UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоціалісти можуть виключити зі своїх лав партію Фіцо

Обіцянка Фіцо припинити підтримку України суперечить офіційній позиції лівоцентристів щодо війни з Росією.

Європейські соціалісти (PES) розглядають можливість вилучити зі своїх лав Роберта Фіцо, партія якого перемогла на парламентських виборах у Словаччині, виступаючи проти України, пише POLITICO.

У 2018 Фіцо, який може сформувати коаліційний уряд, був вигнаний з уряду на тлі антикорупційного повстання, однак минулих вихідних здобув перемогу, запропонувавши припинити військову підтримку України та критикуючи санкції ЄС проти Росії, що змусило Київ та Брюсель забити на сполох.

Лідер Європейської народної партії Манфред Вебер на прес-конференції в Європейському парламенті порівняв словацького політика з угорським Віктором Орбаном, який вивів своїх євродепутатів із правоцентристської групи Вебера в 2021 році, коли саме ЄНП обмірковувала його виключення.

«Кожного разу, коли ми слухаємо Фіцо, він звучить як Орбан. Я хочу спитатись соціалістів: як їм ведеться з таким однопартійцем?», — сказав Вебер, маючи на увазі позицію словака щодо Росії та стосовно меншин у його країні

Перед виборами Стефан Льовфен, президент PES, під час інтерв'ю шведським ЗМІ погрожував Фіцо виключенням.

Сам Фіцо в понеділок написав у Facebook, що замість того, щоб привітати його з перемогою, Партія європейських соціалістів вдалася до «шантажу» щодо нього. 

«Це дійсно красиво, демократично. Або ми скажемо те, що хочуть США, або вони нас виженуть. Голова PES скрупульозно дотримується філософії, що той, хто виступає за мир, є розпалювачем війни, а хто виступає за війну та вбивства, є активістом миру… Неправильно шантажувати суверенного політика», – заявив Фіцо.

Читайте також: NYT: В Словаччині на виборах перемогла проросійська партія, що це означає для України?

Топ-депутат Європарламенту від соціалістів Педро Маркес, втім, припускає різницю між змістом кампанії Smer — яка була відзначена, наприклад, гомофобною риторикою — та політикою, яку вона буде провадити, якщо сформує уряд. 

«Якщо це продовжуватиметься, якщо це перейде від риторики до дій у новому уряді, може бути розпочато процес санкцій, і однією з реакцій може бути процес вигнання», — сказав португальський законодавець.

За його словами, партія жодним чином не применшуємо важливості того, що було сказано під час кампанії. Саме тому кілька місяців тому на партійному рівні тому відбулася відповідна дискусія з функціонерами Smer.

Маркес сказав, що соціалісти та демократи (S&D) у Європейському парламенті діятимуть в унісон з більш широкою парасольковою Партією європейських соціалістів (PES), до якої входить Smer Фіцо. Однак Маркеса не цікавить, чи виключить S&D своїх двох членів Європарламенту від Smer.

Читайте також: Словаччина звинуватила Росію у втручанні в вибори

Одна з них, Моніка Беньова, написала POLITICO, що Смер є «однозначно проєвропейським».

«Smer у своєму маніфесті обіцяв продовжувати надсилати гуманітарну підтримку та виконувати свої фінансові зобов’язання перед Україною», – написала вона, додавши, що не сприймає кампанію як гомофобну.

У листі Беньової та її колеги Катаріни Рот Неведалової до лідера S&D Іраче Гарсіа та всіх членів Європарламенту від S&D у понеділок, з яким ознайомилося POLITICO, словаки заявили, що ніколи не захищали російську агресійну війну проти України і продовжуватимуть надавати їй гуманітарну та фінансову підтримку.

Крім того, вони наголосили, що виступають за НАТО та ЄС і попросили «терпіння та спокою протягом наступних кількох тижнів, щоб ми могли забезпечити надійний соціал-демократичний уряд».

«З нашого боку не буде жодних роздумів, не буде жодних коливань І, як я сказав, нам не знадобиться 10 років, щоб прийняти рішення», — наголосив, у свою чергу Маркес, маючи на увазі те, як довго  ЄНП  обговорювала вигнання Орбана.

Фіцо не вперше підпадає під партійні санкції. У 2006 році  Смер було тимчасово виключено з єврооб’єднання після формування уряду спільно з ультраправими.

Законодавці ЄНП і Renew у вівторок також поставили союзнику Фіцо в Брюсселі Марошу Шефчовичу — досвідченому єврокомісару, призначеному наглядати за Зеленою угодою — питання про його особисті зв’язки з Фіцо та підтримку України.

Шефчович намагався дистанціюватися від Фіцо і пообіцяв зробити все можливе, щоб від’єднати Європу від російського газу.

Словаччина від початку повномасштабного вторгнення росії була одним із найвідданіших союзників України. Та чи залишиться такою Братислава після дострокових парламентських виборів?

Чим загрожує перемога Роберта Фіцо Україні, Словаччині, Європі — в статті Вікторії Кравчик "Перемога проросійського Фіцо на парламентських виборах у Словаччині: наслідки для України".