UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС навряд чи конфіскує активи російського центрального банку – який варіант залишається

Чиновники ЄС вважають конфіскацію юридично ризикованою й працюють над вилученням лише прибутків з російських активів

Європейський Союз навряд чи конфіскує активи російського центрального банку, заморожені в Європі – незважаючи на плани G7 обговорити законність такого кроку на зустрічі в лютому. Конфіскація російських активів і передача їх Україні послабила б тиск на Захід щодо фінансування військових зусиль України, але європейські чиновники відкидають цю ідею як надто ризиковану з юридичної точки зору.

«Конфіскації капіталу російських активів не відбудеться. Між країнами-членами ЄС немає згоди щодо цього», – заявив високопосадовець, обізнаний з переговорами з цього питання, повідомляє Reuters.

Читайте також: Кремль погорожує арештувати західні активи, якщо російські мільярди будуть конфісковані

Міністр закордонних справ Люксембургу Ксав'є Беттель сказав, що він «дуже обережно» ставиться до конфіскації активів.

«Уявіть, якщо ми політично вирішимо дати мільярди Україні. А через півроку отримаємо судове рішення про те, що ми не маємо права їх давати. Хто тоді буде платити?», – запитав Беттель.

Європейські чиновники також стурбовані потенційними наслідками для валюти євро – переймаються, що інвестори можуть вилучити євроактиви, побоюючись, що одного дня їхні гроші також можуть бути конфісковані.

Читайте також: Посли ЄС у середу ухвалять рішення про використання доходів від заморожених російських активів

Міністр фінансів Бельгії Вінсент ван Петегем, чия країна головує в ЄС на ротаційній основі до липня, дуже стримано висловлюється про можливість конфіскації російських активів.

«Ми повинні бути дуже обережними з цією пропозицією. Я думаю, що важливо, щоб те, що може з'явитися на столі, було юридично обґрунтованим, і ми повинні уникати будь-якого впливу на фінансову стабільність», – сказав він журналістам 23 січня.

Читайте також: Заморожені російські резерви: що у них входить і де зберігаються 300 мільярдів доларів

За словами чиновників, бельгійський Euroclear має «значні» активи в Росії, які можуть бути арештовані Москвою, що може створити ризик для фінансової стабільності клірингового центру з серйозними наслідками.

«ЄС не може врятувати Euroclear», – сказав інший високопосадовець. – «Euroclear управляє трильйонами, і його банкрутство коштувало б набагато більше, ніж бюджет ЄС. Ми повинні збалансувати ризик і прибуток».

Замість того, щоб конфісковувати російські активи, уряди ЄС, швидше за все, підтримають пропозицію Європейської комісії від грудня про те, щоб взяти лише прибуток, отриманий від активів, залишивши основну суму недоторканою.

За словами чиновників, це може принести протягом чотирьох років приблизно 15-17 мільярдів євро, які можуть бути передані Україні.

Читайте також: Сума заморожених активів РФ на 80% покриє потреби України на відновлення – Кулеба

Нагадаємо, у редакційній колонці Bloomberg зазначено, що конфіскація суверенних активів Росії зараз може призвести до того, що скрутне становище України стане ще гіршим. Вони вважають, що у кращому випадку ці кошти можуть допомогти фінансувати післявоєнну відбудову України, а у гіршому – скептики в США та Європі використають цю перспективу як привід не надсилати Україні нову військову допомогу.