UA / RU
Підтримати ZN.ua

Угорський кандидат на посаду єврокомісара не пройшов співбесіду та відповість на нові питання повторно

Представник Угорщини відрізняється відданістю Орбану та нетерпимістю у ставленні до колег.

Олівер Варгеї, кандидат на посаду єврокомісара з охорони здоров'я та захисту тварин від Угорщини, не отримав негайного схвалення від депутатів Європейського парламенту в середу ввечері. Серед усіх, хто був запропонований, він виявився єдиним із 16 призначених комісарів, кому координатори відповідальних комітетів вирішили поставити другий раунд письмових запитань. Це сталося після 3,5-годинної співбесіди, під час якої Варгеї відбивався від запитань щодо прав жінок, конкурентоспроможності, захисту тварин і своїх зв'язків із прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном.

Про це пише Politiсo.

Читайте також: Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заслужив похвалу у Північній Кореї

«Ми зазначаємо, що відповіді пана Варгеї не відповідали очікуванням Renew Europe, і тому ми дійшли висновку, що не можемо підтримати його кандидатуру на даному етапі», - ідеться у пресрелізі Renew за підсумками зустрічі.

Координаторка в Комітеті з питань довкілля, охорони здоров'я та безпеки харчових продуктів (ENVI), євродепутатка від партії «зелених» Сара Маттьє, додала в пресрелізі: «Кандидаь Олівер Варгеї нас не переконав».

Лише ультраправі групи та Європейські консерватори і реформісти (ЄКР) проголосували на підтримку угорського кандидата, повідомили два парламентські чиновники. «Зелені», «Оновлення» і «Соціалісти і демократи» (S&D) хотіли, щоб Варгеї пройшов через друге слухання, тоді як Європейська народна партія (ЄНП) наполягала на другому раунді письмових запитань - варіанті, на якому групи зрештою зупинилися, повідомили три парламентські чиновники.

Варгеї, який обіймав посаду керівника відділу розширення в першій колегії комісарів Урсули фон дер Ляєн, має відповісти на запитання євродепутатів до понеділка. Після цього координатори проведуть друге оціночне засідання, на якому їм необхідно буде досягти більшості у дві третини голосів. Якщо вони не зможуть ні відхилити, ні схвалити його кандидатуру, голосування перейде до комітетів у повному складі, де Варгеї знадобиться проста більшість голосів для отримання зеленого світла.

У Варгеї від самого початку були проблеми: багато євродепутатів говорили, що у нього мало шансів здобути більшість у дві третини голосів для ухвалення законопроєкту.

Угорський представник «відзначився» відданістю Орбану і численними сутичками з євродепутатами - минулого року він назвав їх «ідіотами». Законодавці також посилалися на відсутність у нього досвіду в галузі політики охорони здоров'я.

Під час слухань у середу Варгеї зіткнувся з численними критичними запитаннями про його позицію щодо прав жінок і абортів. Він неодноразово заявляв, що є «союзником» жінок, але що аборти не входять до компетенції ЄС.

«Я глибоко стурбований тим, що потенційний комісар з охорони здоров'я каже, що аборт - це не медичне питання», - заявив євродепутат від партії «зелених» Маттьє. «Схоже, він не знає або його не турбує, що незліченна кількість жінок помирає через те, що їм відмовляють у доступі до послуг з охорони репродуктивного та сексуального здоров'я».

Європарламентарі повинні будуть вимагати зміни повноважень в оцінювальному листі, який вони надішлють фон дер Ляєн після того, як оцінять відповіді Варгеї на додаткові запитання й ухвалять остаточне рішення щодо його кандидатури.

Читайте також: До кінця головування Угорщини в ЄС не слід чекати зрушень у санкціях проти Росії - Польське Радіо

Нагадаємо, з 1 липня і до грудня 2024 року триває головування Угорщини в Раді Євросоюзу. Країна прийшла на зміну Бельгії. З 5 січня Угорщину змінить Польща.

Кілька днів тому угорський парламент продовжив надзвичайний стан, надавши прем'єр-міністру Віктору Орбану повноваження на видання указів і внесення змін до законів без парламентського обговорення до травня наступного року. Про це повідомляє Bloomberg.

Це рішення продовжує централізований курс управління в країні, який викликає занепокоєння у Європейського союзу, який призупинив фінансування Угорщини в розмірі близько 20 мільярдів євро через побоювання з приводу верховенства права.

Надзвичайні повноваження в Угорщині було введено з 2016 року через міграційну кризу, потім розширено 2020 року на тлі пандемії COVID-19 і згодом продовжено на тлі війни в Україні. Націоналістична партія Орбана, «Фідес», має достатню більшість для таких рішень, що дозволяє уряду прискорювати правові зміни. Громадські організації, включно з Amnesty International, вказують на те, що ці закони підривають систему стримувань і противаг, торкаючись сфер, не пов'язаних з актуальними надзвичайними ситуаціями.