У вівторок 19 березня Європейський Союз підписав угоду зі Сполученими Штатами, яка дозволить йому платити компанії SpaceX Ілона Маска за запуск своїх супутників. Угода необхідна через тривалі затримки із запуском наступного покоління власної європейської ракетної системи Ariane.
Два дипломати повідомили, що угода, яка надає співробітникам ЄС і Європейського космічного агентства (ЄКА) постійний доступ до стартового майданчика і першочергове право на вилучення і зберігання уламків у США в разі аварії ракети SpaceX, була схвалена міністрами закордонних справ країн-членів ЄС, повідомляє Politico.
Минулого року Європейська комісія погодила угоду зі SpaceX на суму 180 мільйонів євро для запуску чотирьох супутників Galileo через затримки з ракетою Ariane 6, яку будує ArianeGroup за дорученням ЄКА. Після багаторічних затримок Ariane 6 має стартувати цього літа з європейського космодрому у Французькій Гвіані, але перша комерційна місія буде запланована лише після цього.
Контракт зі SpaceX передбачає два запуски супутників глобальної навігаційної системи Galileo цього року. Комісія була змушена взяти на себе зобов'язання щодо виконання двох альтернативних місій зі збереження даних споживачів та зашифрованих державних послуг через систему Galileo. Використання російської ракети-носія "Союз" було неможливим через війну в Україні.
"Скасування двох запусків "Союзу" з Гвіанського космічного центру у квітні та вересні 2022 року, а також оголошена затримка запуску Ariane-6 змушують шукати альтернативи для термінового відновлення запусків супутників Galileo", — йдеться в тексті безпекового пакту ЄС зі США, з яким ознайомилося видання.
Це залишило SpaceX єдиною життєздатною альтернативою. Угода про безпеку має бути офіційно підписана зі США наступного тижня, і планується, що супутники Galileo, кожен вагою близько 700 кілограмів, будуть відправлені до США 27 березня, повідомив один з дипломатів. Перший запуск двох супутників відбудеться у другій половині квітня, а другий запланований на липень, повідомив раніше комісар з питань внутрішнього ринку ЄС Тьєррі Бретон.
У тексті угоди про безпеку чітко зазначено, що персонал, відряджений ЄС або Європейським космічним агенством, повинен отримати доступ до "секретного обладнання та документації", пов'язаної з Galileo, і навіть сказано, що ЄС має право виставити охорону для захисту свого обладнання. У разі невдалого запуску Європейське космічне агенство матиме дозвіл на вилучення уламків, зберігання залишків і відправку їх назад до Європи, згідно з узгодженим текстом.
Нагадаємо, що компанія Space X планує знищити 100 супутників Starlink. Компанія зробить це протягом наступних шести місяців, оскільки виявила в них проблему, яка може призвести до виведення з ладу. Як повідомляється, супутники згорять у верхніх шарах атмосфери.