС міжнародних платформ», таких як RT і Sputnik, для «створення значущої альтернативи», йдеться в документах.