Вища рада оборони Румунії (CSAT), яку очолює президент країни, на своєму засіданні визнала факти втручань у президентські вибори, які відбулися в неділю.
Члени Ради, до складу якої входять, зокрема, прем'єр-міністр, міністр оборони та керівники розвідувальних служб, констатували, що мережі країни зазнали кібератак з метою вплинути на результати виборчого процесу.
Крім того, Вища рада оборони заявила, що кандидат Калін Джорджеску, який приголомшливо переміг на виборах, в порушення виборчого законодавства скористався преференціями платформи TikTok, котра не позначила його як політика. Це дозволило кандидатові уникнути маркування своєї агітації, і, відповідно, його матеріали були більше видимі аудиторії, аніж агітаційні матеріали конкурентів.
Посадовці публічно не деталізували, коли відбулися кібератаки та на що саме вони були спрямовані, однак припустили, що до них могла бути причетна Росія.
«Румунія, разом з іншими країнами на східному фланзі НАТО, стала пріоритетом для ворожих дій деяких державних і недержавних акторів, зокрема Російської Федерації, яка має зростаючий інтерес впливати на суспільний порядок денний румунського суспільства та соціальну згуртованість», – йдеться у заяві Вищої ради оборони країни.
У понеділок офіс президента Клауса Йоганніса заявляв, що не отримував жодних розвідувальних даних про потенційне іноземне втручання у вибори.
Вища рада оборони звернулася до правоохоронних органів з проханням продовжити розслідування TikTok щодо порушення румунського законодавства про вибори.
Результати цього засідання можуть додати підстав для звернення до Конституційного суду з проханням скасувати результатів виборів.
Конституційний суд Румунії вже ухвалив рішення звернутися до Центральної виборчої комісії з вимогою перерахунку всіх бюлетенів.
29 листопада судді на підставі отриманих даних ухвалять рішення, чи скасовувати результати першого туру виборів.
У неділю, 24 листопада, в Румунії відбувся перший тур президентських виборів. Відповідно до опублікованих у вівторок Центральною виборчою комісією результатів, ультраправий проросійський кандидат Калін Джорджеску набрав 22,94% голосів, а Елена Ласконі - 19,18%. Другий тур президентських виборів призначено на 8 грудня.
Успіхи ультраправого кандидата Каліна Джорджеску викликали побоювання, що Москва спробує втягнути у свій табір Румунію – члена НАТО і ЄС, важковаговика Центрально-Східної Європи з 19-мільйонним населенням.
Водночас, кандидат Себастьян Попеску від партії «Нова Румунія» у зверненні, поданому до Конституційного суду, заявив, що результат виборів 24 листопада є «наслідком фальсифікацій, вчинених незалежним кандидатом Каліном Джорджеску, який обдурив електорат за допомогою масової онлайн-кампанії».