UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісар із питань торгівлі заявив, що позиція Китаю щодо війни РФ проти України шкодить іміджу Пекіна

Це може свідчити про те, що ЄС не буде відокремлювати економіку від важливих політичних питань.

Єврокомісар із питань торгівлі Валдіс Домбровскіс розкритикував нездатність Пекіна засудити війну Росії проти України, давши зрозуміти, що ЄС не буде відокремлювати економіку від ключових політичних питань. Про це повідомляє Bloomberg.

Виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс у вівторок, 26 вересня, виступив із гострою критикою позиції лідера Китаю Сі Цзіньпіна щодо війни, заявивши журналістам у Пекіні, що вторгнення РФ в Україну є явним порушенням принципів територіальної цілісності, які підтримує Пекін.

Завершуючи чотириденний візит до Китаю, спрямований на стабілізацію двосторонніх відносин, Домбровскіс також попередив, що позиція Пекіна, який заявляє про нейтралітет, надаючи Москві дипломатичну та економічну підтримку, несе репутаційні ризики. Він додав, що "саботаж" експорту зерна з боку Росії має занепокоїти китайський уряд.

Читайте також: Торговельні відносини ЄС із Китаєм “дуже незбалансовані” — єврокомісар

"Позиція Китаю впливає на його імідж не лише серед європейських споживачів, але й серед бізнесу”, - сказав Домбровскіс.

У минулому представники з питань торгівлі "дуже рідко" встановлювали чіткий зв'язок між своїми повноваженнями та зовнішньою політикою, сказала виконавчий директор Азійського торгового центру в Сінгапурі Дебора Елмс.

"Це небажання досить швидко змінюється, особливо у випадку зв'язку між торгівлею і безпекою. Хоча Китай може вважати, що ці питання є окремими, ЄС так не вважає", - додала вона. 

Минулого місяця міністр торгівлі США Джина Раймондо заявила, що під час її візиту до Пекіна компанії розповіли їй про ризики ведення бізнесу в Китаї, заявивши, що політика Комуністичної партії робить інвестиції в країну "ризикованими". Ці коментарі з'явилися в той час, коли Китай намагається залучити іноземних інвесторів для пожвавлення своєї економіки, що сповільнюється.

Напружені відносини ЄС та Китаю

Протистояння блоку з Пекіном відбувається в напружений час для економічних відносин, які становлять понад 900 мільярдів доларів США у двосторонній торгівлі. Раніше цього місяця Брюссель оголосив про розслідування щодо субсидій Пекіна на електромобілі, завдавши удару по стратегії Сі, яка полягає в тому, щоб загравати з ЄС на противагу Вашингтону.

Читайте також: Євросоюз за конкуренцію з Китаєм, але є нюанс – єврокомісар

Міністерство торгівлі Китаю назвало переговори з Домбровскісом цього тижня "продуктивними" після того, як обидві сторони уклали низку угод в інших сферах. 

І США, і Європа висловили оптимізм щодо співпраці з другою за величиною економікою світу, одночасно вживаючи заходів для зменшення ризиків для своїх економік у сферах, які вважаються важливими для національної безпеки. 

Візит єврокомісара до Пекіна цього тижня може також відкрити шлях до зустрічей на вищому рівні, в тому числі між Сі і главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн пізніше цього року. Також очікується, що наступного місяця Китай відвідає головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.

"Відновлення діалогу на високому рівні означає, що відносини між Китаєм і ЄС поступово повертаються на правильний шлях", - сказав аналітик Ван Івей.

Однак не було зроблено жодних конкретних кроків для вирішення основних суперечок, включаючи доступ до державних закупівель для компаній ЄС, субсидії Китаю для виробників електромобілів і дефіцит торгового балансу. Домбровскіс назвав цей дефіцит, який становить близько 400 мільярдів доларів, "дуже незбалансованим".

Обидві сторони домовилися створити механізм комунікації для експортного контролю, подібний до аналогічної групи, про створення якої нещодавно домовилися США та Китай. 

Читайте також: Китай та ЄС узгодили механізм обговорення питань експортного контролю для послаблення торговельної напруженості

«Україна є тим питанням, яке може змінити або ж розірвати відносини між ЄС і Китаєм», — кажуть європейці. Наразі європейські лідери дають Китаю шанс. Євросоюз чітко означив свою позицію у відносинах із Піднебесною стосовно війни Росії проти України, постійно наголошуючи, що Китай може й має зробити більше для справедливого миру в Україні. Як «Відносини ЄС і Китаю спіткнулись об Україну», пише в статті Наталія Бутирська.