Президент Фінляндії Саулі Нііністе у четвер, 23 березня, підписав закон щодо членства Фінляндії в НАТО, повідомляє фінське видання Yle.
Таким чином процес схвалення вступу Фінляндії в НАТО завершено. Однак для повноцінного вступу Фінляндія все ще очікує на схвалення його з боку Туреччини та Угорщини.
«Ось воно», – коротко прокоментував Нііністе підписання закону в замку Державної ради.
Минулої п’ятниці президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його країна вирішила почати процес ратифікації членства Фінляндії в НАТО в парламенті. Очікується що ратифікація може відбутись ще до кінця березня.
Водночас прем'єрка Фінляндії Санна Марін у четвер заявила, що у Фінляндії розраховують на швидкий вступ до НАТО і Швеції.
«Швеція теж виконала всі вимоги для вступу до НАТО. Ми допомагатимемо Швеції якнайшвидше вступити до НАТО», - сказала вона.
Рух Швеції до членства в НАТО заблокувала Туреччина, яка вимагає від країни видати їй близько 120 курдів, яких Анкара називає терористами. Стокгольм від такого кроку відмовився. Також заявку Швеції на членство в НАТО досі не підтримала Угорщина.
Швеція та Фінляндія минулого року подали заявки на приєднання до НАТО. Це сталося після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але підтримати заявки повинні всі 30 членів Альянсу.
Держави-члени НАТО підписали протоколи про приєднання Фінляндії та Швеції до Північноатлантичної ради 5 липня 2022 року. Ці скандинавські країни стануть членами НАТО, щойно всі держави організації ратифікують протоколи про вступ.
Про що домовилися Туреччина, Швеція та Фінляндія під час спільних переговорів 9 березня? Які шанси Стокгольма й Гельсінкі, що турецький парламент схвалить їхні заявки до початку саміту НАТО у Вільнюсі? Чи хоча б до кінця року? Відповіді на ці запитання — у статті Володимира Кравченка «Дипломатія землетрусу: чи пустять Швецію і Фінляндію в НАТО?».