UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фінляндія розслідує імовірну причетність російського та китайського кораблів до пошкодження Balticconnector

Росія та Китай можуть бути причетні до диверсії.

Національне бюро розслідувань Фінляндії у справі про пошкодження газопроводу Balticconnector перевіряє китайський корабель Newnew Polarbear та російський «Севморпуть», які перебували в цьому районі під час інциденту.

Місцезнаходження суден вдалося з’ясувати з відкритих джерел, повідомили фінські правоохоронці.

Читайте також: Атака на критично важливу інфраструктуру НАТО передбачатиме відповідь — Столтенберг 

«Слідство зосереджене на кількох суднах, серед яких Newnew Polarbear і Sevmorput, а також на інших кораблях, які перебували в цьому районі під час інциденту», - заявив детектив Рісто Лохі.

Окрім пересування суден, Фінляндія разом із іншими країнами вивчається їхнє минуле і попередню діяльність. За інформацією правоохоронців, покращення погоди дозволяє залучити водолазів для розслідування на місці пошкодження.

Читайте також: У НАТО створили центр захисту підводних трубопроводів на тлі загрози російських диверсій

Нагадаємо, що мета в будівництві Balticconnector полягала в забезпеченні транспортування газу між Фінляндією, Естонією і Латвією без додаткових витрат й зменшення залежності місцевих ринків від російського «Газпрому». Його відкрили у грудні 2019 року. Газопровід має довжину 151 км, з яких 77 км проходять під водою в Балтійському морі. У 2022 році, коли Фінляндія на тлі вторгнення РФ до України відмовилася від російського газу, фінська енергетична компанія Gasum оголосила, що буде поставляти природний газ своїм споживачам з інших джерел через трубопровід Balticconnector.

Газогон перекрили 8 жовтня через падіння тиску унаслідок витоку газу. Спеціалісти негайно дослідили ситуацію і виявили у трубі явне пошкодження, спричинене зовнішнім впливом. Крім газопроводу, пошкодження отримав кабель зв’язку. За оцінками фахівців, газопровід вийде з ладу на декілька місяців.

Читайте також: НАТО використовує підводні дрони та штучний інтелект, щоб стримати загрозу російських диверсій — Bloomberg

За інформацією фінських ЗМІ, в районі аварії спостерігалася значна кількість цивільних і військових суден, зокрема поблизу вітрових електростанцій і підводних кабелів були помічені російські кораблі. Офіційні особи не виключають, що за нападом стоїть Росія.

Пізніше глава Міноборони Естонії Ханно Певкур заявив, що пошкодження на газопроводі Balticconnector викликані «потужним силовим впливом». За його словами, все ще потрібно уточнити конкретний характер впливу.

Також фінський детектив Рісто Лохі вказав, що пошкодження, ймовірно, викликані впливом механічної сили, а не вибухом. Він додав, що не можна виключати жодних версій.