UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС повертається до Південної Америки, щоб зменшити залежність від США та Китаю — ЗМІ

У програмному документі Єврокомісії пріоритетом зазначена угода з Меркосур.

Єврокомісія вважає пріоритетом ЄС укладення торговельної угоди з економічним союзом держав у Південній Америці Меркосур (Аргентина, Бразилія, Парагвай та Уругвай) задля зменшення залежності Євросоюзу від Китаю та США й пошуку нових союзників. Про надання нового імпульсу відносинам із південноамериканськими країнами йдеться у програмному документі, з текстом якого ознайомилося агентство Reuters. 

У документі, який 7 червня має представити провідний дипломат ЄС Жозеп Боррель, йдеться про важливість забезпечення пріоритетного доступу до сировинних та інших ресурсів Латинської Америки перед ризиком зіткнутися зі «зростаючими геополітичними викликами». Угода із Меркосур допоможе ЄС продемонструвати більш незалежну позицію і менше покладатися на Пекін і Вашингтон, особливо якщо Дональд Трамп виграє переобрання наступного року, повідомили дипломатичні джерела в ЄС.

Торговельний пакт між ЄС і Меркосур був принципово узгоджений у 2019 році, але він досі чекає на ратифікацію в парламентах країн-учасниць.

Читайте також: Бразильський президент відмовився їхати до Росії на запрошення Путіна

«Зміцнюючи партнерство між двома регіонами, які є одними з найбільш близьких у світі з точки зору інтересів і цінностей, ЄС і ЛАК (регіон Латинської Америки і Карибського басейну) матимуть кращі можливості для протистояння глобальним викликам», – йдеться в документі.

Латинська Америка і Європа повинні працювати над зменшенням «надмірної залежності» від третіх країн, додається в документі. Крім того, у ньому викладена дорожня карта для якнайшвидшого укладення низки угод про вільну торгівлю і партнерство з країнами Латинської Америки, а також для посилення двосторонніх відносин з Мексикою і Бразилією. За даними європейських дипломатичних джерел, найбільш просунуті переговори йдуть із Чилі та Аргентиною (про угоду може бути оголошено вже в липні).

Читайте також: Війна в Україні відродила стару роль НАТО: декілька неоднозначних тез глав Аргентини й Колумбії в статті Le Monde 

Багато з цих угод ґрунтуватимуться на програмі ЄС з інвестування у проєкти «зеленого» та цифрового переходу в Латинській Америці, яка має бути затверджена на саміті Співтовариства держав Латинської Америки і Карибського басейну та ЄС 17-18 липня, який відбудеться вперше з 2015 року. Постачання енергоресурсів до ЄС також відіграватиме важливу роль у нових відносинах, оскільки Брюссель прагне підписати угоди з латиноамериканськими країнами, як це передбачено новою стратегією ЄС щодо критичної сировини, йдеться в документі. 

Нова стратегія має на меті зменшити ризики для ланцюгів постачання матеріалів, дефіцит яких став особливо помітним під час пандемії та енергетичної кризи, що виникла після вторгнення Росії в Україну.

Читайте також: Посилення підтримки України: Зеленський заявив про готовність особисто приїхати до президентів Латинської Америки

Раніше Боррель зазначав, що Китай перетворюється на «світову силу», внаслідок власного розміру й потенціалу. Задачею ЄС, на його думку, є не намагання зупинити Китай у цьому перетворенні, а переконати його конструктивно використовувати свою потужність, відповідно до міжнародного права.

Країни ЄС намагаються виробити спільну позицію щодо боротьби з економічною могутністю Китаю, причому деякі підкреслюють, що він дедалі більше стає суперником, а не партнером. Деякі держави наполягають на більшій стратегічній відстані, включаючи нові обмеження на експорт технологій до Пекіна.