UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перед виборами Урсула фон дер Ляєн перетворилася з «зеленої голубки» на «військового яструба» – Politico

Глава Єврокомісії все частіше каже про військову силу й менше про клімат

Коли 19 лютого президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про своє балотування на наступний термін, вона була недвозначною: її амбіції тепер полягають у тому, щоб зробити Європу більш «конкурентоспроможною» – узагальнююче слово, яке у 2024 році означатиме більшу військову міць, більше закупівель за програмою «Європа понад усе» і більш сприятливі для промисловості кліматичні правила.

Для колишнього міністра оборони Німеччини це послання відображає нинішній геополітичний клімат. Європа бореться з російською агресією, яка триває вже два роки, в той час як підтримка України з боку США призупиняється, а колишній президент Дональд Трамп просувається до чергового потенційного терміну в Білому домі, погрожуючи покинути союзників по НАТО на цьому шляху, зазначає POLITICO.  

Континент також переповнений гнівом через кліматичну політику ЄС: колони тракторів забивають столиці на знак протесту проти правил, що насуваються і мають на меті досягти кліматичного нейтралітету ЄС до 2050 року.

Читайте також: Незабаром Україна буде в нашому Союзі, бо Європа — у серцях та умах українців — глава Єврокомісії

Відповідь фон дер Ляєн двояка. На військовому фронті вона хоче призначити нового комісара ЄС з питань оборони і щоб країни об'єднали зусилля щодо своїх витрат на оборону. А на кліматичному фронті вона пропонує регуляторні поступки і обіцяє запитати бізнес: «Що вам потрібно?».

З політичної точки зору, це необхідний поворот для 65-річної німкені, якій потрібно буде заручитися підтримкою її власної правоцентристської Європейської народної партії та наступного складу Європейського парламенту, який, за прогнозами, зробить різкий правий поворот.

У той же час їй доведеться пройти по тонкій лінії, щоб захистити свою власну спадщину. Фон дер Ляєн пообіцяла «зберегти напрямок руху у великих темах» – таких як «Зелений курс» і трансформація Європи в цифрову епоху, – які вона відстоювала під час свого першого терміну. Але, як визнала 19 лютого найвища посадова особа ЄС, багато чого змінилося відтоді, як вона вперше увійшла до Берлеймонту (штаб-квартира Європейської комісії). 

«Світ сьогодні зовсім інший, ніж у 2019 році», – сказала фон дер Ляєн. 

Читайте також: Єврокомісія розпочне процес скринінгу українського законодавства: чому лише зараз і з чим пов'язана затримка

Брюссель теж змінився – або скоро зміниться

Нинішній склад Європарламенту був обраний у розпал молодіжних маршів, натхненних Гретою Тунберг, які вивели питання зміни клімату в політичний мейнстрім і сприяли активізації зелених партій на всьому континенті. Під тиском необхідності боротьби з глобальним потеплінням фон дер Ляєн після вступу на посаду запустила Європейський зелений курс, оголосивши його «моментом висадки людини на Місяць» для ЄС.

Цього разу настрій інший. Розлючені фермери, а не кліматичні активісти, блокують дороги навколо Парижа і Берліна, багато з них скаржаться на зростаючий список екологічних норм ЄС. Партії зелених впали в рейтингах. Європейці зараз більше стурбовані економічною та геополітичною нестабільністю, імміграцією, зростанням вартості життя та війною в Україні, ніж зміною клімату. 

Читайте також: Євросоюз не зацікавлений у продовженні контракту з Росією на транзит газу – єврокомісар

Проте повідомлення від власних наукових радників ЄС є чітким і незмінним: Європа не на шляху до досягнення своїх кліматичних цілей і повинна робити більше для скорочення викидів, що призводять до потепління планети, особливо в сільському господарстві. Але апетит до розширення «Зеленого курсу» невеликий: партія фон дер Ляйєн є найгучнішим прихильником паузи в екологічному законодавстві. 

На її прес-конференції 19 лютого клімат майже не згадувався. Натомість фон дер Ляєн наголосила на таких темах, як конкурентоспроможність, міграція та оборона. Ці нові пріоритети не просто відображають зміну геополітики. Вони також є ключовими для того, щоб допомогти фон дер Ляєн зберегти свій другий термін президента Єврокомісії. 

Читайте також: Україна та Єврокомісія хочуть напрацювати запобіжний механізм блокування кордонів – Деркач

Фон дер Ляєн скромно заявила, що «хотіла б подати заявку на другий термін». Проте на цю заяву вже кілька місяців чекали в Брюсселі, де дипломати та чиновники ЄС вже працюють над тим, щоби припустити, що фон дер Ляєн не лише претендує, але й отримає ще п'ять років у Берлеймонті. 

Щоб закріпити це, фон дер Ляєн ретельно маневрує, щоб задовольнити побажання своїх прихильників. 

Для Фрідріха Мерца, голови правоцентристської партії фон дер Ляєн «Християнсько-демократичний союз», збереження конкурентоспроможності німецького бізнесу є головним пріоритетом, на чому він прагнув наголосити, стоячи поруч з фон дер Ляєн. Мерц, який вважає, що політики надають занадто великого значення зміні клімату, розглядає Зелених як головного опонента консерваторів, навіть незважаючи на те, що ультраправі стрімко зростають в опитуваннях.

Інші національні партії в Європейській народній партії, найбільшій групі Європейського парламенту, також підкреслили, що слід зосередитися не стільки на амбітних кліматичних цілях, скільки на тому, як утримати європейський бізнес на плаву під час досягнення цих кліматичних цілей. Поєднання цих двох цілей буде ключовим, заявила фон дер Ляєн. 

Читайте також: ЄС у березні почне надавати Україні кошти із 50 млрд євро – глава Єврокомісії

Щоб залишитися на посаді, фон дер Ляєн повинна бути висунута європейськими лідерами і затверджена Європейським парламентом після європейських виборів у червні. 

У 2019 році вона була призначена на посаду за підтримки проєвропейських партій ЄС, які самі себе називають проєвропейськими: консервативної ЄНП, лівоцентристських соціалістів та центристської групи «Оновлення». Це дало їй лише незначну більшість: 383 голоси, що трохи більше за прохідний бар'єр у 374 голоси. 

На тлі зростання ультраправих сил по всій Європі фон дер Ляєн може мати труднощі з відновленням коаліції, і їй, можливо, доведеться боротися за голоси або в середовищі Зелених, або правих Європейських консерваторів і реформістів (ЄКР). Фон дер Ляєн тримає поруч прем'єр-міністра Італії Джорджію Мелоні, чия партія «Брати Італії» має владу в ЄКР. 

І тут фон дер Ляєн балансує на тонкій грані: апелюючи до консервативних правих, вона водночас відштовхує ультраправих. У незвично сильній заяві фон дер Ляєн назвала поіменно кількох ультраправих лідерів, включаючи нідерландця Герта Вілдерса та француженку Марін Ле Пен та безпосередньо звернулася до виборців: «Зміцнюйте центр». Це було перетворення фон дер Ляєн з керівника на кандидата.

Читайте також: Єврокомісія погодилась змінити пільговий режим торгівлі з Україною

Нагадаємо, французька консервативна партія Les Républicains не підтримає кандидатуру Урсули фон дер Ляєн на другий термін на посаді президента Єврокомісії, заявив євродепутат від цієї партії Франсуа Ксав'є-Белламі.