Тільки-но президент США Джо Байден поставив підпис під довгоочікуваним законом Конгресу про допомогу Україні, як на початку тижня до Києва поспіхом відправили артилерію і перехоплювачі ППО. Ця допомога поповнить запаси зброї України та дасть "перепочинок" європейським союзникам, але вона навряд чи зможе переломити хід війни.
Американські президенти, починаючи з Джона Кеннеді, виступали проти мізерного внеску Європи у власну оборону. Однак Дональд Трамп, схоже, дійсно має це на увазі. Європі необхідно якнайшвидше почати серйозніше ставитися до своїх військових обов'язків — і не лише через ризик того, що колишній президент знову займе Білий дім у листопаді, повідомляє Bloomberg.
Минулого тижня член парламенту від Консервативної партії Великої Британії й колишній солдат Тобіас Еллвуд заявив, що "зараз у світі панує атмосфера 1937 року" — року, коли демократична Європа пасивно чекала, коли диктатори завдадуть удару по ній. Коли Китай погрожує вторгненням на Тайвань, Захід може дозволити Україні програти, а Іран готує безпрецедентну ракетну атаку на Ізраїль з використанням безпілотників, це свідчить про те, що міжнародний клімат погіршився.
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак скористався моментом під час візиту до Німеччини минулого тижня, щоб оголосити про збільшення британських оборонних витрат до 2,5% валового внутрішнього продукту до кінця десятиліття і про додатковий пакет допомоги Україні у розмірі 500 мільйонів фунтів стерлінгів (625 мільйонів доларів). Але заява Сунака була б більш вражаючою, якби вона не була зроблена вже кілька разів до цього.
Згідно з даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, США повинні задіяти понад 60 тисяч солдатів, 3750 танків і 264 винищувачі в будь-якому конфлікті на східному фланзі НАТО. Якщо Трамп коли-небудь виконає свої погрози припинити американську підтримку, як Європа покриє дефіцит?
Сунак каже, що британська оборонна промисловість тепер буде переведена "на військові рейки". Це твердження потребує контексту. Коли торі прийшли до влади у 2010 році, оборонний бюджет вже становив 2,5% ВВП. Девід Кемерон, нинішній міністр закордонних справ, рік за роком скорочував військові витрати, коли був прем'єр-міністром. Одним з результатів стало те, що армія була скорочена до найнижчого рівня мирного часу — 73 тисячі солдатів.
"Якби Велика Британія самостійно виставила армійську дивізію в поле, вона протрималася б у бою проти росіян один день", — вважає Bloomberg.
"Додаткові" 75 мільярдів фунтів стерлінгів на оборону у Британії звучать добре в прес-релізі, але ця сума базується на "фіксованій готівці", тобто цілком уявному нульовому збільшенні оборонних витрат. Майкл Кларк, запрошений професор оборонних досліджень Королівського коледжу в Лондоні, підрахував, що реальне зростання становитиме 5 мільярдів фунтів стерлінгів на рік протягом п'яти років, починаючи з 2025 року.
За те, що Сунак зробив крок у правильному напрямку, він заслуговує на вітання. Але нова епоха диктаторів вимагає сильнішої демократичної відповіді.
Нагадаємо, що раніше газета The Telegraph писала, що ППО Великої Британії може не витримати можливого удару Росії. Справжня російська загроза для Великої Британії полягає у застосуванні крилатих ракет далекого радіусу дії, що запускаються бомбардувальниками в арктичних районах.